Komunikačné kurzy pre mladších žiakov. Školenie pre žiakov základných a stredných škôl "komunikatívne správanie"

Herný tréning "K priateľstvu!" » pre mladších školákov.

Cieľ: zvýšenie súdržnosti triedy, rozvoj tímu ako integrálnej skupinovej entity.

Ciele školenia:

    Vytváranie priateľského a dôveryhodného postoja k sebe navzájom;

    Formovanie predstáv o univerzálnych ľudských hodnotách;

    Formovanie schopnosti koordinovať svoje konanie s ostatnými a naučiť sa riešiť konfliktné situácie;

    Nácvik spolupráce a schopnosti spoločne riešiť zadané problémy;

    Rozvoj emocionálnej empatie k spolužiakovi;

To všetko pomáha zbližovať deti a rozvíjať pocit „my“ v detskom kolektíve. Formujú sa tak komunikačné schopnosti žiakov základných škôl a na ich základe sa dynamicky rozvíja skupinová súdržnosť.

Tréning zahŕňa cvičenia na súdržnosť skupiny, hry v prírode, súťaže a tvorivé úlohy (kresba, aplikácia, koláž) prispôsobené pre žiakov 1.-2. Počet úloh a dĺžka vyučovacej hodiny závisí od veku žiakov. Lekcia trvá 1-1,5 hodiny. Tréning prebieha s jednou triedou rozdelenou do 4 rovnakých tímov. Pre každý tím je vybraný kapitán.

Vybavenie:

    Hudobné centrum, multimediálne vybavenie, notebook.

    Karty úloh.

    Listy formátu A3.

    Fixky, fixky, ceruzky

    Nožnice, lepidlo.

    Farebný kartón alebo papier.

    Tokeny

Obsah zhrnutia:

Muž a pes kráčali po dlhej, divokej, únavnej ceste. Chodil a chodil, unavený a pes bol tiež unavený. Zrazu je pred ním oáza! Krásne brány, za plotom - hudba, kvety, šumenie potoka, jedným slovom relax.

"Čo to je?" - spýtal sa cestovateľ vrátnika.

"Toto je nebo, už si zomrel a teraz môžeš ísť dnu a naozaj si oddýchnuť."

"Je tam voda?" - "Koľko chcete: čisté fontány, chladné bazény..."

"Dajú ti niečo na jedenie?"

- "Čokoľvek chceš".

"Ale mám so sebou psa."

- "Je mi ľúto, pane, psy tu nie sú povolené."

A cestovateľ prešiel okolo.

Po nejakom čase ho cesta zaviedla na farmu. V bráne bol aj vrátnik.

„Som smädný,“ spýtal sa cestovateľ. "Poď dnu, na dvore je studňa"

"A čo môj pes?" - "V blízkosti studne uvidíte misku na pitie." "Čo niečo na jedenie?" - "Môžem ťa pohostiť večerou." "A čo pes?" - "Bude tam kosť." "Čo je to za miesto?"

- "Je to raj". "Ako to? Vrátnik v neďalekom paláci mi povedal, že tam je nebo."

- "Celý čas klame." "Ako to môžeš v nebi tolerovať?"

- "To je pre nás veľmi užitočné len tí, ktorí neopustia svojich priateľov."

Povedz mi, máš priateľov?

Čo to znamená byť priateľmi??

Koľko dôležitých slov ste práve spomenuli?

Povedz mi, dá sa priateľstvo naučiť?

A aby sme sa niečo naučili, čo sa musíme najskôr naučiť? (pravidlá)

Dnes sa pokúsime naučiť tieto pravidlá.

Cvičenie "Compliment".

Účastníci sa zoradia do dvoch kruhov – vnútorného a vonkajšieho, oproti sebe.

Počet ľudí v oboch kruhoch je rovnaký. Účastníci stojaci oproti sa navzájom komplimentujú. Potom sa na príkaz vedúceho vnútorný kruh pohne (v smere hodinových ručičiek), partneri sa vymenia. Postup sa opakuje, kým sa každý člen vnútorného kruhu nestretne s každým členom vonkajšieho kruhu.

Páčilo sa vám počúvať komplimenty adresované vám? Čo bolo príjemnejšie povedať alebo dostať kompliment? Ako často v živote dostávaš komplimenty?

pravidlá:

Snažte sa, aby sa váš priateľ cítil vo vašej spoločnosti dobre.

Radujte sa z úspechov a víťazstiev s priateľom.

HRA "Kŕdle vtákov"

Vedúci:„Teraz sa každý zmení na malého osamelého vtáka. Vy vtáky začnete lietať na hudbu. V tomto prípade sú možné vzájomné kolízie svetla. Buď opatrný. Na môj príkaz sa spojte do malých kŕdľov;

Chvíľu po začiatku moderátor povie číslo, napríklad „päť“. Účastníci tvoria skupiny po piatich ľuďoch. Tí, ktorí nie sú zahrnutí v žiadnom z balíčkov, sú z hry vyradení. Potom ďalší počet vtákov v kŕdľoch atď., Ale nie viac ako 4-5 krát. V dôsledku hry je skupina rozdelená na dve podskupiny: tí, ktorí vypadli, a tí, ktorí zostali na stránke.

Analýza: Prečo sa neprihlásili všetci? V čom sú tí vynechaní z hry iní?

Cvičenie „Päť láskavých slov“

Každý člen tímu obkreslí svoju dlaň na kúsok kartónu a do stredu napíše svoje meno. Potom odovzdá kresbu susedovi napravo a on sám dostane kresbu od suseda naľavo. Do jedného z „prstov“ výslednej kresby mimozemšťana každý napíše nejakú atraktívnu vlastnosť, ktorú by chcel jeho majiteľovi zaželať (napríklad „si milý“, „si veselý“, „si šikovný“, atď.). Kresby sa točia v kruhoch. Tým sú všetky „prsty“ vyplnené. Ak nemáte dostatok prstov, môžete napísať na dlaň okolo mena účastníka. Na konci cvičenia sa dlane vrátia svojim majiteľom a vy si môžete prečítať, čo vám kamaráti priali a dlaň si nechať na pamiatku.(naše dlane sa zmenili na lúče veselého slnka)

Ak chceme mať priateľov, musíme mať pevnú predstavu a bystrý zmysel pre to, čo ten druhý potrebuje. Ľudia sa od seba líšia národnosťou, zvykmi, oblečením, ale žijú spolu a musíme si vážiť mladých aj starých, zdravých aj chorých, chudobných aj bohatých. Každý chce byť milovaný a rešpektovaný, oceňovaný a pochopený a veľmi často jednoducho potrebujeme počuť milé slová a priania od ľudí okolo nás. Naozaj, chlapci, každý človek je jedinečný. Je to individualita, človek s vlastnými vlastnosťami. Keby sme boli všetci rovnakí, život na svete by bol jednoducho nezaujímavý.

A teraz vás znova pozývam hrať hru.

Cvičenie "Oblaky"

HUDBA

Mraky sú rozložené v určitej vzdialenosti od seba, ale tak, aby ste mohli prechádzať z jedného na druhý bez pomoci. Deti sú pozvané chodiť po oblakoch. Potom sa oblak odstráni a vzdialenosť sa zväčší, potom sa zväčší ďalší a tak ďalej, až kým vzdialenosť nebude taká, že bez pomoci priateľa nemôžu prejsť. Deti musia uhádnuť, že potrebujú pomôcť kamarátovi, ak neuhádnu, potom im vodca naznačí, že na prekonanie ťažkostí musia spojiť ruky.

Bolo ťažké chodiť sám a aké to bolo, keď prišiel pomôcť kamarát?

pravidlá:

Nekritizujte.

Podpora v ťažkých časoch

Pozrite sa, koľko pravidiel priateľstva sme objavili

HUDBA

Pamätajte, že priateľstvo hrá osobitné miesto vo vývoji každého človeka. Keď sa spriatelíte, spoločne prekonáte ťažkosti, výsmech a nedorozumenia, v skutočnosti sa povznesiete do ďalšej, novej fázy vývoja.

Plagát "Priateľstvo".

Ako odraz sa deťom dávajú siluety chlapcov a dievčat, ale bez obrazu tváre. Dopĺňajú emócie, ktoré prežívajú na konci hodiny. Potom sa vytvorí spoločný plagát „Priateľstvo“.

Pozrite sa pozorne na plagát a tváre, ktoré ste zobrazili. Aké emócie na ňom prevládajú? Vidíte, že priateľstvo prináša pozitívne emócie.

Pamätajte, že nikdy nie je neskoro naučiť sa byť priateľmi!!!

Tréning pre mladších školákov

Téma „Slnko s lúčmi“

Cieľ: zvýšenie sebaúcty dieťaťa.

Úlohy:

1. Zmiernenie psychického a emocionálneho stresu.

2. Rozvíjanie lepšieho pochopenia seba samého

3. Zvýšenie sebaúcty a posilnenie vlastnej identity

Formulár:školenia
Vybavenie: list na šírku, fixky alebo ceruzky.

Vek: školáci 7 - 9 rokov.

Priebeh podujatia:

Edukačný psychológ: Chlapci, na dokončenie nášho cvičenia budeme potrebovať list na šírku, fixy alebo ceruzky.

Prosím, nakreslite slnko s lúčmi. (Na kresbu nie sú kladené žiadne požiadavky, dieťa kreslí slnko kdekoľvek na list a čokoľvek sa mu páči.)

Edukačný psychológ: Teraz mi povedz o svojom slniečku.

Slnko - aké to je?

Svetlé, žlté, červené, milé, teplé, radostné...

Teraz si predstavte, že slnko ste vy. Slnko má tvoje meno.

Podpíšte sa na slnku. Slnko musí mať lúče. Ak je ich málo, namaľte až 7-9 lúčov.

študenti: vymenuj prednosti ich slnečného svitu.

Učiteľ-psychológ: - Uviedli ste, aké nádherné je slnko: teplé, jasné, láskavé... Označme každý lúč slnka a pomenujte niektoré z vašich úžasných vlastností. aký si ty?

Deťom, ktoré sú zmätené, môžete pomôcť tak, že poviete napríklad:„Myslím, že si láskavý. A čo ešte?"

Každá kvalita pomenovaná vami alebo vaším dieťaťom je podpísaná pozdĺž lúča. Edukačný psychológ: Chlapci, našou úlohou je pokúsiť sa zabezpečiť, aby bol každý lúč pomenovaný. A preto vám dovoľujem trochu fantazírovať a chváliť sa.

Nemali by ste namietať, aj keď si myslíte, že táto vlastnosť alebo návyk nie je rozvinutý alebo úplne chýba. Takto môžete počuť, čo dieťa považuje za svoje úspechy

Najdôležitejšie je pracovať pozitívne a môžete vidieť, ako sa nálada detí mení. A výsledok na seba nenechá dlho čakať.

Edukačný psychológ: Chlapci, povedzte mi, páčila sa vám naša lekcia?

Študenti zdieľať svoje dojmy.

Edukačný psychológ: A doma môžete podobné slniečko nakresliť pre babku či otca, pre sestru či učiteľku. Nech je to darček k narodeninám alebo len príjemné prekvapenie.

Týmto sa naša dnešná lekcia končí. Ďakujeme všetkým za aktívnu účasť na ňom. Dobudúcna.

Školenie pre školákov

Téma „Trieda očami všetkých“

Cieľ: Spájanie triedneho kolektívu a budovanie efektívnej interakcie medzi žiakmi. Vytváranie priaznivej psychickej klímy, prekonávanie bariér v medziľudských vzťahoch, rozvíjanie komunikačných zručností.

Úlohy:

    Vytvorenie priaznivej psychologickej klímy;

    Prekonávanie bariér v medziľudských vzťahoch, rozvíjanie komunikačných zručností;

    Rozvíjať schopnosť primerane vyjadrovať svoje pocity a porozumieť vyjadreniam pocitov iných ľudí;

    Tímová jednota, budovanie vzájomnej dôvery.

Vek: školáci 11 - 14 rokov.

Zoznam účastníkov: 10-12 ľudí.

Vybavenie: perá, menovky, fixky, prezentácia pre triedu.

Prevádzkový režim: 45 minút

Relevantnosť: Nie je možné robiť všetku prácu sám, z času na čas sa stále musíte uchýliť k pomoci inej osoby. V úzkom tíme je vzájomná pomoc kľúčom k úspechu bez podpory, dosiahne sa iba malý cieľ, ktorý si každý stanovil, ale cieľ tímu zostane na nule.

Štruktúra tréningu:

    Pozdrav - 4 minúty

    Cieľ, úlohy – 3 minúty

    Zahrievanie - 2 minúty

    Hlavná časť - 40 minút

    Odraz - 5 minút

    Org. koniec – 3 minúty

Priebeh tréningu:

    Rozcvička – ponor – 2 minúty

    Cvičenie „Foto našej triedy“ – 7 minút

    Cvičenie „Ak je to vták, tak ktorý“ – 10 minút

    Cvičenie „Počítanie do desať“ – 10 minút

    Cvičenie „Horúca stolička“ – 10 minút

    Cvičenie „Môj komunikačný problém“ – 7 minút

    Cvičenie „Môj portrét na slnku“ - 5 minút

    Org.end. - 5 minút.

Štruktúra: žiaci si sadnú do kruhu, keď sa všetci upokoja a sú pripravení počúvať, začína sa tréning.

Priebeh lekcie

1. Pozdrav (2 min).

Cieľ: Nadviazanie kontaktu s deťmi.

Moderátor sa predstaví a porozpráva o cieľoch školenia.
Inštrukcie:

Čaká nás veľa spoločnej práce, a preto sa musíme navzájom spoznať a zapamätať si mená. Na školení dostávame úžasnú príležitosť, v reálnom živote zvyčajne nedostupnú, vybrať si meno. Koniec koncov, často sa to stáva: niekomu sa naozaj nepáči meno, ktoré mu dali jeho rodičia; niekomu nevyhovuje forma oslovovania, ktorá je pre iných známa – povedzme, všetci naokolo volajú dievča Lenka, ale ona chce byť oslovovaná „Lenočka“ alebo „Lenulya“ alebo najmä nezvyčajne a láskavo, ako ju oslovovala mama detstva. A niekto tajne sníva o krásnom mene, ktoré nesie jeho idol. Máte tridsať sekúnd na to, aby ste sa zamysleli a vybrali si názov hry a napísali ho na svoj odznak. Všetci ostatní členovia skupiny - a tiež prezentujúci - vás budú počas celého školenia oslovovať iba týmto menom.

Teraz sa poďme navzájom predstaviť. Urobme to takto: postupne si každý oblečie odznak, potom sa predstaví a povie, v akej nálade prišiel na hodinu a čo od nej očakáva.

Facilitátor sa predstaví a porozpráva o pravidlách skupinovej práce.

Pravidlá pre prácu v skupine.

čas: 2 minúty.

Zdroje: papier Whatman s už napísanými pravidlami.
Facilitátor stanovuje určité pravidlá pre prácu v skupine, ktoré sú potrebné na to, aby sa všetci účastníci cítili príjemne a bezpečne. Pravidlá sú napísané na papieri Whatman a po prijatí skupinou sú pripevnené na viditeľné miesto
Zoznam pravidiel:(Každý bod pravidiel vysvetľuje moderátor.)
1. Počúvajte sa navzájom.
2. Neprerušujte reproduktor.
3. Rešpektujte svoje názory.
4. Som výrok.
5. Nesúdne rozsudky.
6.Aktivita
7. Pravidlo „STOP“.
8. Dôvernosť.

2. Rozcvička – ponor

čas: 2 minúty.
Cieľ: Rozveselte sa a pripravte sa na ďalšie cvičenia , vyrovnanie emocionálneho zázemia, spojenie členov skupiny do jedného tímu na dosiahnutie konečného výsledku práce.

Na začiatku našej lekcie by som rád vedel:

    Kto má teraz dobrú náladu, tlieskaj;

    Vymeňte miesta za tých, ktorí majú v triede priateľov;

    Vymeňte miesta tých, ktorí sú sebavedomí;

    Tlieskajte za tých, ktorí dobre poznajú svojich spolužiakov;

    Pošliapte tých, ktorí súhlasia s príslovím: „Sám na poli nie je bojovník“;

    Kývnite hlavami, ak viete, čo budeme dnes na hodine robiť.

3. Hlavná časť.

Úvodná reč, vymedzenie témy, ciele školenia (3 min).

Dnes pre vás urobím školenie o jednote. V tejto lekcii budeme hovoriť o vašej triede, o vzájomných vzťahoch.

Účel nášho školenia– to je tímová jednota a budovanie efektívnej vzájomnej interakcie.

Súdržnosť je príležitosťou pre tím, aby sa stal jednou jednotkou na dosiahnutie konkrétnych cieľov a zámerov. Veď aké je dobré, keď ťa tvoj priateľ pochopí a podporí, vypočuje si a pomôže, keď je táto pomoc potrebná a rozumieme si aj bez slov. Zohratý tím dosahuje mnohé vrcholy a víťazstvá.

Cvičenie „Môj portrét v lúčoch slnka“ Cieľ: podporiť prehĺbenie procesov sebaobjavovania, naučiť človeka nájsť v sebe hlavné individuálne vlastnosti, určiť svoje osobné vlastnosti. Priebeh cvičenia: každý študent dostane hárok papiera. V strede listu v kruhu je napísané „Môžem!“ Študenti by mali nakresliť slnečné lúče, pozdĺž ktorých zapíšu, čo môžu urobiť pre niekoho iného v triede. Potom účastníci triedy prečítajú všetky poznámky. Zhrnutie práce, - zdôrazňujeme, že mnohé pozitívne vlastnosti žiakov sa stali lepidlom, ktoré robí triedu súdržnejšou.

Cvičenie: „Mojím problémom je komunikácia“

Čas: 15-20 min.

Všetci účastníci napíšu stručnú odpoveď na otázku na samostatné listy papiera: „Čo je môj hlavný problém v komunikácii (v škole, v triede)?» Hárky nie sú podpísané. Listy sa zrolujú a umiestnia na spoločnú hromadu. Potom si každý žiak náhodne vezme ľubovoľný papier, prečíta si ho a pokúsi sa nájsť techniku, s ktorou by sa z tohto problému mohol dostať. Skupina si vypočuje jeho návrh a vyhodnotí, či je príslušný problém správne pochopený a či navrhovaná technika skutočne prispieva k jeho riešeniu. Vyjadrenia, ktoré kritizujú, objasňujú alebo rozširujú odpoveď, sú povolené.

Cvičenie „Počítajte do desať“ Cieľ: cítiť jeden druhého, porozumieť si bez slov alebo mimiky. Priebeh cvičenia: „Teraz na signál „štart“ zavriete oči, spustíte nos a pokúsite sa počítať od jednej do desať. Ale trik je v tom, že budete počítať spolu. Niekto povie „jeden“, iný povie „dva“, tretí povie „tri“ a tak ďalej +. V hre však platí jedno pravidlo: slovo môže povedať len jedna osoba. Ak dva hlasy povedia „štyri“, počítanie začína odznova. Pokúste sa pochopiť jeden druhého bez slov. Diskusia:

    Ako ste sa cítili?

    Ak to nevyšlo, tak prečo?

Cvičenie "Horúca stolička"

čas: 10 min .

Cieľ:

Inštrukcie: V strede kruhu je umiestnená stolička a jeden z účastníkov školenia je vyzvaný, aby si na ňu sadol. Keď sa nájde prvý dobrovoľník a usadí sa, vedúci vyzve zvyšok skupiny, aby vyjadril svoje dojmy a názory na túto osobu, porozprával sa o jej pozitívnych alebo negatívnych vlastnostiach.

Diskusia: Prvý účastník hovorí o tom, ako sa odvážil byť prvým? Všetci zdieľajú: bolo to ľahké alebo ťažké? Aké ťažké alebo ľahké bolo hovoriť o osobe?

Cvičenie „Ak je to vták, tak aký druh“

čas. 10-15 minút.

Inštrukcie.„Niektorí z vás teraz dostávajú príležitosť precvičiť si pozorovanie a to, čo čaká ostatných, zostane zatiaľ tajomstvom. Kto chce byť moderátorom? Po nájdení vedúceho ho tréner požiada, aby vstal a odvrátil sa od skupiny. Môžete ho požiadať, aby opustil miestnosť. Skupina dostane nasledujúcu úlohu: „Zaželaj jednému hráčovi. Aby však moderátor nerozumel, komu chcete priať (ak je nablízku). Používajte gestá."

Postup.Ďalej tréner vyzve prezentujúceho, aby uhádol, koho skupina uhádla. Otázky však možno klásť len špeciálneho druhu, porovnávajúc skrytého účastníka s rôznymi druhmi zvierat, rastlín, rýb, vtákov atď. V tomto prípade môže moderátor položiť maximálne 3 otázky. Otázky môžu byť pre rôzne združenia. Otázky sú štruktúrované takto: ak kvet, tak ktorý? Ak je to vták, aký? Pre každú otázku facilitátor žiada nahlásiť konkrétnu asociáciu, ktorá vzniká pre každého člena skupiny. Keď hráč uhádne alebo je odhalený (keď vedúci nemôže uhádnuť), tréner vyzve skupinu, aby pokračovala. Pokiaľ bude mať skupina záujem, možno absolvovať tri kolá.

Cvičenie: „Foto našej triedy“

Každý účastník dostane čistý list papiera. Úlohou žiakov je nakresliť smajlíka s emocionálnym stavom, ktorý sa v ich triede najčastejšie vyskytuje. Potom sa všetky kresby zavesia na tabuľu, čím sa vytvorí skupinová fotografia triedy.

Postup "Ďakujem za príjemnú aktivitu"

Prosím, postavte sa do všeobecného kruhu. Chcel by som vás pozvať na malú slávnosť, ktorá nám pomôže vyjadriť naše pocity priateľstva a vďaky jeden druhému. Hra prebieha nasledovne: jeden z vás stojí v strede, druhý k nemu príde, podá mu ruku a povie: „Ďakujem za príjemnú aktivitu!“ Obaja zostávajú v strede a stále sa držia za ruky. Potom príde tretí účastník, chytí prvého alebo druhého za voľnú ruku, potrasie ňou a povie: „Ďakujem za príjemnú aktivitu! Skupina v strede kruhu sa tak neustále zväčšuje. Všetci sa držia za ruky. Keď sa k vašej skupine pripojí posledný človek, uzatvorte kruh a ukončite obrad tichým, pevným, trojitým podaním ruky.

Org. koniec: Ďakujeme, že ste prišli na túto lekciu, dúfame, že to vo vašom živote neprejde bez stopy, dúfame, že vám bude niečo užitočné a že ste nad niečím premýšľali a budete v tomto smere fungovať. Zbohom. odraz:

    Aké pocity ste prežívali?

    Čo nové ste sa naučili o sebe a skupine?

    Čo si sa naučil?

    Ako to bude užitočné v budúcnosti?

    čo bolo dôležité?

    Na čo myslíte?

    Čo sa ti stalo?

    Čo je potrebné rozvíjať do budúcnosti?

Tréning sebavedomia

pre mladších žiakov

3-4 ročníky.

Pripravené:

Psychológ v škole č

L.V. Uvedenie na vzduch

Aktobe 2014

Účel školenia:

Úlohy:

    Spojte tím

Zoznam účastníkov: 8 ľudí

Prevádzkový režim: 35-40 minút

Plán podujatia:

    Úvodná časť:

    • cvičenie "Lopta".

      Cvičenie „hovorenie pravidiel“

    Uvítací rituál:

    • cvičenie „Meno + kvalita pre prvé písmeno mena“.

    Hlavná časť:

    • cvičenie „Učte sa nové veci“;

      cvičenie „Kolobok“;

      cvičenie „Dychová gymnastika“;

    Záverečná časť:

    • cvičenie „Óda o sebe“;

      Cvičenie „spätná väzba“.

    Rozlúčkový rituál:

    • cvičenie „Ďakujem...“

      Cvičenie „Prehliadka úspechov“

POKROK TRIEDY

I. Úvodná časť

Všetci si sadnú na svoje miesta v kruhu.

Ahoj! Dnes uskutočníme školenie, ktoré vám pomôže byť si istý.

Cieľom nášho školenia je spoznať samú seba, zlepšiť svoj postoj k druhým a naučiť sa milovať samú seba!

1. Cvičenie „Lopta“ (2 min)

Cieľ: zahrnutie všetkých účastníkov do práce. Zvýšenie tónu skupiny. Materiál: balón.

Pokyny: Všetci účastníci sa postavia do kruhu.

psychológ:

„Dnes začneme lekciu hrou s balónom. Navrhujem začať (moderátor drží v rukách balón.)

Teraz to prejdeme v kruhu, ale pod jednou podmienkou: môžete to urobiť iba pomocou lakťov (stláčanie lopty lakťami), nemôžete si pomôcť rukami.

Takže, začnime...

Psychológ: Veľa sme sa neuvoľnili... pokračujme v lekcii

2. Hovorenie o pravidlách (3 minúty)

psychológ:

- Vymyslime pravidlá pre prácu v skupine

    Nekričte!

    Vedieť počúvať!

    Neprerušujte sa navzájom!

    Byť aktívny!

    Pozorne počúvajte učiteľa!

    Žiadne rozptyľovanie!

    Byť slušný!

3. „Spoznávanie sa“ (3-5 minút)

psychológ:

„Chlapci, teraz sa spoznáme.

Za týmto účelom vám prihrám loptu a vy sa identifikujete. Uveďte svoje meno + charakterovú črtu začínajúcu prvým písmenom svojho mena.

Napríklad: Lyudmila-Laskovaya

II. HLAVNÁ ČASŤ

    „Naučte sa niečo nové“ (5 – 7 minút)

A) Povedz mi, ako si predstavuješ sebavedomého človeka?

"Myslím …."

" Myslím…"

Diskusia…

B) „Dokončiť vetu...“

- Čo vám bráni v sebadôvere?

Diskusia….

2. Cvičenie „Dostať sa do role“ (5-7 minút)

PSYCHOLÓG: Navrhujem zahrať si s krátkym úryvkom ruskej ľudovej rozprávky „Kolobok“ a prepracovať ho tak, aby Váš perník v prvej skupine bol neistý; druhý - sebavedomý.

Otázky na diskusiu.

Ako sa cítia iní rozprávkoví hrdinovia, keď stretnú „rôznych Kolobokov“ - s rôznymi typmi správania?
- ktorý Kolobok (istý, neistý) môže Fox rýchlo „zjesť“?

Ktorý z nich bude považovať za obzvlášť „chutný“?

A ktorý z nich môže bezpečne pokračovať vo svojej ceste ďalej?

Psychológ hovorí, chlapci, krok k sebadôvere je vždy malým krokom k úspechu!

    Dýchacie cvičenie

(Technológia šetriaca zdravie)

PSYCHOLÓG:

Viete, že v starých čínskych pojednaniach o zdraví sa hovorilo, že každý zvuk má svoj význam. Zvuk „ch“ zmierňuje úzkosť a obavy. Zvuk „ja“ stimuluje prácu celého organizmu.

Nadýchnite sa nosom a pri výdychu vyslovujte zvuky „ch“ a „ya“. Cvičenie opakujeme niekoľkokrát.

Teraz ste sa stali sebavedomejšími! Verte v úspech!

III ZHRNUTIE PRÁCE

1. Cvičenie „Óda o sebe“ (3 min)

Cieľ: zvýšenie sebaúcty a sebavedomia

PSYCHOLÓG:

Pozrite sa na seba do zrkadla. Pochváľte sa! Prajem si veľa zdravia, úspechov v podnikaní a práci.

2. Dokončenie.

Cvičenie so spätnou väzbou (5 minút)

Cieľ: emocionálna reflexia. Zhrnutie výsledkov školenia.

Čas: (3-5 minút)

Materiály: Nevyžaduje sa.

PSYCHOLÓG:

„Naša lekcia sa blíži ku koncu. Poďme si to zhrnúť. Každý z vás môže vyjadriť svoje pocity, čo dosiahol počas našej spoločnej práce, čo pochopil a čo pre to môže urobiť.

Analýza otázok na celé školenie (5 min)

    Zmenil sa váš sebaobraz?

    Čo nové ste sa o sebe dozvedeli?

    Aké závery ste vyvodili pre seba?

Cvičenie „Preukázanie úspechov“

Skupina je rozdelená na tímy po 4 členoch. Každý tím je spoločnosť, ktorá produkuje cenné ľudské kvality.

Tímy majú čas na diskusiu o tom, aké kvality ich firma produkuje. Potom sa rozhodnete, ktorá z cenných vlastností môže byť prezentovaná na výstave úspechov. Každý tím si potom zapíše dôležitú vlastnosť. Každý tím povie, aké kvality predstavuje vo svojom pavilóne

„Láskavosť pokoj hnev spoločenskosť hanblivosť inteligentná“

Reflexia. O výsledkoch výstavy sa diskutuje.

Ďakujeme za aktívnu účasť na lekcii.

Zbohom! Uvídime sa znovu!

    Nekričte!

    Vedieť počúvať!

    Neprerušujte sa navzájom!

    Byť aktívny!

    Pozorne počúvajte učiteľa!

    Žiadne rozptyľovanie!

    Byť slušný!

    Volajte sa menom!

Psychologická analýza tréningu:

Predmet:"Sebavedomie"

Účastníci:

    Musaeva Alexandra

    Jakubovič Ruslan

    Vince Ekaterina

    Kozhakhmetova Aruzhan

    Nikoforyan Anatolia

    Leuh Láska

    Samsenova Ayana

    Sadykov Tamerlan

Účel lekcie: Vyučovanie zručností sebavedomého správania, vytváranie dobrej psychickej klímy prostredníctvom spolupráce a vzájomnej pomoci.

Úlohy:

    Žite radostne a veselo, plňte si svoje sny.

    Podporujte poznanie svojich pozitívnych a negatívnych vlastností

    Spojte tím

    Uvoľnite napätie a úzkosť

Počas testovania sa brali do úvahy vekové charakteristiky a záujmy každého dieťaťa a počúvali sa návrhy detí. Počas prípravy a počas školenia sa žiaci aktívne zapájali a priamo zúčastňovali. Uskutočnená hodina prispela k rozvoju kognitívnych záujmov žiakov, bola sociálne orientovaná a formy hry boli efektívne využívané. Počas hodiny sa deti naučili nachádzať črty sebadôvery a sebavedomého správania v situáciách, prekonávať hanblivosť.

Pri vedení vyučovacej hodiny sa zohľadňovali medziľudské vzťahy v triede, aby sa zvýšila úroveň organizačnej a psychickej jednoty; Vzťah medzi chlapcami bol dôverčivý a priateľský. Nálada počas hodiny bola radostná a optimistická.

Celkovo bolo stretnutie úspešné a podarilo sa nám odstrániť niektoré bariéry neistoty. Chlapci pozorne počúvali názory ostatných a vyjadrovali sa. Správal sa sebavedomejšie.

Cieľ školenia bol splnený. Počas tréningu sa znížila neistota a hanblivosť ako v skupine, tak aj u každého účastníka individuálne. Spätná väzba na školenie bola pozitívna.

Školenie na rozvoj komunikačných zručností pre mladších školákov

Cvičenie: Rozbitý telefón
Cieľ: oboznámenie sa s komunikačnými technikami; rozvoj základných komunikačných zručností.
Priebeh cvičenia: Deti stoja v reťazi. Psychológ stojí na konci reťazca. Všetky deti sú mu teda otočené chrbtom. Poklepaním na rameno vyzve dieťa stojace vpredu, aby sa otočilo tvárou k nemu. Potom gestom ukáže nejaký predmet (guľu, zvonček, kvet atď.). Prvý účastník sa otočí tvárou k druhému a tiež ho poklepaním na rameno požiada, aby sa otočil a ukáže predmet, druhý ho podá tretiemu, tretí štvrtému atď. Posledný účastník ukáže predmet.
Podmienky: všetko sa robí potichu, používajú sa iba gestá, môžete požiadať len o zopakovanie, účastníci by sa nemali otáčať, kým ich predchádzajúci účastník nepoklepe na rameno.

Cvičenie: Pošlite to niekomu inému...

Priebeh cvičenia. Deti sedia v kruhu a každý z nich bez slov podáva imaginárny predmet svojmu susedovi. Sused to musí podľa toho „zobrať“ a pomenovať. Potom ponúkne ďalšiemu v kruhu ďalší, vlastný predmet. Cvičenie sa opakuje, kým sa nezúčastnia všetci.
Diskusia:
- Bolo ľahké alebo ťažké odovzdať položku?
- Pre koho je to ľahké?
- Aké boli ťažkosti?
- Bolo ľahké alebo ťažké uhádnuť predmet?
- Kto to mal ľahké?
- Aké boli ťažkosti?

Cvičenie „Podajte klobúk“

Všetci účastníci stoja v dvoch kruhoch – vnútornom a vonkajšom. Jeden hráč má na hlave klobúk, musí si ho podať vo svojom kruhu, je tu len jedna podmienka - preniesť klobúk z hlavy na hlavu bez toho, aby ste sa ho dotkli rukami. Tím s hráčom číslo jeden späť v čiapke vyhráva.

Cvičenie „Kreslenie na chrbte“

Účastníci sú náhodne rozdelení do troch tímov a zoradení paralelne do troch stĺpcov. Každý účastník sa pozrie na chrbát svojho kamaráta. Cvičenie sa vykonáva bez slov. Moderátor nakreslí jednoduchý obrázok a skryje ho. Potom sa rovnaký obrázok nakreslí prstom na chrbát každého posledného člena tímu. Úlohou je túto kresbu čo najpresnejšie precítiť a preniesť ďalej. Nakoniec tí, ktorí stoja v tímoch ako prví, nakreslia na papier, čo cítili, a ukážu to všetkým. Moderátor vyberie svoj obrázok a porovná ho.

Cvičenie „Rozlúčka“.

Účastníci, ktorí sedia v kruhu, sa lúčia a želajú veľa šťastia osobe, ktorá sedí vedľa nich.

Cieľ: zlepšenie atmosféry v skupine, upevnenie pozitívnych spomienok na koniec hodiny.