Lekcia guľová kocka rovnobežnosten v prípravnej skupine. Zhrnutie otvorenej lekcie na tému: „Dobrodružstvá na zámku Ford-Boyard. Spracoval: učiteľ prípravnej skupiny

Druh činnosti: Poznanie

integrácia: komunikácia, socializácia, hudba

Cieľ:

  1. Upevniť vedomosti detí o poradovom počítaní do 10 (počítanie dopredu a dozadu);
  2. Upevniť znalosti o geometrických tvaroch, schopnosť poskladať z týchto tvarov obraz;
  3. Precvičte si skladanie čísla z dvoch menších do 7;
  4. Posilniť schopnosť detí navigovať vo vesmíre;
  5. Rozvíjať logické myslenie, pamäť, pozornosť, inteligenciu, vizuálnu pamäť, predstavivosť;
  6. Pestovať záujem o matematické vedomosti, schopnosť porozumieť učebnej úlohe a samostatne ju dokončiť.
  7. Vybudujte si pocit uspokojenia zo schopnosti dokončiť úlohy načas. Vzbudiť v deťoch záujem o aktivity a pomáhať druhým.

Demo materiál: rovinné a trojrozmerné geometrické tvary, guľa, kartičky s číslami do hry, čierna skrinka s úlohami.

Pracovný list: hárok s úlohou, sada geometrických tvarov pre hru „Tangram“, ceruzky.

Práca so slovnou zásobou:

  • Obohacovanie slovnej zásoby: geometrické telesá
  • Práca so slovnou zásobou: kužeľ, valec, guľa, kocka

Metodické techniky:

  • — hranie (hra „Skladanie čísel 6 a 7“, D/i „Počítanie dopredu a dozadu“, hra s loptou);
  • - verbálne (otázky, rozhovor, logické úlohy);
  • — vizuálny (demonštračný materiál)
  • - rozbor hodiny, povzbudenie.

Prípravné práce:

  • Zloženie čísel 4, 5, 6, 7;
  • Hra "Tangram";
  • Individuálne stretnutia;
  • Riešenie logických problémov;

Priebeh organizačných vzdelávacích aktivít:

Hudba hrá, deti sa hrajú v skupine.

1,2,3,4,5

Pozývam chlapcov hrať!

(deti rýchlo odoberú hračku a priblížia sa k učiteľovi).

— Hostia prišli na našu lekciu, pozdravme ich, ale pozdravme ich špeciálne, rozdáme im úsmevy, pozdravíme ich.

Hra "Počítanie dopredu a dozadu"

Teraz urobme veľký kruh.

Chlapci, ak sa pri počítaní pomýlim, tlieskate a pomenujete chýbajúce číslo (počítanie dopredu a dozadu)

"Loptová hra"

- Výborne! A teraz, chlapci, hodím loptu jednému z vás a položím otázku a vy musíte chytiť loptu a odpovedať na ňu:

  • Akí sú susedia čísla 7? (6 a 5)
  • Aké je číslo po 5? (6)
  • Aké je číslo, ktoré je pred číslom 7? (6)
  • Aké je číslo medzi 6 a 8? (7)
  • Ktoré číslo je väčšie, 4 alebo 6? (6)
  • O koľko viac je 6 ako 4? (na 2)
  • Ktoré číslo je menšie ako 3 alebo 5? (3)
  • Koľko je 3 menej ako 5? (na 2)
  • Počítať od 4 do 9? (4, 5, 6, 7, 8, 9)
  • Odpočítavať od 10 do 5? (10, 9, 8, 7, 6, 5)

Výborne chlapci!

A teraz vás požiadam, aby ste si sadli k chlapčenským stolom a teraz dievčatá (deti sedia pri stoloch)

- Vždy, vždy, všade

V triede, v hre,
Hovoríme jasne a odvážne

A ticho seďte!

Všetci sa pohodlne usaďte, pozorne ma počúvajte!

Chlapci, aké geometrické tvary sa vám páčia?

1 Dieťa: štvorec

Čo viete o námestí?

2 Dieťa: všetky strany sú rovnaké, má 4 uhly a 4 strany

Výborne! Aký iný geometrický útvar sa ti páči?

3 Dieťa: kruh

Povedz mi o kruhu

4 Dieťa: kruh nemá rohy ani strany

Nakreslíme kruh vo vzduchu

Tiež, aký geometrický tvar sa vám páči?

5 Dieťa: obdĺžnik

Povedz mi o obdĺžniku

6 detí (obdĺžnik má rovnaké protiľahlé strany, má 4 strany a 4 rohy)

Chlapci, pozrite sa na štvorec a obdĺžnik, sú podobné? Ako?

7 detí: majú 4 strany a 4 rohy

V čom sa líšia?

8 dieťa: Štvorec má všetky strany rovnaké, ale obdĺžnik má opačné strany!

Tiež, aké geometrické tvary sa vám páčia?

9 dieťa: trojuholník

Čo má trojuholník?

10 dieťa: 3 rohy, 3 strany, 3 vrcholy

Výborne chlapci. Akým jedným slovom môžeme nazvať tieto čísla? (geometrické, rovinné)

Prečo sa nazývajú planárne? (pretože sú ploché, tenké)

A čo si myslíš ty? (opýtajte sa niekoľkých detí)

Tiež, aké geometrické tvary existujú? (objemové)

Učiteľ ukazuje deťom vopred skryté trojrozmerné geometrické tvary (v škatuli, pod veľkým vekom, ako chlebník)

Kto mi vie správne pomenovať trojrozmerné geometrické útvary? (kocka, kužeľ, guľa, valec). Nazývajú sa aj geometrické telesá.

Na stole máte žltý papier so zadaniami, pozorne si zadanie pozrite. Čo vidíš? (geometrické útvary a geometrické telesá)

Chlapci, aká by tu podľa vás mohla byť úloha? (pripojiť

geometrické tvary s geometrickými telesami, na ktoré sa podobajú)

Navrhujem vám spojiť geometrické tvary a geometrické telá.

Vezmite ceruzky a urobte to.

Chlapci, kým ste plnili úlohu, spájal som aj geometrické tvary a telesá.

Učiteľ zverejní svoju prácu na tabuli:

Skontrolovať to. Chlapci, splnil som úlohy správne?

Dieťa 1: Správne ste spojili kužeľ a trojuholník

Dieťa 2: Správne ste spojili loptu a kruh

Dieťa 3: Správne ste spojili valec a obdĺžnik

Dieťa 4: Správne ste spojili kocku a štvorec

Splnili ste aj úlohu? Zdvihnite ruku, kto tiež spojil geometrické tvary a geometrické telesá

Výborne! Zdvihnite ruku, ak bola táto úloha pre vás ťažká

Mobilné hra na hudbu „Zloženie čísel“

- Teraz navrhujem, aby sme sa trochu pohrali! Vyjdú za mnou len chlapci. Chlapci budú hrať a dievčatá budú porotou, ktorá bude kontrolovať, či chlapci splnili úlohu správne!

Na stole mám kartičky s číslami (hore nohami). Pri hudbe pokojne prechádzate okolo stola, na ktorom sú kartičky s číslami. Hneď ako hudba skončí, musíte si vziať ľubovoľnú kartu a zistiť, aké číslo ste napísali, a potom rýchlo nájsť pár. Z dvoch najmenších čísel by ste mali dostať číslo 7.

Pár sa otočí tvárou k dievčatám a ukáže im karty.

- Teraz sa pozrime na výsledky...

Vytvorili sme dvojice: 1 a 6, 2 a 5, 3 a 4

Výborne chlapci!

Teraz si sadnite, budete porotou a dievčatá prídu hrať rovnakú hru, len musíte získať číslo 6 z dvoch najmenších čísel!

Máme páry: 1 a 5, 2 a 4, 3 a 3

Výborne dievčatá! Splnili sme úlohu!

Melódia z hry „Čo? Kde? Kedy?"

Chlapci, poznáte tú melódiu? kde si to pocul? (v televízii, v programe)

Táto hudba je z hry „Čo? Kde? Kedy?

Chlapci, pozrite, toto je čierna skrinka z tejto hry, čo je na tom zaujímavé?

Učiteľ otvorí čiernu skrinku a ukáže deťom:

Áno, sú tam úlohy... Navrhujem, aby ste si vzali jednu kartu s úlohou.

Čo by sa podľa vás malo v tejto úlohe urobiť? (uveďte znaky „väčšie ako“, „menšie ako“, „rovná sa“).

Správne, dokončite úlohu sami! (deti plnia úlohy samostatne).

Teraz si vymeňte karty so susedom a skontrolujte, či váš sused splnil úlohu správne!

Dieťa: Mám Sašovu kartu, úlohu splnil správne.

(dieťa číta nerovnosti)

Zavolajte dieťa k tabuli a nechajte ho vysvetliť, ako to urobil jeho sused.

Deti nechávajú svoje hárky s odpoveďami na tabuli. (Opýtajte sa 2-3 detí)

Chlapci, zdvihnite ruky, komu bolo ťažké splniť túto úlohu?

Chlapci vstali, poďme si s vami zacvičiť: „Jeleň má veľký dom“

D/i "Tangram"

Chlapci, poďte ku mne a postavte sa do radu. Vypočítajte 1., 2.

Deti číslo 1 dva kroky vpred: 1, 2!

Deti číslo 1 idú k stolu, ktorý je napravo od vás.

Deti číslo 2, choďte k stolu, ktorý je po vašej ľavej strane.

Teraz vám poviem niekoľko hádaniek.
Skús hádať
A potom tu môžeme zbierať
Z "Tangramu", tých, o ktorých,
Pýtame sa hádanky.

Úloha pre deti č.1

Nemá rád semienka zo šišiek,
A chytá úbohé sivé myšky.
Je to kráska medzi zvieratami!
Červenovláska cheat... (líška)

Úloha pre deti č.2

Čo je to za lesné zviera?
Vstal ako stĺp pod borovicou,
A stojí medzi trávou,
Máš uši väčšie ako hlavu? (zajac)

(Deti dokončia úlohu podľa predlohy.)

A teraz pozývam tím č.1, aby som zistil, či tím č.2 splnil úlohu správne.

Výborne. Teraz poďte tím č. 2 a presvedčte sa, či tím č. 1 splnil úlohu správne!

"Vtipné hádanky"

Chlapci, poďte ku mne, pozrite sa, aký zázrak vyrástol strom...

Ak vyberieme jablko, všimneme si, že to nie je jednoduché, ale s úlohou, so zábavnými problémami. Chcete vyriešiť tieto problémy?

Riešenie zábavných problémov:

Učiteľ oberá jablká a prečíta úlohy, deti odpovedajú a dokazujú, ako vyriešili

1. Do bytu vstúpili dve myši,

Rozhodli sme sa vyskúšať nejaký syr.

Potom sa objavili priateľky -

Tri malé sivé myšky.

Mačka v tom čase spala na streche,

Neviem o tomto sviatku.

No spočítajte, koľko je tam myší

Zjedli ste zvyšky syra? (5)

  1. Tu je 8 zajačikov kráčajúcich po ceste.

Dvaja ľudia bežia za nimi.

Koľko je teda po lesnej cestičke?

Ponáhľate sa v zime do školy zajačikov? (10)

  1. Kurča stojace na dvoch nohách váži 2 kg.

Koľko váži kura stojace na jednej nohe? (2 kg)

  1. Otec, mama, brat, ja...

To je všetko, čo ako rodina máme.

Všetci to milujeme na obed

Zjedzte pár rezňov.

Koľko rokov má mama zakaždým?

Potrebujete nám ich vyprážať? (8 rezňov)

  1. Gulnaz má päť kvetov,
    A Almaz jej dal ďalšie dve.
    Kto tu vie počítať?
    Koľko je dva a päť?
  1. Štyri zrelé hrušky

Hojdalo sa na konári

Pavlusha vybral dve hrušky,

Koľko hrušiek zostalo? (2)

  1. Damir našiel šesť húb

A potom ešte jeden.

Odpovedáš na otázku:

Koľko húb priniesol? (7)

Výsledok: (deti stoja blízko učiteľa)

Chlapci, zdvihnite ruky, tie deti, ktoré si myslia, že prišli do triedy z nejakého dôvodu?

Ktorá úloha sa vám páčila najviac?

Aká úloha bola pre vás náročná?

Veľmi sa mi páčilo, čo si dnes urobil! Boli ste vytrvalí, pozorní, pohotoví a preto ste zvládli všetky úlohy. Ďakujem! Výborne! Teraz si choď trochu oddýchnuť a hrať sa.

Názov: Hodina matematiky v prípravnej skupine MDOBU TsRR - d/s "Alyonushka"

Pozícia: učiteľ I. kategórie
Miesto výkonu práce: MDOBU TsRR - d/s "Alyonushka"
Miesto: mesto Sibay, Baškirská republika

Cieľ: Vytvoriť podmienky na zlepšenie kvantitatívnych a ordinálnych zručností počítania do 10.

Organizujte aktivity na posilnenie schopnosti zoskupovať predmety podľa farby, tvaru, veľkosti. Precvičte si pomenovanie známych geometrických tvarov: guľa, kocka, valec;

- organizovať reflexívne aktivity.

Stiahnuť ▼:


Náhľad:

TECHNOLOGICKÁ MAPA SITUÁCIE VZDELÁVANIA

(technológie prístupu systém – aktivita, autor L. G. Peterson)

Druh činnosti: Kognitívne a výskumnéPrípravná skupina.

Predmet: "Objemové geometrické tvary: guľa, kocka, valec."

Cieľ: Vytvoriť podmienky na zlepšenie kvantitatívnych a ordinálnych zručností počítania do 10.

Úlohy:

Organizujte aktivity na posilnenie schopnosti zoskupovať predmety podľa farby, tvaru, veľkosti.Precvičte si pomenovanie známych geometrických tvarov: guľa, kocka, valec;
- organizovať činnosti na formovanie matematických pojmov a rozvíjať kognitívnu činnosť.
- organizovať reflexívne aktivity

Metódy a techniky: Verbálne, vizuálne, kognitívne.

Materiály a vybavenie:jednoduché ceruzky, geometrické tvary a telá, taška, rôzne predmety s jasným geometrickým tvarom (kocka, tanier, zrkadlo atď.), Dieneshove bloky;

Technológie šetriace zdravie: Fyzické cvičenie „Fidget Figures“.

Tu sú figúrky, ktoré sa radi hrajú na skrývačku. Tak poďme, chlapi, hľadajme ich očami. Pozrime sa všetci spolu doľava. Čo je tam? Toto je... štvorec. Ty vtipálek nemôže uniknúť pred zvedavými očami chlapov. V štyroch rohoch štvorec kráča ako vojak. (Deti chodia na mieste) Teraz sa pozrite doprava, Spoznávate to? Toto je... kruh. A našli sme vás. Zoznámte sa s nami, drahý priateľ. Otočíme sa a v okamihu sa vrátime na svoje miesto. (Deti sa točia) Kto vyliezol tak vysoko, takmer až na strechu?

Táto zvláštna postava sa volá... ovál. Skočte, zdvihnite ruky, dostaňte sa na ovál! (Deti skáču so zdvihnutými rukami) Pozrime sa dole a nájdeme tam trojuholník. A poďme do drepu.

Čísla dobre poznáme! (Deti drepujú).

Etapy

OS

Činnosti učiteľa

Text je napísaný (s priamou rečou učiteľa) podľa scenára OS + činnosti učiteľa.

Detské aktivity

Text je napísaný

(s prípadnou priamou rečou detí) podľa scenára OS + akcie detí.

Očakávané výsledky

Registrované prostredníctvom ústredného orgánu (vzdelávacie, rozvojové, vzdelávacie)

1. Úvod do situácie (motivácia, vyhlásenie o probléme)

Motivačná technológia.

Chlapci, aby sme zistili tému našej hodiny, trochu sa zahráme.Kto chce hrať?

Deti počúvajú učiteľa a súhlasia.

Vytváranie pozitívneho emocionálneho zázemia.

2. Aktualizácia (opakovanie, upevňovanie) vedomostí a zručností

Komunikačná technika.

Hra "Kúzelná taška"(deti stoja v polkruhu).
Vyzvem deti, aby hmatom určili tvar predmetu vo vrecúšku a pomenovali ho (predmety vo vrecúšku majú tvar gule, kocky, pyramídy, kruhu, štvorca, trojuholníka). Deťom ukazujem postavy a tvary, ktoré hmatom identifikovali. Deti ich volajú.
- Vezmite štvorec a kocku.
- Čo to je? (tvary)
- Čo majú spoločné?

Upevňovanie vedomostí detí hrou.

Odpovede detí.

Aktualizácia existujúcich vedomostí a nápadov u detí.

Rozvoj artikulačnej reči.

3. Ťažkosť v situácii (vyjadrenie problému)

Problémom je technológia vyhľadávania.

Myslíte si, že sú rovnaké?
Ako sa od seba líšia?

Odpovede detí.

Rozvoj logického myslenia.

4. „Objav“ nových vedomostí (spôsob pôsobenia)

Výskumná činnosť.Ak chcete zistiť, či sú tieto čísla rovnaké,Položte tieto tvary na kus papiera. Pozrite sa pozorne a povedzte mi, či sa celé čísla zmestia na rovinu listu?
Rozpor. (Ak všetky deti odpovedia: „Nie“).
- Aké zaujímavé veci ste si všimli?
(štvorec sa úplne zmestí na plech, ale kocka nie).
- Aká otázka vyvstáva?
(prečo sa kocka nezmestila na papier).
S stret názorov.
- Všetci súhlasia? (Niektoré deti hovoria: „Áno“, iné – „Nie“).
- Koľko názorov je v skupine? (2).
- Aká otázka vyvstáva? (kto má pravdu?)
- Poďme na to.
Štvorec leží na rovine listu, teraz ho obkreslite ceruzkou. Aká stopa zostáva - štvorec, teraz zakrúžkujte kocku a uvidíte, aká stopa zostane? - tiež štvorec.
- Leží kocka úplne v rovine listu? (Nie).
- Áno, iba jedna strana leží na papieri a zvyšok je umiestnený nad listom papiera. Preto je štvorec rovinná postava a kocka je objemová postava.
Porovnajte tiež kruh a guľu, trojuholník a pyramídu.
Teraz si trochu oddýchneme.

Pozorujú činnosť učiteľa, odpovedajú na otázky a hrajú sa.

Robte fyzické cvičenia.

Aktivujte kognitívnu činnosť detí prostredníctvom porovnávania. Rozvoj artikulačnej reči a myslenia.

5. Začlenenie nových poznatkov do systému vedomostí a zručností

Herná technológia.

Hra "Nájdi a povedz"(prechádzajte sa skupinou a nájdite potrebné predmety).
Deti nachádzajú v prostredí predmety v tvare gule, kocky a pyramídy.

Didaktické cvičenie „Zostavte reťaz“.

Deti sú rozdelené do 2 tímov na prácu s blokmi Dienesh. Na signál učiteľa tímy vytvoria reťazec blokov podľa schémy.

Odpovedajú na otázky a ukazujú vynaliezavosť.

Hrajú a zostavujú reťaz podľa schémy.

Rozširovanie predstáv o geometrických tvaroch.

6. Reflexia

(výsledok, odraz)

Reflexná technológia.Chlapci, aký koncept sme dnes posilnili? Čo nové ste sa naučili?Páčila sa vám lekcia?

Individuálne vyjadrenia detí.

Znalosť ústnej komunikácie a schopnosť vyjadriť svoje myšlienky.


Sekcie: Práca s predškolákmi

Ciele:

  • Posilniť schopnosť navigácie vo vesmíre,
  • Posilniť schopnosť používať plán,
  • Posilnite postupnosť dní v týždni,
  • Upevniť vedomosti o trojrozmerných obrazcoch: valec, kužeľ, rovnobežnosten, kocka, guľa,
  • Opakujte zloženie čísel do 10,
  • Pokračujte v učení sa riešiť príklady, čítať aritmetické zápisy,
  • Pokračujte v skladaní a riešení problémov,
  • Rozvíjajte schopnosti sebaovládania a sebaúcty

Materiál:

  • Skupinový plán; trojrozmerné postavy: rovnobežnosten, kocka, guľa, valec, kužeľ;
  • Príbehové obrázky na skladanie úloh; kocka, pravítko s geometrickými tvarmi, ceruzka, listy papiera;
  • Karty – skladba čísel, kartičky úloh, loptička.

Priebeh lekcie

Vychovávateľ: Chlapci, radi cestujete? Dnes sa vydáme na cestu a budeme cestovať s vami v našej skupine. Pozri, čo mám. Čo si myslíte, že toto je? (skupinový plán). Áno, toto je plán, tie miesta sú na ňom vyznačené (Centrum umenia, vody a piesku, centrum rozvoja reči, knižnica, matematické centrum, prírodný kútik), kde sú karty s úlohami, ktoré dnes musíme splniť vy aj ja.

A matematická magická kocka nám s tým pomôže;

I úloha.

“Úžasná taška.”

Vychovávateľ: Navrhujem, aby ste dotykom určili, aké objemové číslo je vo vrecku (kocka, valec, guľa, rovnobežnosten, kužeľ - rôzne farby).

Kate: Zobral som kocku. Má 6 strán, 8 rohov, je červenej farby, nedá sa zrolovať a je vyrobená z dreva.

(odpovede detí)

II úloha.

"Príprava a riešenie problémov"

Vychovávateľ: Rozdeľte sa do dvojíc. Jeden skladá úlohu, druhý odpovedá. (kartičky s obrázkami zvieratiek, kvetov...)

Máša: Juro, 6 husí kráčalo po čistinke, prišli k nim ďalšie 4 husi. Koľko husí chodí po čistinke?

Yura: Po čistinke začalo chodiť 10 husí.

(odpovede iných detí)

III úloha.

Hra „Pomenujte susedov“.

Vychovávateľ: Ja pomenujem dátum alebo deň v týždni, vy musíte pomenovať ich susedov.

Vychovávateľ: pondelok - nedeľa - utorok, päť - štyri a šesť.

IV úloha.

"Zloženie čísel."

Vychovávateľ: Máte karty s číslami. Musíte napísať, z ktorých dvoch najmenších čísel sa vaše číslo skladá.

V úloha.

"Otázka odpoveď".

Vychovávateľ: Každý z vás má kartičku s úlohou, prečítate si úlohu a odpoviete.

  1. Pokračovať 10.9. (8, 7, 6, 5. 4, 3, 2, 1)
  2. Koľko dní má týždeň? Pomenujte to.
  3. Počítajte v poradí (prvá druhá tretia štvrtá..)
  4. Pokračovať 2.4... (6, 8, 10, 12..)
  5. Koľko mesiacov je v roku? Pomenujte to.
  6. Čo je navyše: kruh, štvorec, trojuholník, obdĺžnik (kruh)
  7. Prečítajte si a vyriešte príklad: 2+3=5
  8. Ktoré dve čísla sú si navzájom podobné? (6 a 9)
  9. Prečítajte si a vyriešte príklad: 10-5=5
  10. Koľko hodín má deň? (24)
  11. Aký geometrický tvar možno použiť na vytvorenie kruhu? (námestie)
  12. Aká je najhoršia známka v škole a ktorá najlepšia? (2 a 5)

Úloha VI.

"Hádaj matematické hádanky."

Vychovávateľ:

Vadim našiel šesť húb
A potom ešte jeden.
Odpovedáš na otázku:
Koľko húb priniesol?

Jeden kvet
Štyri okvetné lístky.
A koľko okvetných lístkov
Dve takéto kvety?

Dve vtipné opice
Išli si kúpiť knihy.
A kúpili sme päť kníh,
Aby bolo čo čítať.
Iba hlúpe opice
Knihy sa nedajú spočítať.
Pomôžte opiciam
Povedz mi, koľko majú kníh?

Volavečke popolavej na lekciu
Prišlo sedem štyridsať
A len dve z nich sú straky
Pripravili sme si lekcie.
Koľko sa vzdáva - štyridsať,
Prišiel na hodinu?

Ježek dal káčatká
Osem kožených topánok.
Ktorý z chalanov odpovie?
Koľko káčat tam bolo?

VII úloha.

"Modelovanie z geometrických tvarov."

Musíte modelovať predmety z geometrických tvarov, snažiť sa ich odlíšiť.

Naša cesta cez skupinu sa skončila, čaká vás školský život.

Abstrakt GCD z matematiky pre predškolákov prípravnej skupiny.

Zhrnutie GCD z matematiky v prípravnej školskej skupine na tému "Kúzelné postavy"

Autor: Nina Aleksandrovna Tsyrulnikova, učiteľka
Miesto výkonu práce: BDOU "Materská škola č. 283 kombinovaného typu" v Omsku.

Vopred sa ospravedlňujem za fotky, pretože len prvá je z tejto lekcie, ostatné sú len pre predstavu o práci s kockami a o tom, čo sa dá z geometrických tvarov vyrobiť.

"Magické figúrky".

Popis materiálu: Tento súhrn je určený učiteľom predškolského veku, učiteľom ďalšieho vzdelávania a rodičom.
Cieľ: Oboznámenie detí s pojmom „objemové geometrické tvary“.
Úlohy:
1. Rozvíjať schopnosť nachádzať v prostredí predmety v tvare gule, kocky, pyramídy a používať ich názvy v reči.
2. Upevniť predstavy o zložení čísla 7.
3. Pokračujte v učení detí písať matematické príbehy na základe kresieb.
4. Posilniť schopnosť vyrábať hračky z geometrických telies.
5. Rozvíjajte pamäť a pozornosť.
6. Pestujte v sebe túžbu pomáhať si.
Technologické vlastnosti zariadení pre činnosti.
Manuál pre deti od 6-7 rokov „Moja matematika“ od Kozlovej, jednoduché ceruzky, geometrické tvary a telesá, taška, rôzne predmety s jasným geometrickým tvarom (kocka, tanier, zrkadlo atď.), Dienesha bloky, lepidlo, kefy, nožnice, obrúsky.
Integrácia vzdelávacích oblastí: kognitívny rozvoj, umelecký a estetický rozvoj, rozvoj reči, telesný rozvoj, sociálny a komunikačný rozvoj.
Organizácia práce a etapy implementácie technológie.
Spoločné aktivity sú organizované v 7 etapách:
1. Vedenie k objavovaniu a formulovaniu nových poznatkov.
Hra „Magic Bag“ sa hrá v sede alebo v stoji na koberci podľa uváženia učiteľa.
2. Ťažkosti v hernej situácii.
3. Objavovanie nových vedomostí a zručností.
Deti stoja pred stolom, na ktorom sú ploché a trojrozmerné geometrické tvary, listy bieleho papiera a jednoduché ceruzky.
4. Reprodukcia novej zručnosti v typickej situácii.
Deti si v skupine prezerajú predmety a nábytok a hovoria, aký majú tvar.
5.Tréningové úlohy.
Deti sedia pri stoloch a riešia problémy.
Na koberci, v polohe pohodlnej pre deti, sa hrá hra „Zbieraj reťaz“.
6.Samostatná činnosť.
Sedia pri stoloch a vyrábajú trojrozmerné hračky z vopred pripravených rozložených trojrozmerných figúrok.
7.Výsledok.
Zhrnutie sa vykonáva stojac v polkruhu pred učiteľom.

Priebeh vzdelávacích aktivít.

1 hodina Hra "Kúzelná taška"(deti stoja v polkruhu).
Učiteľka vyzve deti, aby hmatom určili tvar predmetu vo vrecúšku a pomenovali ho (predmety vo vrecúšku majú tvar gule, kocky, pyramídy, kruhu, štvorca, trojuholníka).
2h. Objavovanie nových poznatkov(stojí pri stoloch).

Učiteľ ukazuje deťom postavy a tvary, ktoré hmatom identifikovali. Deti ich volajú.
- Vezmite štvorec a kocku.
- Čo to je? (tvary)
- Čo majú spoločné?
- Položte tieto figúrky na kus papiera. Pozrite sa pozorne a povedzte mi, či sa celé čísla zmestia na rovinu listu?
1 stretnutie– rozpor.
Ak všetky deti odpovedia: "Nie."
- Aké zaujímavé veci ste si všimli?
(štvorec sa úplne zmestí na plech, ale kocka nie).
- Aká otázka vyvstáva?
(prečo sa kocka nezmestila na papier).
2 vymenovanie- stret názorov.
- Všetci súhlasíte?
Niektoré deti hovoria: „Áno“, iné – „Nie“.
-Koľko názorov je v skupine? (2).
- Aká otázka vyvstáva? (kto má pravdu?)
- Poďme na to.
Štvorec leží na rovine listu, teraz ho obkreslite ceruzkou. Aká stopa zostáva - štvorec, teraz zakrúžkujte kocku a uvidíte, aká stopa zostane? - tiež štvorec.
- Leží kocka úplne v rovine listu? (Nie).
- Áno, iba jedna strana leží na papieri a zvyšok je umiestnený nad listom papiera. Preto je štvorec rovinná postava a kocka je objemová postava.
Porovnajte tiež kruh a guľu, trojuholník a pyramídu.
3h. Hra "Nájdi a povedz"(prechádzajte sa skupinou a nájdite potrebné predmety).
Deti nachádzajú v prostredí predmety v tvare gule, kocky a pyramídy.
4h. Príprava a riešenie problémov.
Práca v zošitoch. Deti pomocou kresieb vymýšľajú matematické príbehy so slovami „koľko bolo“, „stalo sa“, „zostalo“ a riešia ich.
Jedno dieťa pracuje pri tabuli, ostatné v zošitoch. Kontrola správnosti riešenia problému. Peer review. (2 úlohy, nie viac ako 2-3 minúty)
5h. Didaktické cvičenie „Zostavte reťaz“.


Deti sú rozdelené do 2 tímov na prácu s blokmi Dienesh. Na signál učiteľa tímy vytvoria reťazec blokov podľa schémy navrhnutej učiteľom.
6h. Praktická aktivita: „Hračky pre deti“.
Učiteľka ponúka deťom hotové rozšírené geometrické telesá – pyramídy, valce a kocky.
- Čo si myslíte, že to je? (odpovede detí)
- Samozrejme, toto sú čísla, len rozšírené. Poviem vám tajomstvo, že sú čarovné a môžete si z nich vyrobiť hračky a dať ich deťom.
Ukážte, ako zložiť postavu.
Deti tvary lepia a zdobia.


Reflexia.
O čom sme sa dnes rozprávali?
Čo nové ste sa naučili?
Čo bolo pre vás ťažké?
čo bolo zaujímavé?
Výborne chlapci, dnes sa vám veľmi darilo. Bolo pre mňa zaujímavé byť s tebou. Zhrnutie GCD pre FEMP v prípravnej skupine „Cesta za pokladom“

Komplexné poznámky

Zhrnutie integrovanej lekcie GCD pre deti vo veku 6-7 rokov
(matematika + telesná výchova) „Cesta do Afriky“

Alekseeva N.N., učiteľka na MBDOU
CRR D/S č. 53 „Yolochka“ Tambov

Cieľ: Ujasnite si priestorové vzťahy: vpredu, vzadu, vľavo, vpravo, so zameraním na plán. Posilniť kvantitatívne a spätné počítanie do 10, schopnosť ukazovať čas pomocou hodín, upevniť znalosti o geometrických telesách (kocka, guľa, valec, kužeľ, pyramída). Zaveďte rovnobežnosten. Precvičte si výpočtové zručnosti. Rozvíjať pozornosť, pamäť, myslenie.

Zdokonaľovanie lezenia na hrazde rovnakým spôsobom k orientačnému bodu, posilňovanie bočného skoku cez lavičku, pravá a ľavá strana, skákanie s loptou držanou medzi kolenami pri pohybe vpred, učenie sa kotúľať dopredu v klbku, učenie sa šplhať po lane krížovým spôsobom.

Vybavenie: 3 lavičky, 2 obruče, 8 lôpt, orientačné body: kužeľ, kocka, valec, pyramída, hranol, kufre s číslami (tabuľky), plán - mapa, tunel, 2 tabuľky, 2 karty s príkladmi, rozvrhnutie hodín s otočnou ručičkou.

1. Úvod do hernej situácie.

Chlapci, akú máte náladu? A aby to bolo ešte lepšie, usmejme sa na seba a začnime študovať v tak dobrej nálade a som si istý, že uspejeme. Nedávno sme navštívili ďalší kontinent, Afriku. Tak sa mi tam páčilo, že som tam chcela ísť znova. Ale akosi nechcem byť sám, možno mi budeš robiť spoločnosť? Cesta tam však nebude jednoduchá. Musíte byť pozorní, silní, obratní, vedieť uplatniť svoje vedomosti a zručnosti a tiež byť priateľský, vychovaný a dobrý priateľ.

Rozmysleli ste si to?

Akých pomocníkov potrebujete pri cestovaní? (odpovede detí, vediem k tomu, že mapa).

Áno, najdôležitejším pomocníkom je mapa. Nemáme, ale viem, kde to nájsť.

2. Motivačná hra.

Je v jednom z kufrov, zistíme, ktorý ak

Vaša skupina vloží do vreciek správne čísla a

Vaša skupina správne vytvorí číslo 6 z 2 čísel.

Po dokončení skontrolujte skupiny.

Výborne chlapci splnili úlohu správne.

3. Ťažkosti v hernej situácii

Kufre sa otvorili, ale pozri, ja mám v rukách mapu a druhá skupina má mapu. Ktorou cestou by sme sa mali vydať? Budeme sa môcť dostať do Afriky pomocou samostatných máp? čo treba urobiť? (spojiť diely). Potom poďme, pred nami je cesta.

Myslíte si, že je vhodné, aby sme všetci kráčali spolu alebo by sme mali stáť inak? (stojte za sebou).

4. Hľadanie východiska z ťažkostí

Nech Dima vstane ako prvý, Seryozha sa postaví za Dimu, Alina sa postaví tak, aby Dima bol vpredu a Seryozha bol vzadu a. atď. Všetci sú pripravení, pozrime sa na mapu:

Kde začneme trasu? (z kocky)

Ale predtým, ako pôjdeme, pripomeňme si toto:

1 - určiť smer pohybu, 2 - spôsob pohybu, 3 - orientačný bod, kam ísť.

I. etapa cesty:

Akým smerom by sme sa mali začať pohybovať? (dopredu)

Ako sa budeme pohybovať? (skákanie cez lavičku, potom doprava, potom doľava)

Na aký orientačný bod? (až po valec)

Etapa II cesty:

(správny)

Ako sa budeme pohybovať? (skok dopredu s loptou zovretou medzi nohami)

Na aký orientačný bod? (na kužeľ)

Tretia etapa cesty:

Akým smerom by sme sa mali vydať? (doprava a znova doprava)

Ako sa budeme pohybovať? (ležať chrbtom na lavičke a posúvať sa rukami dopredu)

Na aký orientačný bod? (do pyramídy)

Výborne, už len trošku a už sme v cieli. Postavili sme sa do radu.

IY fáza cesty:

Akým smerom by sme sa mali vydať? (vľavo)

Ako sa budeme pohybovať? (prekotúľaj sa dopredu)

Na aký orientačný bod? Ako to vyzerá? Chlapci, toto nové geometrické teleso sa nazýva rovnobežnosten. Povedzme si to spolu

Pozri, myslíš, že si sa dostal do Afriky?

5. Samostatná aplikácia poznatkov na základe vývojových úloh.

Pozrite sa na palmy, vinič, banány.

Ktoré zviera naozaj miluje banány? Pomôžme opiciam získať banány (lezenie po stenách rovnakým spôsobom k orientačnému bodu)

Výborne, pomohol si opiciam získať banány.

Koľko banánov si nazbieral? Vložíme ich do košíka.

Chlapci, pozrite sa na úžasné kvety rastúce na lúke, ale nie všetky kvety odkvitli. Pomôžme kvietkom otvárať sa usporiadaním lupeňov podľa obrázka (jedna skupina)

A druhý s vedúcim telesnej výchovy sa pripraví na stretnutie s domorodým obyvateľstvom Afriky, aby ukázal silu, obratnosť a zručnosť. Potom si podskupiny vymenia miesta.

Chcete vedieť, kto ešte žije v Afrike? Potom je potrebné rýchlo a správne vyriešiť príklady. Rozdelíme sa na 2 tímy. Oproti vám v obrúčkach sú tabuľky s číslami, vedľa nich sú kartičky s príkladmi. Každý musí bežať, vziať si kartičku, vyriešiť príklad a priložiť ho na číslo, ktoré zodpovedá riešeniu vášho príkladu, ale farebnou stranou nahor. Ten, koho tím rýchlo a správne vyrieši príklad, sa ako prvý dozvie, ktoré zviera nás sleduje.

6. Relé

Výborne, úlohu ste splnili správne a spoznali ste zvieratká. Byť hosťom je dobré, ale byť doma je lepšie. Ale ani cesta domov nie je jednoduchá. nás. Musíte prejsť tunelom, ale otvorí sa tomu, kto správne určí čas na hodinách (jedna podskupina). Ďalší bude počítať od 9 do 3 a. atď.

Tu sme doma

7. Reflexia

Užili ste si výlet?

Čo si pamätáš?

Čo bolo ťažké?

Kto najviac pomohol?

A rád som cestoval so všetkými. Boli ste priateľskí, odvážni, obratní, bystrí, vynaliezaví. A budeme cestovať znova a znova.