Prezentácia sveta okolo nás, prečo potrebujeme vlaky. „Prečo potrebujeme vlaky? Téma: Prečo potrebujeme vlaky?

MBOU Ostrovyanskaya stredná škola

učiteľ: Sergeeva L.M.

Zhrnutie hodiny okolitého sveta na 1. stupni

podľa učebných materiálov „Ruská škola“

Téma lekcie: "Prečo sú potrebné vlaky?"

Typ lekcie: učenie sa nového materiálu.

Cieľ: Vytvárať u detí predstavu o vlakoch a železnici.

Úlohy:

objasniť a systematizovať predstavy študentov o účele vlakov; o štruktúre železnice;

dokončite úlohy v skupinách na základe informácií z učebnice

Plánované výsledky:

Predmet:

určiť miesto určenia vlakov;

klasifikovať vlaky v závislosti od ich miesta určenia;

poznať štruktúru železnice

Osobné:

určiť osobný význam štúdia témy lekcie;

preukázať holistické vnímanie sveta okolo seba

Metasubjekt :

Regulačné: porozumieť vzdelávacej úlohe lekcie, snažiť sa ju dokončiť, rozvíjať schopnosť pracovať v skupine a samostatne, pomáhať priateľovi, hodnotiť svoje úspechy na lekcii;

Komunikácia : rozvíjať schopnosť zovšeobecňovať, vyvodzovať závery, nájsť vzory, extrahovať informácie z výkresu, vykonávať vzájomné overovanie;

Poznávacie : rozvíjať pamäť, logické myslenie a reč, rozvíjať kognitívny záujem.

Vybavenie: Učebnica: Pleshakov A.A. „Svet okolo nás, 1. ročník“, počítač, elektronická príloha k učebnici „Svet okolo nás“, multimediálny projektor, prezentácia „Načo potrebujeme vlaky?“, pieseň „Ideme, ideme, ideme...“ video „Ruské železnice“, detská železnica.

Pre deti: Učebnice, pomocné listy, obálky s materiálmi z aplikácie, lepidlo, semafory, emotikony na zamyslenie.

Učiteľské aktivity

Aktivity študentov

ja . Organizovanie času

Dnes máme na lekcii veľa hostí. Pozdravte ich a usmejte sa. Usmievajte sa na seba - dajte dobrú náladu. Posaď sa.

II. Motivácia k vzdelávacím aktivitám.

Začnime lekciou o svete okolo nás.

Ako sa volá sekcia, ktorú študujeme?

Myslíte si, že sa dnes v triede naučíte niečo nové?

Si pripravený?

Chcem ti popriať veľa šťastia.

Naše motto lekcie:

III . Aktualizácia vedomostí

Spolu s Mravcom a Múdre korytnačkou teda pokračujeme v objavovaní nových poznatkov.

Jedného dňa, keď sa Ant vracal domov, počul hádku medzi dvoma ľuďmi:

V blízkosti záhrady sú 2 vodiči

Dostali sme sa do vážnej hádky:

Koho auto je najnovšie?

Kto je silnejší a rýchlejší,

Koho, ako svieti slnko

A letí ako pierko...

Mravec počúval a počúval tento argument a myslel si:

"Prečo potrebujeme autá?"

Pomôžme Ant Question nájsť odpoveď!

1. Automobil je pozemný dopravný prostriedok.

2. Moderné auto je poháňané uhlím.

3. Motor sa nazýva „srdce auta“

4. Autá s benzínovými motormi spôsobujú veľké znečistenie ovzdušia.

5. Minibusy, autobusy a trolejbusy prepravujú cestujúcich.

6. Automobil je jediné vozidlo, ktoré môže prepravovať cestujúcich a náklad.

Zistili sme teda, že okrem auta môžu prepravovať cestujúcich a náklad aj iné druhy dopravy.

Zaujíma vás, ktoré?

IV. Stanovenie učebnej úlohy.

1) – Jedného dňa Mravec uvidel zaujímavé auto a napísal o ňom hádanku. Skúste to uhádnuť:

Aký zázrak? Tu je auto!
Sto kolies! Kde sú pneumatiky?
Ponáhľa sa po oceľovej ceste.
Pozýva vás na jazdu
.

Chceli by ste sa povoziť? Sadli sme si rovno a ideme.

Čo je to za vlak?

Existujú skutočné vlaky?

Kto videl vlaky? Kde?

Koľkí z vás cestovali vlakom?

Uhádnete, o čom sa dnes budeme v triede rozprávať?

Chlapci, povedzte mi, bez čoho nemôžeme začať lekciu?

Otvorte učebnice str.62, nájdite Mravca a spolu s ním stanovte učebnú úlohu na hodinu.

V. Objavovanie nových poznatkov.

Uhádni hádanky a zistíš, aké typy vlakov existujú?

1) Som kedykoľvek počas roka

A to za každého zlého počasia

Veľmi často v ktorúkoľvek hodinu

Vezmem ťa do podzemia.

Zamyslite sa nad tým, na čo sú potrebné vlaky metra?

Vo veľkých mestách, kde žije viac ako milión ľudí, trolejbusy, autobusy a električky nestíhajú prevážať ľudí po meste. Preto sa vo veľkých mestách stavajú podzemné dráhy – podchody. Metro je oveľa pohodlnejšie ako iné druhy mestskej dopravy. Ľahké, priestranné vozne dopravia cestujúcich z jedného konca mesta na druhý v krátkom čase. Metro sa stavia v hĺbke 15–20 m, takže hluk ponáhľajúcich sa áut nikoho neobťažuje. Stanice metra v Moskve a Petrohrade sú veľmi krásne a vyzerajú ako paláce z rozprávky. Ľudí do súprav metra prepravuje pohyblivé schodisko – eskalátor.

2) Za lesíkom, za roklinou

Ponáhľa sa bez dymu, ponáhľa sa bez pary

Sestra parnej lokomotívy

Kto je ona?

Hádajte, na čo je potrebný elektrický vlak?

Vlakom sa dostanete mimo mesta, kúsok od vášho domova. Tí, ktorí majú dačo, často využívajú tento druh dopravy. Elektrické vlaky obsahujú najčastejšie 10 vozňov (môže ich byť od 4 do 12). Pre vodičov sú čelné (koncové) autá vybavené kabínami s potrebným ovládacím zariadením a ovládacími zariadeniami.

3) Vošiel som do zeleného domu

Strávil som tam viac ako deň

Tento dom sa ukázal byť

V inom vzdialenom meste.

Zamyslite sa nad tým, na čo je potrebný diaľkový vlak?

Cestovanie do vzdialeného mesta vlakom je nepohodlné. Cesta je dlhá a nie je tu žiadna občianska vybavenosť, takže cestujúci si kupujú lístky na diaľkové vlaky. Diaľkové vlaky majú miesta na spanie, toalety a jedálenské vozne. Každý vozeň má sprievodcu, ktorý obsluhuje cestujúcich v jeho vozni.

- Ak chcete zistiť názov nasledujúceho vlaku, musíte dokončiť hádanku.

4) Samotné železo,

Železná cesta

Sám behá

A náklad je užitočný

Beží na pätách,

A zem pod ním sa chveje.

Na čo slúžia nákladné vlaky?

VI. Primárna konsolidácia.

1) Práca s učebnicovým textom

Overme si, či sme správne určili účel osobných vlakov. Otvorte si učebnice na str.90.

2) Práca s obrázkami vlakov.

Pozrite sa na fotografie (deti majú obrázok vlakov) a povedzte mi, do ktorých 2 skupín môžeme rozdeliť všetky vlaky? prečo?

VII. Fyzické cvičenie.

VIII. Pokračovanie v práci na téme lekcie

1) Odpovede na otázky:

Chlapci, odpovedzte na otázku: akým vlakom pôjde Mravec na dačo?

Ktorým vlakom pôjde Mravec do múzea?

V lete možno niekto z vás pôjde na dovolenku s rodičmi k moru. Ktorým vlakom pôjdete?

2) Pracujte v skupinách

Chlapci, pomôžte Question Ant prísť na to,

čo spôsobuje pohyb vlakov, kto riadi vlak a aká je štruktúra železnice?

Prečo potrebuje vlak lokomotívu?

Čo je to kočiar? Aké typy vozňov existujú?

3) Pracujte s materiálmi: „Zostavte vlak“

(listy sú zavesené na doske.)

Vezmite obrázky do obálok a zostavte vlaky.

Skontrolujte prácu svojich kamarátov. Vyhodnoťte prácu pomocou semafora.

Čím sa líšia osobné vlaky od nákladných? (rôzne vozne )

- čo je to železnica?

(koľajnice a podvaly)

Hádajte, čo sú koľajnice a podvaly?

Nájdite na pomocných listoch slová koľajnice, podvaly.Železnica - Ide o úzky oceľový nosník, po ktorom sa odvaľujú kolesá áut.

Koľajnice ležia na podvaloch – drevených alebo betónových nosníkoch položených cez železničnú trať. Sú potrebné na podporu koľajníc.

3). Práca s učebnicou .

Zvážte schému na str. 91

Aké slová ste počuli a rozumiete im?

Akým slovám nerozumieš? (Nadjazd, tunel, bariéra)

4) Hra „Pomôžte mravcovi s otázkou opraviť svoje chyby“

5). Práca s učebnicou. História železnice.

Dozvedeli sme sa, ako fungujú a ako vyzerajú vlaky a železnice. Viete, kedy sa objavila prvá železnica?

Prečítajme si text na str.63. ("Vieš to….)

6). Príbeh učiteľa.

- Chlapci, máte záujem vedieť, akí boli predkovia moderného vlaku?

Železnica sa prvýkrát objavila v mestách v 17. a 18. storočí. Kočík ťahal po koľajniciach kôň, ktorý riadil furman. Ľudia túto železnicu nazývali „konská električka“.

V Rusku vynašli prvú parnú lokomotívu majstri Cherepanovs (otec a syn Efim a Miron).

Boli to malé a nemotorné motory so štyrmi kolesami a rúrkou dlhou ako krk žirafy. Ale po koľajniciach chodili veľmi rýchlo a mohli ťahať náklad ťažší ako 3 tony.

Železnica bola postavená v Nižnom Tagile. Koľajnice boli položené len na 800 metrov. Bola to prvá železnica u nás.

Takéto vlaky premávali na železnici až do 50. rokov 20. storočia.

Najznámejším vlakom v histórii Ruska bol vlak, ktorý priviezol víťazných vojakov z Nemecka v júni 1945 do Moskvy.

Postupom času sa začali budovať železničné trate po celej krajine. Zmenili sa lokomotívy a vozne, zlepšili sa ich mechanizmy. Jedným z najnovších počinov je vysokorýchlostný vlak „Sapsan“, ktorý prepravuje ľudí medzi Moskvou a Petrohradom.

7) Práca s učebnicou str.63

- Pomocou informácií povedzte, čo je zobrazené na starom obrázku a na modernej fotografii.

IX . Reflexia.

Ktorá úloha sa vám na hodine najviac páčila?

Aká úloha spôsobila ťažkosti? prečo?

Čo nové ste sa naučili v lekcii?

Opakujem, kde môžeme získané poznatky uplatniť v bežnom živote?

X . Zhrnutie lekcie.

Odpovedali sme na hlavnú otázku lekcie: „Prečo sú potrebné vlaky?

Aké objavy ste urobili v triede?

Vitajte hostia

Prečo a prečo

Áno

Všetko vyjde!

Fungujú ako semafory

+

-

+

+

+

-

Áno

vlak

Spievajú pieseň „Ideme, ideme, ideme...“

hračka

Áno

o vlakoch

bez cieľa

čítanie problému str.62

vlak metra

odpovede detí, predstavenie

vlak

odpovede detí, predstavenie

Diaľkové vlaky

(preprava ľudí na malom vzdialenosti od mesta)

odpovede detí, predstavenie

Skupinová práca

Nákladný vlak

Čítanie textu

Skupinová práca

1.pozemná doprava a podzemná doprava

2. náklad a cestujúci

Odpovede detí

(zapnutévlak)

(vlak metra)

(Diaľkové vlaky)

Toto je silný muž, ktorý za sebou ťahá kočíky.

Cestujúci, náklad

pracovať v skupinách na pracovných listoch

Práca s listami - asistenti

Nadjazd, tunel, závora

Hlasné čítanie textu str. 63

Deti opravujú chyby, 1 pracuje na počítači s elektronickou prihláškou.

Prepis

1 Stredná škola MKOU Izdeshkovskaya LEKCIA ŽIVOTNÉHO PROSTREDIA V 1. TRIEDE NA TÉMU: „PREČO POTREBUJEME VLAKY?“ Diriguje učiteľ triedy Zhazhkova Almira Mansurovna Izdeshkovo Cieľ: Vytvoriť u detí predstavu o účele a štruktúre vlakov a železníc. 1

2 Ciele: Predstaviť typy, účel a štruktúru vlakov; formovať predstavy o štruktúre a účele železníc, o profesiách ľudí pracujúcich v tejto oblasti priblížiť históriu vývoja železnice, účel detskej železnice; Rozvíjať záujem o technológiu; rozvíjať monologickú reč a fantáziu, schopnosť triediť, zovšeobecňovať a vyvodzovať závery. Podporovať úctu k povolaniam rodičov a vlastenectvo. Plánované výsledky: žiaci sa naučia vysvetliť účel vlakov; hovoriť o štruktúre železnice. Vybavenie: Učebnica: Pleshakov A.A. “Svet okolo nás, 1. ročník”, pracovný zošit, počítač, multimediálny projektor, prezentácia, elektronická príloha k učebnici, vejár čísel, model železnice Pre deti: Učebnice, pracovné zošity, strihané čísla, obálky s materiálmi a aplikáciami, lepidlo, model koľajnica I . Postup lekcie Dnes máme na lekcii veľa hostí. Pozdravte ich a usmejte sa. Usmievajte sa na seba a rozdávajte dobrú náladu. Posaď sa. II. Motivácia k vzdelávacím aktivitám. Začnime lekciou o svete okolo nás. Ako sa volá sekcia, ktorú študujeme? (Prečo a prečo). Myslíte si, že sa dnes v triede naučíte niečo nové? Si pripravený? Chcem ti popriať veľa šťastia. Prečítajme si motto tejto lekcie: (na tabuli) Všetko vyjde! III. Aktualizácia vedomostí. O čom sme hovorili v minulej lekcii? - Na čom jazdili ľudia v dávnych dobách? (SNÍMKA 1) - Prečo ľudia vytvorili autá? Aké typy áut existujú? Akú prácu ste robili doma? (zlepený model auta) Zopakujme si štruktúru auta (Jeden žiak menuje, 2

3 ďalšie sa nachádzajú na ich modeloch.) IV. Stanovenie učebnej úlohy. 1) Mravec nám priniesol hádanku: (Hádanka na snímke 2). Žiak číta. Aký zázrak? Tu je auto! Sto kolies! Kde sú pneumatiky? Ponáhľa sa po oceľovej ceste. Pozýva vás na jazdu. (vlak) (snímka 2) 2) Pozrite si fotografie a povedzte, čo je tu zbytočné. prečo? (snímka 3) Kto videl vlaky? Kde? Koľkí z vás cestovali vlakom? Pomenujte tému dnešnej hodiny. Chlapci, Ant ho žiada o pomoc. Je v meste a rozhodol sa odísť na vidiek. Ktorým vlakom by mal ísť? Ukážte číslom. A múdra Korytnačka vo veľkom meste sa rozhodla navštíviť múzeum. Môže ísť vlakom? Ktoré? Máme rôzne názory. Čo by sme mali urobiť? (vymyslite si to) Aké úlohy si stanovíme? Pokračujte vo vetách: (snímka 4) Naučte sa vysvetľovať (účel vlakov) Naučte sa rozlišovať (hlavné typy vlakov) Overme si, či sme správne určili tému a ciele hodiny. Otvorený s. 62, prečítajte si tému a úlohy. V. Objavovanie nových poznatkov. 1. Práca s učebnicou Pozrite si obrázky na str. 62 učebníc. Prečítajte si podpisy. Povedzte nám o účele vlakov. 2. Hádanie hádaniek: Vezmem ťa do podzemia v každom ročnom období a za každého zlého počasia Veľmi rýchlo pod zem. (metrovlak) (snímka 5) Vo veľkých mestách, kde žije viac ako milión ľudí, nemajú trolejbusy, autobusy a električky čas na prepravu ľudí po meste. Preto sa vo veľkých mestách budujú podzemné dráhy 3

4 metro. Metro je oveľa pohodlnejšie ako iné druhy mestskej dopravy. Ľahké, priestranné vozne dopravia cestujúcich z jedného konca mesta na druhý v krátkom čase. Metro sa stavia v hĺbke m, takže hluk rútiacich sa áut nikomu neprekáža. Stanice metra v Moskve a Petrohrade sú veľmi pekné a vyzerajú ako rozprávkové paláce (Snímka 6) Do vlakov metra sa ľudia prepravujú pohyblivým schodiskom a eskalátorom. O akom vlaku je nasledujúca hádanka: Za hájom, za roklinou Ponáhľa sa bez dymu, preteká bez pary Sestra parnej lokomotívy Kto je ona? (vlak) (snímka 7) Na čo sú potrebné vlaky? (prímestské vlaky) (preprava ľudí kúsok od mesta) Teraz hádajte ďalšiu hádanku: Vošiel som do zeleného domu, zostal som v ňom viac ako deň. Ukázalo sa, že tento dom je v inom vzdialenom meste. (diaľkový vlak) (snímka 8) Prečo sú potrebné takéto vlaky? Vypočujte si ďalšiu hádanku: Zem sa chveje, silák beží, ťahá za sebou vagóny s uhlím a drahým benzínom. (nákladný vlak) (snímka 9) 3. Práca s textom učebnice Overme si, či sme správne určili účel osobných vlakov. Otvorte si učebnice na str.90. Prečítať text. 4. Prezrite si zápletku z elektronickej prílohy k učebnici. VI. Primárna konsolidácia. Vráťme sa k otázke: akým vlakom pôjde Mravec na daču (vlakom) (snímka 6) Akým vlakom pôjde Sova do múzea? (metrovlak) V lete možno niekto z vás pôjde s rodičmi na dovolenku k moru. Ktorým vlakom pôjdete? (diaľkový vlak) Chlapci, aký je rozdiel medzi vozňami osobných a nákladných vlakov? (odpovede študentov) Snímky 11, Práca vo dvojiciach. Ako je organizovaná železnica? Premýšľajte o tom, premýšľajte o tom 4

5 v pároch. Pozrite sa na model železnice na vašom stole. (Odpovede žiakov) (snímky 13, 14) 2. Práca s učebnicou. Zvážte schému na str. 91. (snímka 14) Akým slovám nerozumieš? (nadjazd, tunel, závorové sklzy 16, 17, 18, 19) - V chotári našej obce sa nachádza aj železničné priecestie. Ako sa stavia? 3. Telesná výchova minútka Dupeme nohami, tlieskame rukami, kývame hlavami, dvíhame ruky a potom sa točíme. Dupeme nohami, tlieskame rukami, kývame hlavami. Roztiahneme ruky a bežíme v kruhoch. 4. Práca s učebnicou. História železnice. Dozvedeli sme sa, ako fungujú a ako vyzerajú vlaky a železnice. Viete, kedy sa objavila prvá železnica? prečítajme si text na str.63. („Vieš to.) 5. Príbeh učiteľa. V Rusku vynašli prvú parnú lokomotívu majstri Cherepanovs (otec a syn Efim a Miron). Boli to malé a nemotorné motory so štyrmi kolesami a rúrkou dlhou ako krk žirafy. Ale chodili po koľajniciach veľmi rýchlo a mohli ťahať náklad ťažší ako 3 tony (Snímky 20, 21) Železnica bola postavená v Nižnom Tagile. Koľajnice boli položené len na 800 metrov. Bola to prvá železnica u nás (snímky 22, 23). Do parných pomaly sa pohybujúcich lodí nastupovali chodci. (snímka 24) A mohli ľahko vystúpiť. Postupom času sa začali budovať železničné trate po celej krajine. Lokomotívy a vozne sa menili, zlepšovali sa ich mechanizmy. Jedným z najnovších počinov je vysokorýchlostný vlak „Sapsan“, ktorý prepravuje ľudí medzi Moskvou a Petrohradom (Snímka 25) 5

6 6. Samostatná práca v zošite. Vzájomná recenzia. Otvorte str.42. Čo je tu zobrazené? (Lokomotívy.) Prečo vlak potrebuje lokomotívu? (Toto je silný muž, ktorý za sebou ťahá koče) Čo tu chýba? (autá) Vezmite obrázky do obálok a zostavte vlaky. Skontrolujte štandard (Snímka 26) Skontrolujte prácu suseda na stole. Čím sa líšia osobné vlaky od nákladných? (rôzne vozne) 7. Úvod do profesií. Chlapi, chodia vlaky po koľajniciach samé od seba? Šofér riadi auto, ale kto riadi vlaky? Aké profesie vykonávajú ľudia na železnici? Bývame neďaleko mesta Vyazma, ktoré má veľkú križovatku železničnej stanice. Vlaky odtiaľto chodia rôznymi smermi. Nachádza sa tu stanica, rušňové depo a ďalšie oddelenia. V našej triede sú deti, ktorých rodičia pracujú ako traťový majster alebo inšpektor. 8. Detská železnica. A čo si myslíš ty. Môžu deti riadiť vlaky? V niektorých mestách našej krajiny: Moskva, Petrohrad, Nižný Novgorod, Irkutsk, Novosibirsk atď. sú detské železnice (snímka 28). Pracujú v lete a obsluhujú ich len školáci: sprievodcovia, vodiči, revízori sú deti (Snímky 29 – 32) V našom regióne Amur je v meste Svobodny také nádherné miesto, bola tu malá Transbajkalská magistrála. funguje už viac ako 70 rokov. Je to najdlhšia zo všetkých detských tratí v Rusku. Ak sa naskytne príležitosť, navštívte takúto cestu a spoznajte, ako funguje. Zatiaľ si u rodičov nájdete informácie na internete, povedzte nám na ďalšej hodine a nakreslite detskú železnicu do zošita na str. 43.VII. Reflexia. Na lekciu som vám priniesol detskú elektronickú železnicu. Teraz sa pozrieme na zariadenie a jeho fungovanie v praxi. (Praktická práca. Zostavenie železnice, spustenie vlaku) (snímka 33) 6

7 Prečo ľudia vytvárajú vlaky? Aké typy vlakov existujú? Aká je štruktúra železnice? (železničné trate, tunely, nadjazdy, križovatky) Vyhodnoťte svoje úspechy na hodine. VIII. Zhrnutie. Odpovedali sme na hlavnú otázku lekcie: „Prečo sú potrebné vlaky? Aké objavy ste urobili v triede? 7


Lekcia 14 1. Prečo potrebujeme TV a telefón? 1) TV a telefón. Pamätajte, čo znamenajú tieto slová: - televízia - z gréckeho slova "tele" - vzdialený a latinský "visor" - pozorovateľ, t.j.

Vošiel som do zeleného domu a zostal som v ňom krátko. Tento dom sa rýchlo ukázal byť v inom meste. (auto) Sú rôzne druhy - Zelený a červený Bežia po koľajniciach, Všade ich stretnú a čakajú. (autá) Kartotéka

O železnici Hádaj povolania Železničná abeceda Krajina sa nám otvára Z prahu stanice. Otvoríte dvere a tam je - železnica. Zelené, červené svetlo svieti a každú chvíľu je signál Stanica

OBECNÝ VÝCHOVNÝ ÚSTAV STREDNÁ ŠKOLA 49 G.O. PLÁN TOGLIATTI – ZHRNUTIE LEKCIE „ABY CESTA BOLA ŠŤASTNÁ. RIEŠENIE POHYBOVÝCH PROBLÉMOV» MATEMATIKA. SVET. 3. TRIEDA.

Na ceste. Zhrnutie inovatívnej lekcie o uvádzaní detí do sociálnej reality (skupina seniorov) Téma: „Zoznámenie sa s pravidlami a značkami na ceste.“ Cieľ: vytvoriť systém vedomostí o ceste

Železnica je riziková zóna Význam železnice je dopravný podnik určený na prepravu osôb a tovaru. Medzi výhody železničnej dopravy

Téma: Aké druhy dopravy existujú? Ciele: - rozšíriť a systematizovať vedomosti žiakov o rôznych druhoch dopravy - vytvoriť si prvotné predstavy o histórii rozvoja dopravy. Plánované

Lexikálna téma „Doprava“ Deti sa musia naučiť: druhy dopravy (osobná, nákladná, špeciálna), účel rôznych druhov dopravy; autodiely; kto riadi dopravu; dopravné pravidlá

Mestská rozpočtová vzdelávacia inštitúcia "Stredná škola 3" Zhrnutie lekcie o životnom prostredí v 2. ročníku na tému "Aké druhy dopravy existujú?" Pripravuje a vedie učiteľ

Hodina matematiky. 4. trieda. Program „Škola 2100“. podľa učebnice L.G. Petersona (4. ročník, 2. časť, 3. hodina) Téma: „Sčítanie zlomkov s menovateľmi“. Lekcia objavovania nových poznatkov. Pripravila: Moiseeva E.R.

Krajská štátna špeciálna (nápravná) vzdelávacia inštitúcia pre žiakov so zdravotným znevýhodnením „Špeciálna (nápravná) škola internátna

Štátna rozpočtová vzdelávacia inštitúcia škola 657 Prímorského okresu Petrohrad Zhrnutie otvorenej hodiny na tému „Sociálna a každodenná orientácia“ na tému: „Doprava. Druhy dopravy“.

Priebeh hodiny: 1.Organizačný moment: Prezentácia témy a cieľov hodiny. 2. Aktualizácia existujúcich poznatkov. Skôr ako prejdeme k novej téme, zopakujme si 1. s akými druhmi dopravy sme sa už zoznámili. Aby som to urobil, poprosím

Hodina matematiky na 1. stupni podľa programu „Škola 2100“. Učiteľka Klishkova Galina Nikolaevna. Téma lekcie. Tabuľkový doplnok. Hlavný cieľ predmetu: pomôcť deťom naučiť sa výpočtovú techniku ​​sčítania

Technologická mapa lekcie na tému: „Čísla od 10 do 20“ pomocou prezentácií v programe SMART Notebook

Mestský obvod Odintsovo Moskovský región Mestská rozpočtová vzdelávacia inštitúcia Gymnázium Odintsovo 11 HODINA MATEMATICKÉHO KÚČU Na tému: Čo sme sa naučili, čo sme sa naučili. Upevnenie toho, čo sa naučilo.

Matematika 1. ročník. Téma: Centimetre. Účel: počas praktickej práce a pozorovaní zaviesť mernú jednotku dĺžky, centimeter. Plánované výsledky Osobné úlohy riešené učiteľom – rozvoj

Mestská autonómna predškolská vzdelávacia inštitúcia "Materská škola 8" Organizované vzdelávacie aktivity Téma: "Doprava" Spracovala: učiteľka Zhuravleva L.M., skupina 8, stredný vek.

Názov predmetu mimoškolské aktivity Technologická mapa vyučovacej hodiny Trieda 5. Hodina Termín Téma vyučovacej hodiny Druhy dopravy Ciele hodiny: Vzdelávacie - Rozšíriť vedomosti detí o rôznych druhoch dopravy na základe

Snímka 2. Téma Snímka 1: Číslo sedem. Číslo 7. Účel: Uviesť číslo a číslo 7; podporovať rozvoj schopnosti študentov rozpoznať a napísať číslo 7, označiť ním zodpovedajúci počet predmetov,

Hra-cestovanie „Cestný maratón“ ZHRNUTIE LEKCIE 5. trieda bezpečnosti života Účel: Rozvinúť vedomosti o pravidlách cestnej premávky a kultúre chodcov. Ciele: - vytvoriť návyky bezpečného správania sa na ulici,

Vyučovacia hodina v 2. ročníku z hľadiska obsahu Federálneho štátneho vzdelávacieho štandardu Inštitúcia: MKOU „Krupetskaja stredná škola“, Dmitrievskij okres, Kurská oblasť Učiteľ: Suržko Galina Viktorovna Predmet: Svet okolo nás Trieda: 2 Vzdelávací komplex: „Škola Ruska "

Hodina matematiky v 1. ročníku „Čísla od 1 do 9. Písanie číslice 9“ Ciele: praktickou prácou a pozorovaním priblížiť zloženie číslic 8 a 9; naučiť písať číslicu 9. Plánované výsledky: žiaci sa naučia

Zhrnutie GCD na zoznámenie detí s vonkajším svetom „Druhy dopravy“ Autor GCD: Nadezhda Valerievna Stoyakina, učiteľka MBDOU „Materská škola „Kolokolchik“ z Bolshebykova“ Ciele: Vzdelávacie: predstaviť

Téma hodiny piateho ročníka: „Pravidlá bezpečného správania sa na železnici“. Účel a ciele hodiny: oboznámiť žiakov s mimoriadnymi situáciami, ktoré môžu nastať v železničnej doprave;

Učiteľ: Mikhalchenko Nina Vasilievna. Predmet: literárne čítanie Typ vyučovacej hodiny: objavovanie nových poznatkov. Technologická mapa pre štúdium témy S. Ya Marshak „Bus 26“ Téma S. Ya Marshak „Bus 26“ Vzdelávacie ciele:

Príloha 4 KVÍZ V PRÍPRAVNEJ SKUPINE NA TÉMU „Pravidlá premávky“ Autor: E.S. Asaeva, učiteľka prípravnej skupiny Štátnej rozpočtovej vzdelávacej inštitúcie „Materská škola 880“, Moskva Úloha I. "OTÁZKA ODPOVEĎ"

Makarova Elena Vitalievna Mestská rozpočtová predškolská vzdelávacia inštitúcia Materská škola 97 „Nezábudka“ Jakutsk, Republika Sakha (Jakutsko) „CESTOVANIE V KRAJINE, V KTOREJ ŽIJEME“ Záverečné

Ciele. 1 Triedna hodina Rozprávajme sa o pravidlách cestnej premávky Formovať predstavy školákov o bezpečnosti na cestách pri pohybe po uliciach a cestách. Rozvíjať zručnosti v dodržiavaní základných pravidiel správania

Zhrnutie hodiny na tému „svet okolo nás“ v 1. ročníku Téma hodiny: Aké sú to listy? Účel lekcie: predstaviť rozmanitosť stromov, naučiť sa rozpoznávať stromy podľa listov. Plánovaný predmet

Pravidlá cestnej premávky (2. stupeň) Ciele: Yakusheva S.S. Učiteľ základnej školy vás naučí porozumieť semaforom, osvojí si vedomosti o bezpečnom prejazde ulíc, zopakuje si pravidlá správania sa v doprave.

Goncharenko Olga Vladimirovna Mestská autonómna predškolská vzdelávacia inštitúcia „Bershetsky materská škola „Umka“ Permská oblasť, okres Perm, obec. Bershet ZHRNUTIE HODÍN NA ROZVOJ MATEMATICKÝCH ZRUČNOSTÍ

Zábavný scenár „Červená, žltá, zelená“ podľa pravidiel cestnej premávky v strednej skupine 14. zostavili učitelia: Shvets Olga Nikolaevna Deines Tatyana Vladimirovna Vzdelávacie oblasti: telesná výchova, zdravie,

Téma hodiny: Pravidlá cestnej premávky. Autor: Ksenia Mansurovna Ziganshina, učiteľka ZŠ MKOU SOŠ 1 G. Krabasha Forma hodiny: projektová hodina Účel: 1. Systematizácia vedomostí z ABC cesty

Mimoškolská činnosť pre ZŠ. „Sme cestujúci“ Ignatieva Vera Ivanovna, vedúca knižnice, GKS(K)OU „S(K)OSHI 27“, Pyatigorsk, územie Stavropol Ciele hodiny. 1. Zvážte príčiny nehody (nedodržanie

Štátna rozpočtová vzdelávacia inštitúcia mesta Moskva Lyceum 1571 predškolské oddelenie „Vesnushki“ KONSPEKT vzdelávacích aktivít so staršími predškolákmi „Vitajte v škole cestnej premávky

Hodina matematiky v 4. ročníku Učiteľka: Pankova Snezhana Sergeevna UMK: Téma „Škola 2100“. Riešenie pohybových problémov (konsolidácia). Ciele: - Posilniť schopnosť riešiť pohybové problémy; písať viachodnotové

Zhrnutie lekcie o pravidlách cestnej premávky v skupine seniorov Cieľ: formovať pravidlá bezpečného správania sa na cestách medzi staršími predškolákmi. Ciele: -Podporovať rozvoj záujmu u detí

Poznámky k lekcii matematiky. Učiteľ: Vissarionova I.E. Trieda: 2 “A” Dátum: 24.12.2018 Predmet: Matematika Vzdelávací a kultúrny komplex “Škola Ruska” Téma: “Čo sme sa naučili. Čo sme sa naučili?" Časť: “Mentálne výpočty” Lekcia 54 Typ:

Technologická mapa lekcie o okolitom svete Typ lekcie: Školenie o štúdiu a primárnom upevňovaní nových vedomostí a metód činnosti vzdelávacieho komplexu: „Ruská škola“ Okolitý svet. Učebnica 1. ročníka.

„V krajine dopravných značiek“ Cieľ: Formovanie vedomostí, zručností a praktických návykov bezpečného správania sa na ceste a ulici. Zhrňte vedomosti detí o pravidlách cestnej premávky. Vzdelávacie ciele:

Prázdninové „Zasvätenie do chodcov“ Cieľ: podpora bezpečnosti na cestách Ciele: 1. Prehĺbiť vedomosti žiakov o pravidlách cestnej premávky. 2. Formovať predstavy mladších školákov o bezpečnosti

MBOU "Voznesenovskaja stredná škola" Ivnyansky okres, región Belgorod Lekcia v 1. ročníku o svete okolo nás Téma: Doprava. Kto pracuje v doprave? Pripravila: Petrakova Elena

Mestská rozpočtová vzdelávacia inštitúcia „Veselovskaja stredná škola pomenovaná po Hrdinovi socialistickej práce Y.T. Kirilikhin" Divoké a kultúrne rastliny (lekcia o životnom prostredí

Matematika 1. ročník. Čísla 1, 2, 3 Lekcia „Čísla 1, 2, 3“ je lekciou osvojovania si nového materiálu. Tento vývoj navrhuje organizovať vzdelávacie aktivity v tejto lekcii v súlade s charakteristikami

Mestská autonómna vzdelávacia inštitúcia "Stredná škola 17" v Tobolsku Vývoj hodiny matematiky v 1. ročníku na tému: Vypracovala: Mikhailova N.V. primárny učiteľ

MBOU "Stredná škola 28" Hodina ruského jazyka na tému: "Vlastné a všeobecné podstatné mená" v 2. ročníku "A"

Smer „Za zdravý životný štýl“ NA CESTE DO ŠKOLY vzdelávacia hodina v 5. ročníku „A“ o pravidlách cestnej premávky učiteľ Iost V.V., Krasnojarská stredná škola 5 Cieľ: formácia

Mestský štátny špeciálny nápravnovýchovný ústav internát Multimediálna lekcia „Matematický kaleidoskop“ na tému „Násobenie a delenie čísel získaných meraním

MESTSKÁ VZDELÁVACIA INŠTITÚCIA STREDNÁ ŠKOLA 31 Hodina matematiky 1. ročník Téma: „Číselný segment“ Zostavila: Anastasia Eduardovna Melyushchenkova, učiteľka základnej školy

Rozvoj reči Téma: „Druhy dopravy“ (prípravná skupina) Účel hodiny: upevniť vedomosti o rôznych druhoch dopravy. Úlohy: Učiteľka Nazina Irina Leonidovna 1. Aktivuj detskú slovnú zásobu

Perevedentseva Marina Nikolaevna učiteľka Merkuryeva Elena Vladimirovna učiteľka GBDOU D/S 69 KV Krasnoselskij okres, Petrohrad METODICKÝ ROZVOJ TEMATICKEJ LEKCIE „JAZDY MAŠA“

Typ lekcie: Riešenie konkrétnych problémov. Téma lekcie: Ľudia rôznych profesií. Scenár lekcie za účasti rodičov. (1. ročník) Plánované výsledky predmetu: Zoznámiť sa s rôznymi profesiami. Hodnotiť vlastnosti

Hodina matematiky "Planéta vedomostí". Téma: "Uhly"

Hodina matematiky "Planéta vedomostí". Téma: „Uhly“ Natalya Ivanovna Taktashova, učiteľka základnej školy Sekcie: Základná škola Ciele hodiny: vzdelávacie: predstaviť typy uhlov (rovný, ostrý,

bude to fungovať!

Auto je pozemný dopravný prostriedok.

  • Auto je pozemný dopravný prostriedok.
  • Moderné auto je poháňané uhlím.
  • Motor sa nazýva „srdce“ auta.
  • Autá na benzínový pohon spôsobujú veľké znečistenie ovzdušia.
  • Cestujúcich prepravujú mikrobusy, autobusy a trolejbusy.
  • Automobil je jediné vozidlo, ktoré môže prepravovať cestujúcich a náklad.

Jedného dňa som videl zaujímavé auto a napísal o ňom hádanku. Skúste to uhádnuť.

Aký zázrak? Tu je auto! Sto kolies! Kde sú pneumatiky? Ponáhľa sa po oceľovej ceste, pozýva vás na jazdu.

Prečo sú potrebné vlaky?

Účel: predstaviť účel vlakov (metro, elektrický vlak, diaľkový vlak, nákladný vlak) a štruktúru železníc.

Vezmem vás do podzemia v každom ročnom období a za každého zlého počasia Veľmi často, v ktorúkoľvek hodinu.

V rokoch 1860 - 1863 bola v Londýne postavená prvá mimouličná železnica, dlhá 3,6 kilometra.

Stavba metra u nás začala v roku 1932. Prvá linka metra bola otvorená v roku 1935. Mal 3 stanice.

Za lesíkom, za roklinou sa bez dymu rúti sestra parnej lokomotívy, rúti sa bez pary. Kto je ona?…

Elektrický vlak

Vošiel som do zeleného domu a zostal som v ňom viac ako deň. Ukázalo sa, že tento dom je v inom vzdialenom meste.

Diaľkové vlaky

Samé železo, železná dráha, beží sama a úžitkové bremeno mu beží v pätách a zem sa pod ním chveje.

Nákladný vlak

Stanovili sme správne účel osobných vlakov?

Práca s učebnicou str.90.

Čo uvádza vlaky do pohybu a aká je štruktúra železnice?

Lokomotíva

Lokomotíva- ide o stroj, ktorý sa pohybuje po koľajniciach a je určený na ťahanie áut, ktoré sú k nemu pripojené.

Železničný vozeň- vozidlo špeciálne vybavené na prepravu osôb a tovaru po koľajniciach.

Postav vlak

VYSOKORÝCHLOSTNÝ VLAK

OVERSTAND

LOKOMOTÍVA

BARIÉRA

ŽELEZNIČNÉ PRIECESTIE

Koľajnice ležia na podvaly - drevené trámy položené cez železničnú trať. Sú potrebné na podporu koľajníc.

Železnica- Ide o úzky oceľový nosník, po ktorom sa odvaľujú kolesá áut.

Nadjazd je stavebná konštrukcia vo forme mosta, ktorá sa používa na zvýšenie komunikačných trás, na prekročenie alebo prekročenie cesty. TUNEL– stavba vo forme priechodnej chodby, chodby pod zemou alebo v horách. BARIÉRA – pohyblivé brvno, pomocou ktorého sa otvára a zatvára cesta na železničných priecestiach. Železničné priecestie

Dozvedeli sme sa, ako funguje vlak a železnica a ako vyzerajú. Akí boli predkovia moderného vlaku?

Čítanie textu „Vedeli ste, že...“

Železnica sa prvýkrát objavila v mestách v 17. a 18. storočí. Kočík ťahal po koľajniciach kôň, ktorý riadil furman. Ľudia túto železnicu nazývali „konská električka“.

V Rusku prvú parnú lokomotívu vynašli Cherepanovci (otec a syn Efim a Miron) v roku 1934.

Boli to malé a nemotorné motory so štyrmi kolesami a rúrkou dlhou ako krk žirafy.

Išli však po koľajniciach

veľmi obratný a vedel sa ťahať

je náklad ťažší ako 3 tony.

Železnica bola postavená v Nižnom Tagile.

Koľajnice boli položené len na 800 metrov.

Bola to prvá železnica u nás.

Takéto vlaky premávali na železnici až do 50. rokov 20. storočia.

VÍŤAZNÝ VLAK 1945

Postupom času sa začali budovať železničné trate po celej krajine. Lokomotívy a vozne sa menili, zlepšovali sa ich mechanizmy. Jedným z najnovších počinov je vysokorýchlostný vlak „Sapsan“, ktorý prepravuje ľudí medzi Moskvou a Petrohradom.

  • Prečo ľudia vytvárajú vlaky?
  • Aké typy vlakov existujú?
  • Aká je štruktúra železnice?

Typ lekcie: kombinované

Cieľ

formovanie predstáv o účele a štruktúre vlakov a železníc

Základné pojmy a definície

Pozemná a podzemná doprava, železničné stavby

Plánované výsledky

Predmet

Naučiť sa: klasifikovať vlaky v závislosti od ich účelu; hovoriť o štruktúre železnice.

Bude mať možnosť naučiť sa: porovnať staré a moderné vlaky; robiť predpoklady a dokázať ich; porozumieť výchovnej úlohe vyučovacej hodiny a snažiť sa ju naplniť; pracovať vo dvojiciach, využívať prezentované informácie na získanie nových vedomostí.

Metasubjekt

Regulačné: orientovať sa v učebnici a pracovnom zošite; prijať a udržať učiacu sa úlohu; hodnotiť výsledky svojich činov; predvídať výsledok svojich činov; predpovedať výsledky úrovne zvládnutia študovaného materiálu.

Poznávacie: všeobecné vzdelávacie - samostatne predkladať a formulovať kognitívne ciele; logické - vyhľadávanie základných informácií (z učebníc, z príbehu učiteľa o reprodukcii z pamäte).

Komunikatívne: vedieť si vymieňať názory, počúvať iného žiaka – komunikačného partnera a učiteľa; koordinujte svoje kroky so svojím partnerom; vstúpiť do kolektívnej výchovnej spolupráce, akceptovať jej pravidlá a podmienky; budovať koncepty rečových prejavov.

Osobné výsledky

Uvedomenie si ľudskej zodpovednosti za všeobecné blaho; etické cítenie, predovšetkým zhovievavosť a emocionálnu a morálnu vnímavosť.

Príprava na učenie sa nového materiálu

Naučme sa vysvetliť účel vlakov, rozlíšiť ich hlavné typy

Učenie nového materiálu

Prečo sú potrebné vlaky?

Pamätajte si, aké vlaky poznáte. Pozrite si fotografie. Povedzte nám o účele týchto vlakov.

Porovnajte rôzne osobné vlaky.

Nákladný vlak Elektrický vlak

Diaľkový vlak Metro vlak

kam by ste mali ísť? Ďaleko alebo blízko? Tu pomôžu rôzne osobné vlaky.

Mnohé mestá majú metro. Vlaky metra jazdia v podzemných chodbách – tuneloch. Prenesú vás z jednej časti mesta do druhej.

Do blízkosti mesta sa dostanete prímestským vlakom - električkou.

Diaľkové vlaky chodia do vzdialených miest.

Na rozdiel od áut jazdia vlaky po železnici. Zamyslite sa a povedzte nám, ako fungujú železnice.

Pochopenie a pochopenie získaných vedomostí

Vieš to..

Prvá železnica sa objavila v Rusku pred viac ako 170 rokmi? Premávali po nej parné lokomotívy. A teraz je u nás vybudovaná celá sieť železníc. Cestujúcich medzi Moskvou a Petrohradom prepravujú vysokorýchlostné elektrické vlaky – Sapsan.

Pomocou týchto informácií povedzte, čo je zobrazené na starom obraze a na modernej fotografii

Záver

Vlaky sú pozemnej a podzemnej dopravy. Na rozdiel od áut, vlakov
cestovať po železnici. Na prepravu sú potrebné vlaky
cestujúcich a nákladu.

Samostatná aplikácia vedomostí

1.Prečo ľudia vytvárajú vlaky?

2. Aké typy vlakov existujú?

3. Aká je štruktúra železnice?

Prečopotrebnévlakov

Video pre deti vlaky a lokomotívy

Vlaky a železnica. Sledovanie nákladného a osobného vlaku

Príbehrozvojbudova parnej lokomotívy

Katyurina Nadezhda Vjačeslavovna

MBOU "Gymnázium č. 7 pomenované po Hrdinovi Ruska S.V. Vasiljevovi"

Hodina o svete okolo nás v 1. ročníku.

Téma: Prečo potrebujeme vlaky?

Cieľ: vytvoriť u študentov predstavu o účele a štruktúre vlakov a železníc.

Univerzálne vzdelávacie aktivity (UAL; schopnosť učiť sa):

Kognitívne: všeobecné vzdelanie – samostatne identifikovať a formulovať kognitívne ciele; hlavolam - vykonať vyhľadávanie potrebných informácií (z učebníc, z príbehu učiteľa, reprodukciou v pamäti).

Regulačné: orientácia v učebnici a pracovnom zošite; prijať a udržať učiacu sa úlohu; hodnotiť výsledky svojich činov; predpovedať výsledky úrovne zvládnutia študovaného materiálu.

Osobné: uvedomenie si vlastných schopností učiť sa; schopnosť primerane posúdiť dôvody svojho úspechu alebo zlyhania v učení, spájať úspech s úsilím a tvrdou prácou.

Komunikatívne: vedieť si vymieňať názory, počúvať iného žiaka – komunikačného partnera a učiteľa; koordinujte svoje kroky so svojím partnerom; vstúpiť do kolektívnej výchovnej spolupráce, akceptovať jej pravidlá a podmienky; vytvárať zrozumiteľné rečové výroky.

Počas vyučovania

I. Organizačný moment.

Osobné UUD: rozvoj kognitívneho záujmu, formovanie určitých kognitívnych potrieb a vzdelávacích motívov; pozitívny vzťah ku škole a primeranú predstavu o škole.

Príprava pracoviska.

II . Aktualizácia vedomostí.

O akom type dopravy sme hovorili v minulej lekcii (Auto)?

Do akých skupín možno rozdeliť autá? (autá, nákladné autá, špeciály)

Elektronická prihláška. Plnenie úloh: nájdite auto, identifikujte časti auta.

Na čo sú autá (na prepravu cestujúcich a nákladu)

ja ja I. Učenie sa nového materiálu.

Kognitívne UUD: všeobecné vzdelanie – vedomé a dobrovoľné rečové vyhlásenie v ústnej forme o typoch vlakov a ich účele;hlavolam – vyhľadávanie potrebných informácií (z rozprávania učiteľa, rodičov, z vlastnej životnej skúsenosti, príbehov, rozprávok a pod.).

Komunikácia UUD: schopnosť vyjadrovať svoje myšlienky s dostatočnou úplnosťou a presnosťou v súlade s úlohami a podmienkami komunikácie.

Osobné UUD: znalosť základných morálnych noriem a orientácia na ich uplatňovanie; hodnotenie svojich činov, činov, slov; diagnostika tvorivých preferencií a základnej úrovne existujúcich zručností.

1. Rozhovor.

- Jedného dňa Question Ant uvidel zaujímavé auto a napísal o ňom hádanku.

Aký zázrak? Tu je auto!

Sto kolies! Kde sú pneumatiky?

Ponáhľajúc sa po oceľovej ceste,

Pozýva vás na jazdu.

(Vlak)

Čo vám v texte hádanky pomohlo rozpoznať vlak?

Hádajte ďalšiu hádanku.

Zem sa chveje, silák beží;

Ťahá za sebou

Chvost je obrovský a oceľový.

učiteľ.Aký silný muž?

Študenti.Lokomotíva.

učiteľ.A chvost?

Študenti.Autá.

Čo myslíte, o čom sa dnes budeme v triede rozprávať?

A mravec chce, aby sme mu pomohli odpovedať na otázku: prečo sú potrebné vlaky?Snímka 1.

učiteľ.Parná lokomotíva sa nazýva lokomotíva - je to stroj pohybujúci sa po koľajniciach a určený na ťahanie vozňov k nemu pripojených.

Pozri, pred tebou je model vlaku. Ukážte na ňom lokomotívu a vagóny. (Jeden študent ukáže na model).Snímka 2.

učiteľ.Ako je organizovaná železnica?

Študenti.Železnica sú koľajnice.

učiteľ.Ukáž mi koľajnice. Pozrite sa, kde ležia? Toto sú podvaly. Čo myslíte, na čo sú?

Študenti.Držte koľajnice.

Ďalší študent ukazuje koľajnice a podvaly na modeli.Snímka 3.

Takže sme sa spolu dozvedeli o tom, ako vlak a železnica fungujú a ako vyzerajú. Akí boli predkovia moderného vlaku?Snímka 4.

U nás železnicu po prvý raz postavili v Nižnom Tagile bratia Čerepanovci. Koľajnice boli položené len na 800 metrov. Boli to malé a nemotorné motory so štyrmi kolesami a rúrkou dlhou ako krk žirafy. ALE VEĽMI svižne CHODIALI PO KOLEJNICÁCH A DOHLI ŤAŽIŤ NÁKLAD ŤAŽŠÍ ako 3 TONY.

Pozeranie videoklipu. (2 min. 35 s.)

Postupom času sa začali budovať železničné trate po celej krajine. Lokomotívy a vozne sa menili, zlepšovali sa ich mechanizmy.

učiteľ.Autá aj vlaky sú iné. Stretnite sa vo dvojiciach a diskutujte o tom, aké vlaky tam môžu byť?

2. Pracujte podľa učebnice (s. 62–63).

učiteľ.Pozrite sa na obrázok (s. 62). Hádajte, ako sa bude volať vlak, ktorý prepravuje náklad a tovar?

Študenti.Náklad.

učiteľ.Áno, tento vlak je nákladný. A má otvorené vozne, tanky a plošiny.Snímka 5.

- Nákladné vlaky prepravujú tovar. Čo ak sa chcete niekam sami navštíviť vlakom? Ktorým vlakom pôjdete?

Študenti.Ak cestujete ďaleko, nastúpte na osobný vlak.

učiteľ.Áno, tento vlak sa volá diaľkový vlak. A ak pôjdete v blízkosti, napríklad do inej oblasti, potom sa môžete odviezť vlakom nazývaným elektrichka.Snímka 6.

Študenti.Metro. Aj tam premávajú vlaky podzemnými chodbami. V týchto vlakoch môžete cestovať do inej časti mesta.Snímka 7.

- Povedzme si to znova: aké vlaky existujú?

Pozrite si videoklip (4 min.)

Aké vlaky ste videli vo videu?

IV Minút telesnej výchovy.

„Vlak ide, ide, ide
Za jedľami a brezami.
Vlak išiel ďaleko
Sotva počuť zvuk kolies!“

Pohyb rúk napodobňujúci otáčanie kolies.

(za zvuku kolies)

V . Pokračovanie v práci na téme lekcie.

nás. 63 učebníc, prečítajme si zaujímavý fakt o vlakoch (Študent číta.Snímka 8.

Na tej istej stránke sa pozrite na ilustrácie: čo je zobrazené na starovekej maľbe a modernej fotografii?

Na čom jazdia vlaky? (na koľajniciach)

O aký druh dopravy sa teda jedná? (pozemné a podzemné metro).

V ja . Konsolidácia študovaného materiálu.

Elektronická prihláška. Rozdelenie vlakov na nákladné a osobné; spojte názov časti vlaku a ilustráciu.

Zadanie v pracovnom zošite.

Osobné UUD: pochopiť dôležitosť vedomostí pre človeka a prijať ich.

Regulačné UUD: predpovedať výsledky úrovne zvládnutia študovaného materiálu.

Dokončite úlohu v pracovnom zošite (s. 42–43).

V. Zhrnutie lekcie.

učiteľ.Aké typy vlakov existujú? na čo sú?

Študenti.Existujú rôzne vlaky: osobné, nákladné, vlaky metra, elektrické vlaky, vlaky na dlhé vzdialenosti. Všetky slúžia človeku. Uľahčujú mu život.