Shrnutí lekce o vývoji řeči u střední skupiny. Tematický týden "Oslava správné řeči." Poznámky z lekce o vývoji řeči ve střední skupině „Příběh nezbedného jazyka“ Poznámky z rozhovorů ve vývoji řeči ve střední skupině

Účel lekce:

Obohaťte slovní zásobu dětí o podstatná jména a slovesa.

Pokračujte v učení dětí, aby odpovídaly na učitelovy otázky jednoduchými větami.

Naučte se tvořit nové tvary sloves pomocí předpon ras-; po-: (běhat - vyběhnout, hrát - hrát).

Procvičte si koordinaci předložek v, na, s podstatnými jmény: (hračky jsou na poličce).

Naučte se skládat složité věty se spojkou ale (nemám hračku, ale mám auto).

Rozvíjet u předškoláků schopnost vyměňovat si hračky, vyjednávat a naslouchat si.

Vybavení: míč, obrázek „Pojďme si spolu hrát“, hračky dle počtu dětí.

Průběh hodin vývoje řeči v mateřské škole

1. Konverzace - dialog.

Děti, co nejraději děláte ve školce?

Co nerada děláš ve školce?

Co tě baví hrát?

S jakými hračkami si můžeš hrát sám? (Spolu).

Uvědomil jsem si, co nejraději děláš. Rádi si hrajete, můžete také říci hrát. (Opakování slova). (Rád hraji).

2. Didaktická hra „Utvoř nové slovo“

Zvu vás ke hře se slovy. Slovo musíme změnit tak, aby začínalo pomocnou předponou po- a co-. Poslouchej, začni, a pak budeš pokračovat: ber; teplý; ohyb; slza atd.

A nyní změníme slovo pomocí pomocného slova - jednou, závod

Kreslit - malovat; smát se, bít, mluvit, prát, ptát se, hledat, dávat, koukat, nakládat.

3. Prstová gymnastika „Slunce svítí“

S dětmi vyslovovat text a napodobovat pohyby.

Slunce svítí

Dýmka hraje

Ryba plave.

Přes moře vesluje raketoplán:

řádky s pravým veslem,

vesluje levým veslem,

Jako pták letí do nebe.

4. - Nyní si vyberte jednu hračku pro sebe a spárujte ji. (Učitel vyzve děti, aby se posadily do kruhu a postavily před ně hračky).

5. - Nyní se naučíme tvořit věty se slovem ale. (Nemám míček, ale mám panenku.)

Děti ve dvojicích si vyměňují hračky.

6. Lekce tělesné výchovy „Proměňme se ve stroje.“

Každé auto

Zkontrolujeme pneumatiky. (dřepy)

Houpáme se, houpeme se,

Pneumatiky si hustíme sami. (Nakloní se dopředu)

Nemáme nehody

Protože v záloze jsou pneumatiky. (Otočí se doleva-doprava)

ťuk – ťuk, ťuk – ťuk,

Jezdíme, jezdíme celý den.

A tady jsou naše garáže,

Jdeme, pospěšte si. (sedni si)

7. Vychovatel. - Je čas odložit hračky. Kam dáme kostky; nádobí; panenky? (Každé dítě odloží svou hračku a řekne: (Dám panenku do postele.)

8. Konverzace s dětmi podle kresby „Pojďme si spolu hrát“.

Co ty děti dělají? Jak můžete nahradit slovo „hrát“? Co se děje mezi chlapci a dívkami? Jaká slova jsou potřebná k tomu, abychom požádali jiné dítě o hračku? Antone, co bys měl říct, když si někdo chce hrát s hračkou, se kterou si hraješ ty? Jak vyjednat výměnu hraček?

Možná si teď řeknete: Budu sdílet hračky se svými přáteli? (Opakujte s dětmi „Teď se podělím o hračky“)

9. Hra "Myši"

Účel hry. Rozvíjet řečovou a motorickou aktivitu dětí, kultivovat reakci na verbální signál.

Průběh hry. Učitel stojí s dětmi v kruhu a vysvětluje pravidla hry: „Vyberme si myši (vyberou 3-4 děti), poběží v kruhu, vyběhnou z kruhu a znovu do něj vběhnou. A ty a já budeme past na myši. Děti s učitelem chodí v kruhu a říkají tato slova:

Ach, jak jsou myši unavené!

Všichni hlodali, všichni jedli.

Lezou všude - jaké neštěstí!

Pozor, vy podvodníci!

Dostaneme se k vám.

Jak nastavit pastičky na myši

Pojďme teď všechny chytit!

Děti a učitel se drží za ruce, zvedají je vysoko a nechají myši projít.

Když učitel řekne slovo „tleskat“, děti sklopí ruce a nedovolí myším opustit kruh. Kdo zůstane v kruhu, je považován za chyceného a stojí v kruhu.

10. Reflexe.

Jaká nová slova jste si dnes zapamatovali? co tě překvapilo? Na co nejraději vzpomínáte? Koho dnes chválit?

Shrnutí lekce o rozvoji řeči ve střední skupině s

pomocí ICT.

Návštěva pohádky „Tři medvědi“

Cíl: rozvoj dětské řeči prostřednictvím divadelních činností a seznámení s ústním lidovým uměním.

1. Vzdělávací:

Upevnit znalosti dětí o obsahu pohádky „Tři medvědi“; odpovídat na otázky týkající se jeho obsahu;

Naučte děti vnímat obrazy na obrazovce;

2. Vzdělávací:

Rozvíjet řečovou aktivitu pomocí malých folklórních forem. - Rozšířit a aktivovat slovní zásobu (nádobí, nábytek.)

3. Vzdělávací:

Pěstovat citové vnímání obsahu pohádky a zájem o ústní projev - Přípravná práce: četba ruských lidových pohádek; rozehrání pohádky „Tři medvědi“ pomocí didaktické hry; skládání puzzle podle pohádek; rozkládání dějových obrázků v určitém pořadí, řešení hádanek.

Integrace vzdělávacích oblastí:

"sociálně komunikativní"

"Poznávací"

"Mluvený projev"

"Umělecké a estetické"

"Fyzický vývoj"

Vybavení: notebook, medvědí stopy vystřižené z papíru, puzzle s Mašenkou, didaktické obrázky „Nádobí a nábytek“, dějové obrázky podle pohádky.

Organizace dětí:

Kluci, máte rádi pohádky?

Chcete navštívit pohádku?

Držme se za ruce a říkejme kouzelná slova.

1,2,3, otoč se a ocitni se v pohádce!

Ticho, nedělej žádný hluk,

Nestraš naši pohádku,

Tady se dějí zázraky

Kde se schovala?

Průběh lekce.

Kluci, jsme tady a přišli jsme na návštěvu do pohádky. Brzy se dozvíme, pro jaký druh pohádky to je.

Podívejte se tam, v dálce, na kraji lesa, je skrytá něčí chýše. (1 snímek „Chýše“)

(Na obrazovce se objeví obrázek chaty).

Nyní půjdeme do této chaty. Ale jsou zde něčí „stopy“. Vedou k chatě. Čí jsou to stopy?

(Možnosti odpovědí dětí.) Učitel pomáhá:

Proč si myslíte, že jsou to medvědí stopy? (velký)

Sledujme pečlivě tyto stopy a tiše se posaďme na židle. (Děti šlapou po „stopách“, chodí a sedí na židlích.)

Tady jsme poblíž chaty. Kdo si myslíte, že tu bydlí (odpovědi dětí)

Kdo skutečně bydlí v chatě? (snímek 2 „Medvěd“)

Hádáte správně, žije zde medvěd a stopy byly také medvědí.

A jmenuje se Michailo Potapych.

Ale Michailo Potapych nežije sám, ale se svou rodinou

Kdo další je v rodině Michaila Potapycha? . (3. snímek „Rodina 3 medvědů“)

Uhodnete, ze které pohádky jsou medvědi?

Kluci, řekněte mi, proč se medvědům říká PEC?

(Odpovědi dětí: nemotorný, chodí a kolébá se s ponožkami uvnitř.)

Chlapi, co jedí medvědi? (Možnosti odpovědí dětí (Snímek 4 „Jídlo pro medvědy (med Malina)“).

Teď uvidíme, co ještě medvědi jedí . (5 snímků „Potraviny, o kterých děti ještě nevědí (maso, ryby, houby, ořechy)“)

Jednoho dne šli medvědi do lesa.

Ukažte, jak medvědi chodí. (Děti vstanou a napodobují chůzi medvědů svými pohyby.)

A zatímco medvědi nebyli doma, někdo k nim přišel.

A pak jsem k nim přišel, pojďme to zjistit skládáním puzzle (Na stole je potřeba složit puzzle s obrázkem Mashenky).

Chlapi, co dělala Mashenka v boudě medvědů? (Odpovědi dětí).

Pomozme Masha shromáždit všechno nádobí a veškerý nábytek. (Děti roztřídí obrázky do dvou skupin: „Nábytek“ a „Nádobí“.)

Pojmenujte, jaké nádobí mají medvědi v boudě, jaký nábytek.

Odvedli jste skvělou práci s úkolem, a co je nejdůležitější, pomohli jsme Mashence, a teď si pojďme sednout na naše židle.

(snímek 6 „obrázky židlí podle velikosti“)

Kluci, vzpomeneme si, kde Masha nejraději sedávala?

Mishutkovo křeslo je malé a Michail Potapych je (velký)

(obrázek 7. snímku „postele – široké, úzké, nízké, vysoké“)

Mishutkova postel je nízká a Michail Potapych je (Vysoká).

Z jakého šálku Mišutka jedl? Pojďme to zjistit.

(snímek 8 na obrazovce: děti potřebují spojit figurky medvědů s kelímky různých velikostí)

Dobrá práce, dobrá práce. Teď si odpočineme s Mashou.

Phys. chvilka pro oči.

Máša jedla a pila,

Lehla si na postel.

A usnul ve sladkém snu

Ticho, ticho, nedělej hluk,

Mášu neprobudíš.

Máša se probudila. Co je to za hluk? (Děti jsou překvapeni výrazem tváře.)

Viděl jsem medvědy a dostal jsem strach. (Mimy a pohyby ukazují strach.)

Šli jsme tedy s vámi na konec pohádky společně s Mashenkou.

Kluci, všechny obrázky z této pohádky jsou pomíchané. Položme je na jejich místo. (Děti na podlaze rozmístí obrázky příběhu v pořadí.)

Snažili jste se ze všech sil

Věřím, že pohádka je velmi povedená.

Je čas, abychom se připravili na cestu

A rozlučte se s pohádkou.

Postavíme se do kruhu

1-2-3, otoč se, ocitneš se v naší skupině!

Líbil se vám dnešek v pohádce?

Jakou pohádku jsme dnes navštívili? co dělali?

co se ti nejvíc líbilo?

Technologická mapa pro pořádání společných přímých vzdělávacích aktivit s dětmi

vychovatel: Taran Irina Andreevna

Datum: 22. října 2015

Umístění: MDOU d/s "Pohádka" s. Spirovo

Skupina: Průměrný

formulář GCD: činnost využívající ICT

Forma organizace: podskupina

Integrace vzdělávacích oblastí:

Poznávací;

Mluvený projev;

Sociálně-komunikativní;

Umělecké a estetické;

Fyzický vývoj;

Předmět: Cesta pohádkou „Tři medvědi“

Cílová: rozvoj dětské řeči prostřednictvím divadelních činností a úvodu do orální tvořivosti.

úkoly:

1. Vzdělávací:

Upevnit znalosti dětí o obsahu pohádky „Tři medvědi“;

Posilovat schopnost rozpoznat pohádku podle charakteristických znaků pohádkových postav;

Naučte děti vnímat obrazy na obrazovce;

Naučte děti přenést děj pohádky do hry.

2. Vývojové:

Rozvíjet řečovou aktivitu dětí, povzbuzovat je k dialogu; expresivita a tempo řeči, síla hlasu;

Rozvíjet řečovou aktivitu pomocí malých folklórních forem.

Rozšiřte a aktivujte slovní zásobu (nádobí, nábytek.)

3. Vzdělávací:

Pěstovat citové vnímání obsahu pohádky a zájem o ústní lidové umění.

Přípravné práce:čtení ruských lidových pohádek; rozehrání pohádky „Tři medvědi“ pomocí didaktické hry; skládání puzzle podle pohádek; rozkládání dějových obrázků v určitém pořadí, řešení hádanek.

Zařízení : notebook, medvědí stopy vystřižené z papíru, puzzle s Mašenkou, didaktické obrázky „Nádobí a nábytek“, dějové obrázky podle pohádky.

plán GCD

  1. Motivování dětí k setkání s pohádkou.
  2. Upevňování a zobecňování znalostí dětí o medvědech
  3. Opakování obsahu pohádky „Tři medvědi“

Fáze činnosti

  1. 1. Úvodní a organizační.

cílová: vytvořit pozitivní prostředí, povzbudit děti ke spolupráci.

  1. 2. Přípravné

Cílová: Opakujte a prohlubujte znalosti dětí o medvědech.

  1. 3. Motivační a motivační

Cílová: zapojit děti do akce, zapojit je do společných aktivit.

  1. 4. Aktualizace znalostí.

Cílová: kontrola, upevňování a shrnutí znalostí dětí o pohádce.

  1. 5. Reflexně-hodnotící.

Cílová: zahájit všeobecnou diskusi o znalostech.

Do čtyř let je ukončeno formování dítěte jako jednotlivce, uplyne krizové období tří let, nastává vědomí vlastní nezávislosti a významu: „chci“, „nechci“ atd. V tomto období má miminko velkou potřebu komunikace, znalostí a samostatnosti. Jazyk v této fázi je i nadále nejdůležitější podmínkou pro seznámení předškoláků s vnějším světem a kulturními hodnotami společnosti.

Dospělí jsou strážci staletých zkušeností lidstva, jeho znalostí, dovedností a kultury. Tuto zkušenost nelze předat jinak než prostřednictvím jazyka, nejdůležitějšího prostředku lidské komunikace. Kultura řeči dospělých, to, jak s dítětem mluví a jak velkou pozornost věnují verbální komunikaci s ním, do značné míry určuje úspěšnost předškoláka v porozumění okolnímu světu.

S pomocí dospělého a samostatně si dítě vytváří různá spojení ve světě kolem sebe: vstupuje do verbálních kontaktů s vrstevníky a dospělými, sdílí své dojmy, účastní se konverzace a zlepšuje schopnost používat zavedené formy zdvořilosti. sdělení.

Předškoláci se dívají na svět kolem sebe s velkým zájmem, ale nevidí všechno, někdy si ani nevšimnou toho hlavního. A pokud je poblíž učitel, který s nimi žasne, povzbuzuje je nejen k tomu, aby se dívali, ale také viděli, děti se budou chtít naučit ještě víc.

Didaktické hry, básničky, přísloví, hádanky uvedené v této části pomohou předškolákům rozšířit jejich znalosti o světě kolem nich.

Fascinující pozorování na procházkách, samostatné experimenty a vývojové aktivity pomohou dětem středního věku přístupnou formou pochopit a pochopit elementární souvislosti živé a neživé přírody, zlepšit své dovednosti v experimentální a experimentální práci a vyvodit první závěry o příčinách- a-efekt vztahy a vzorce. To vše přispěje k formování mravních a estetických kvalit budoucího občana, školáka, ochránce nejen jeho, své vlasti, ale i všeho nejkrásnějšího, co PŘÍRODA stvořila.

Z toho plynou hlavní úkoly pro seznámení předškoláků s vnějším světem dětí v pátém roce života:

Vzbudit tvůrčí zájem o rozmanitost okolního světa (svět lidí, zvířat, rostlin, přírodních jevů atd.);

Vytvořte si představy o sobě, o svém nejbližším okolí („Já a moje rodina“, „Já a moje město“, „Já a moje země“, „Já a moje planeta“), navazujte rodinné vztahy (babička, dědeček, matka, otec , sestra, bratr atd.);

Formovat a systematizovat představy o domácích potřebách pro člověka (oděvy, nádobí, nábytek, doprava atd.);

Formovat a systematizovat představy o činnostech lidí, profesích a člověkem vytvořeném světě;

Představit různé biotopy lidí a zvířat (voda, země, vzduch) s jejich funkčními vlastnostmi;

Rozvíjet úctu k dospělým;

Rozvíjet schopnost hrát si a spolupracovat, spravedlivě hodnotit své činy a činy ostatních dětí;

Rozvíjet kolektivní vztahy a individuální schopnosti každého předškoláka.

Výuka v předškolních vzdělávacích zařízeních. Střední předškolní věk

Abstrakt projektování OOD z papíru v mateřské škole na téma: „Had“. Střední skupina Autor: Olga Aleksandrovna Pogudina, učitelka MKDOU č. 220, Kirov. Popis materiálu: Navrhnout „hada“ z papíru pro děti ve věku 4-5 let bude zajímavé pro pedagogy, učitele dalšího vzdělávání, rodiče i děti. Cíl: Vytvořit podmínky pro rozvoj kognitivního a tvůrčího zájmu. Cíle: Podporovat rozvoj zájmu o výzkum papíru, naučit mačkat papír do hrudek,...

Shrnutí přímých vzdělávacích aktivit ve střední skupině „NAROZENINY KOLOBOKA“ s využitím pohádkové terapie a technologií TRIZ Obsah práce: předkládaný materiál obsahuje shrnutí lekce pro děti střední skupiny (4-5 let) na dané téma „Narozeniny Koloboka“. Tento materiál je zajímavý tím, že využívá netradiční formu prezentace materiálu. Cíl: naučit, jak stanovovat herní cíle a provádět vhodné herní akce. Rozvíjejte zájem o různé typy her s...

Shrnutí OD o kognitivním vývoji ve střední skupině na téma „Cesta do pohádky „Tuřína“ Cíle: Vzdělávací – ujasnit si s dětmi název ročního období. - systematizovat znalosti dětí o tuřínu; - vyvolat s pomocí učitele touhu inscenovat a zdramatizovat drobné úryvky z lidových pohádek. Rozvojové: - podporovat rozvoj kreativity dětí v procesu produktivní činnosti; - zajistit rozvoj schopnosti zobecňovat a vyvozovat závěry. ...

Souhrn vzdělávacích aktivit pro rozvoj řeči u střední skupiny s využitím prvků TRIZ. Téma: „Zima - Léto“ (řešení problémů s rozpory) Obsah programu: Vytvořit podmínky pro psychickou a emocionální pohodu. Systematizovat znalosti dětí o sezónních změnách v přírodě. Učte dovednosti skupinové práce v režimu Brainstorming. Rozvíjet dovednost cílevědomého vnímání, verbální a logické paměti, myšlení, představivosti, tvořivé představivosti, v procesu řešení tvořivých...

Konverzace pro děti 4-5 let „Hmyz jsou naši hosté“ Popis: Materiál byl vyvinut pro děti středního předškolního věku. Obsah programu. Rozšiřte a objasněte představy dětí o přírodě. Naučte se pozorovat, rozvíjejte zvědavost. Vytvořit představu, že člověk je součástí přírody a že ji musí uchovávat, chránit a bránit. Upevňování znalostí dětí o hmyzu. Přípravné práce: 1. Pozorování při vycházce. 2. Čtení a zapamatování básní o hmyzu. 3...

Metodický rozvoj vzdělávacích aktivit na téma: „Vzdělávací cesta do země Luntik“ Popis materiálu: Nabízím shrnutí lekce o FEMP pro děti 4-5 let. V naší skupině jsem vytvořil video lekci o této lekci. Kluci se bavili! Věk žáků: střední předškolní věk (5. rok života) Druhy činností: komunikativní, hravé, produktivní Vzdělávací oblasti: sociální a komunikativní rozvoj, kognitivní rozvoj Cíl: formování...

Shrnutí vzdělávacích aktivit s dětmi střední skupiny „Kaktus v květináči“ Integrace vzdělávacích oblastí: „Výtvarný a estetický rozvoj“, „Kognitivní rozvoj“, „Rozvoj řeči“, „Tělesný rozvoj“ Cíle: Umělecký a estetický rozvoj – výuka jak konstruovat různé věci z velikosti kruhů pomocí dostupného materiálu (jednorázový pohár) - kultivovat přesnost při práci. Kognitivní rozvoj – upevnit koncept „více-méně...

Lekce v mateřské škole o rozvoji tvůrčí činnosti, iniciativy a samostatnosti dětí středního předškolního věku Autor: Vlasyuk Marina Nikolaevna. učitelka Místo výkonu práce: Městský předškolní vzdělávací autonomní ústav MŠ č. 8 Světluška ve městě Svobodné Abstrakt vzdělávací aktivity „Na návštěvě u babičky Ariny“ Cíl: Prokázat iniciativu a samostatnost dětí ve hře a tvořivé činnosti. Cíle: Projevování řečové činnosti v herních činnostech, str...

Shrnutí lekce o vývoji řeči u střední skupiny. Převyprávění pohádky „Liška s válečkem“ pomocí mnemotechnické tabulky Vzdělávací aktivita ve střední skupině. Oblast rozvoje řeči. Cíl: Naučit děti převyprávět pohádku pomocí mnemotechnické tabulky. Programové úkoly: naučit se odpovídat v celých větách, aktivovat slovník. Zdokonalování gramatické stavby řeči, tvoření podstatných jmen se zdrobnělými příponami. Rozvíjet schopnost odpovídat na otázky. Rozvoj...

Poznámky k lekci pro kruh „Logika“ ve střední skupině „Navštěvování trpaslíků“ Oblast poznání. Autor: Gudkova Victoria Vladimirovna, učitelka 1. kvalifikační kategorie MDOU č. 136 kombinované mateřské školy. Cíl: Rozvoj logického a matematického myšlení. Cíle: Rozvíjet schopnost identifikovat vlastnosti v objektech, abstrahovat tyto vlastnosti od ostatních, porovnávat objekty podle daných vlastností. Rozvinout schopnost porovnávat objekty na základě nezávisle identifikovaných vlastností. Rozvinout schopnost sledovat...

Shrnutí jednotlivých lekcí pro děti s mentální retardací středního předškolního věku. Lexikální téma: Roční období Cíl: formování časových reprezentací, kognitivní procesy, jemná a hrubá motorika. Cíle: - výchovné - utvářet si představy o ročních obdobích, jevech - výchovné - utvářet vytrvalost, sebeovládání - nápravné a rozvojové 1. O rozvoji řeči - naučit řadit události do správného sledu, utváření příčiny vztahy a efekty...

Shrnutí průběžných vzdělávacích aktivit v matematice „Květ sedmikvětý“ ve střední skupině (pomocí interaktivní tabule) Autor Svetlana Anatolyevna Moskaleva, učitelka, MŠ MBDOU č. 407, Jekatěrinburg. Materiál poslouží učitelům středních skupin předškolních vzdělávacích zařízení pro organizování vzdělávacích aktivit na RVP ZV pomocí interaktivní tabule. Matematické úkoly spojuje jediná pohádková zápletka a děti plněním různých úkolů pomáhají kouzlit na Tsvetik-Seven-Tsvetik. Cíl: f...

Shrnutí GCD ve školce na jarní téma. Střední skupina Popis: Svým kolegům předkládám souhrn vzdělávacích aktivit ve střední skupině „Jarní pomocníci“. Tato lekce se konala s dětmi jako závěrečná akce na téma „Jaro“. Cíl: Zobecnit představy dětí o charakteristických znameních jara. Cíle: Upevnit poznatky o sezónních změnách živé a neživé přírody na jaře. Trénovat děti ve schopnosti klasifikovat ptáky, poznávat a správně pojmenovávat hmyz. R...

Nástin otevřené lekce o rozvoji řeči

ve střední skupině "Fidgets"

Mateřská škola MB č. 9 na téma „Zayushkina's Hut“

Vývojář: Kazakova Daria Vitalievna

Kontrolovala: Vasilyeva Alena Sergeevna

__________________________

Novokuzněck, 2017

Shrnutí lekce o vývoji řeči

Datum: 02/13/17

Předmět: "Zayuškina chýše"

Druh aktivity: "komunikativní"

Vzdělávací oblast: "Vývoj řeči"

Kapitola: "Koherentní řeč"

Cílová: rozvíjet schopnost převyprávět umělecké dílo pomocí metody modelování.

úkoly:

1. Vzdělávací:

2. Vývoj:

3. Vzdělávací:

Zařízení: Počítač, liščí hračka, ozdoby (stromy), fonogram „Sounds of the Forest“, nápravná dráha (pro prevenci plochých nohou), lano, lavice, mnemotechnické tabulky

Přípravné práce: Čtení pohádky „Zayuškina chýše“

Pozorování v přírodě

Didaktické hry "Kdo bydlí v domě?", "Kdo co jí?", "Kdo křičí?"

Zpívání písní o zvířatech

Prohlíží si knihy o zvířatech

Čtení básní, příběhů, pohádek, hádanek o divokých zvířatech

Čtení říkanek „Zajíci cválají, cválají, cválají“, „Zajíček sedí, sedí“

Práce s mnemotechnickými tabulkami.

Průběh lekce:

1.Organizační moment

Děti stojí v kruhu.

Pedagog: Všichni se držíte za ruce a usmíváte se na sebe.

Kluci, rádi cestujete? Dnes se vydáme na pohádkovou cestu. Víš kde? V pohádkovém lese je to kouzelné. Ale naše cesta je velmi obtížná, projdeme bažinou, musíme přísně šlapat po oblázcích (jdeme po korekční cestě, mezi stromy A tady teče kouzelná řeka, představte si, půjdeme po mostě). (na lavičce) a nyní po úzké cestě (na vedlejším schodu) Tady jsme v lese (hraje soundtrack „Sounds of the Forest“), poslouchejte zpěv ptáků.

2. Moment překvapení.

Pedagog: Podívej, někdo se schoval za stromem. (zpoza stromu je vidět liščí ocas) Čí je to ocas? (liška) Jak jste uhodli, že je to liška? (má dlouhý, nadýchaný, červený ocas)

Lisa: Ahoj lidi. Výborně, uhodli jste mě. Přiběhl jsem sem z pohádky. Víš, jak mi říkají v pohádkách? (liška-Patrikejevna, liška-sestřička, liška, liška - celý les je krásný) Co kdyby to byl ocas mého souseda zajíce? Čí by to byl ocas (zajíc), co kdyby byl můj soused veverka? Čí ocas by to byl (veverka)

Lisa: Jsem tak krásná, ale kdo mě může popsat?

Fáze hledání

Učitel vyjme z krabičky atributy z pohádky a děti musí hádat.

To jsou hrdinové naší pohádky, na kterou musíme zavzpomínat s vámi. Co je to za pohádku?

3. Konverzace

A teď si, chlapi, sedneme na pařezy (židle) a zkusme popsat našeho hosta (Rozhovor se vede se slabšími dětmi a silnější se doplňují)

Fedyo, co nám můžeš říct o liščí srsti? (srst lišky je měkká, nadýchaná, červená.)

Dobře, Dimo ​​Berezikov, co nám můžeš říct o liščí tváři. (Tlama lišky je ostrá, mazaná, její uši jsou ostré a vypadají jako trojúhelníky.)

Výborně a Seryozha nám poví o liščím ocasu. (Ocas ​​lišky je dlouhý, měkký, nadýchaný.)

Egore, proč si myslíš, že liška potřebuje tak nadýchaný ocas? (Ocas ​​lišky je dlouhý a načechraný, aby zakryl stopy.)

Výborně, Koljo, má liška nějaké nepřátele? SZO?

Vychovatel: liška a naši kluci vědí, jak popsat zvířata pomocí diagramů.

(Jedno dítě mluví)

Liška je divoké zvíře. Žije v lese. Má 4 tlapky. Tělo je pokryto červenou srstí. Ocas je načechraný. Liška má mláďata - liščí mláďata. Liška je dravé zvíře, jí: kuřata, myši.

Lisa: Víš jen, jak mluvit o mně?

Vychovatel: žádná liška, kluci vědí, jak mluvit o různých zvířatech. Poslouchej mě o zajíci.

Zajíc není domácí zvíře, ale divoké. Žije v lese. Má 4 tlapky. Tělo je v zimě pokryto bílou vlnou, v létě šedou. Má dvě dlouhé uši. Zajíc má malý ocas. Zaječí matka krmí svá mláďata mlékem. Když vyroste, zajíc jí mrkev a zelí.

Výborně chlapci. Přiběhla k nám liška z pohádky a v jakých pohádkách jsme potkali lišku? (Kolobok, Teremok, Rukavice.)

Ano, skutečně, v těchto pohádkách potkáváme lišku, ale náš host přiběhl z pohádky, kde urazila zajíce a vyhodila ho z domu. (Zayushkina chýše.)

4. Hra s hádankami.

Přesně tak, chlapi, liška nám s sebou přinesla hádanky. Poslouchejme je pozorně a hádejme. Nejprve si vyslechneme hádanku a teprve potom řekneme odpověď.

Slide program.

    Rád žvýká mrkev

Zelí jí velmi chytře,

Skáká sem a tam,

Přes pole a lesy

Šedá, bílá a šikmá,

Kdo, řekni mi, je?

(Zajíc)

(Skluzavka se zajícem v přírodě).

Kdo mi řekne, jak se jmenuje celá zajícova rodina? (matka je zajíc, děti jsou zajíci, otec je zajíc)

2) Šelma se kolébá

Na maliny a med.

Velmi miluje sladké.

A když přijde podzim,

Do jara leze do díry,

Kde spí a sní (medvěd).

Co dělá medvěd na obrázku? (Medvěd rybaří)

3) Podívejte se dolů po cestě
Malé nohy chodí.
Na hlavě je hřeben.
Kdo je to (kohout)?

Pojmenujte celou jeho rodinu.

4) Leží ve stínu pod stromem

Hlídá náš dvůr a zahradu.

Ne jako skutečný zloděj -

Kolemjdoucí nevstoupí do dvora.

A on nás miluje, pozná nás,

Zdvořile nabízí tlapu. (Pes)

Jak se jmenují psí miminka?

    Skákání přes bažinu

Zelená žába.

Zelené nohy

jmenuji se (žaba)

Kluci, podívejte se, jaká zvířata jsme uhodli, jsou to všichni hrdinové pohádky „Zayushkina's Hut“? (Ne, žába je z jiné pohádky)

5. Tělesné cvičení.

Přesně tak, chlapi, liška vidí, že jste unavení a chce si s vámi hrát. Chcete si hrát s liškou?

Pak stojíme v kruhu.

Jdeme s vámi do lesa

(Děti pochodují na místě.)

Je tu tolik zázraků!

(Byli překvapeni a rozhodili rukama.)

Kolik zelených vánočních stromků?

Udělejme tolik ohybů.

(Jedna dvě tři.)

Kolik tu máme hraček?

Uděláme tolik skoků.

(Jedna dvě tři...)

Vpředu zpoza keře

Prohnaná liška se dívá.

Přelstíme les,

Utečeme na špičkách.

(Běží po špičkách.)

Prohlédli jsme si vše kolem nás

A všichni se tiše posadili

6. Modelování pohádky.

Tak jsme si trochu odpočinuli a teď, liško, o tobě budou naši chlapi vyprávět pohádku. (sedni si ke stolům)

Na stolech jsou listy papíru s kolečky, tužky a na desce je také list papíru s kolečky.

Máte nějaké listy. Jaké geometrické tvary se kreslí?

Kluci, vzpomeňme na pohádku "Zayushkina chýše." Sonyo, řekni mi, jak můžeš začít pohádku?

To je pravda, teď nakreslete lišku, co odlišuje lišku od ostatních zvířat?

Ukažme na prvním kruhu, že se jedná o lišku, nakreslete ostré uši a dlouhou tlamu.

Co má zajíc, co ostatní hrdinové naší pohádky nemají?

Správně, nakreslime svému zajíci dlouhé uši.

Čím se vyznačuje pes v naší pohádce?

Je to tak, přidáme prsten na ocas našeho psa.

Stesho, co bychom měli nakreslit, abychom ukázali, že je to medvěd?

Správně, nakreslíme malé kulaté uši.

Dima Potekhin bude pokračovat v příběhu.

Dimo, co je na kohoutkovi zvláštního?

To je pravda, nakreslíme hřeben pro našeho kohouta, můžete malovat na zobák.

Jakými slovy můžeš ukončit pohádku?

7. Shrnutí.

Výborně, kluci, dobře si pamatujete pohádku „Zayushkina Hut“ co nás učí? (být laskavý, upřímný, učí být přáteli se všemi)

Liška: Všemu rozumím, budu lepší, budu kamarád se všemi zvířaty.

No, je čas, abychom se rozloučili, je čas, abychom se vrátili do školky. Sbohem, liško!

Použité knihy:

1. Teorie a metody vývoje řeči u dětí předškolního věku. – M.: Akademie, 2006.

2. Vývoj řeči v mateřské škole. Střední skupina. Gerbová V.V.

Sebeanalýza tříd ve střední skupině.

Ve skupině je 23 lidí, kteří školku navštěvují tři roky. Všechny děti jsou fyzicky vyspělé. Převládající nálada většiny dětí je veselá. Všem dětem skončilo adaptační období. Ráno děti netrpělivě chodí do školky.

Děti jsou obecně klidné, rezervované a dobře komunikují s dospělými a vrstevníky. Existují děti, které jsou tvrdohlavé a nedočkavé, ale tyto rysy snadno zmizí, když si hrají se svými vrstevníky.

Některé děti mají selektivní kontakt, tyto děti projevují sympatie k jednomu nebo dvěma dětem z celé skupiny.

Děti vyrostly a hodně se naučily. Všechny děti začaly rozumět ústní řeči, všechny dokázaly ukázat předmět pojmenovaný dospělým. Řeč dětí se hodně zlepšila, všechny děti začaly mluvit. Dokážou snadno vyslovit básně a písně, které slyší. Děti mluvily složitými frázemi. Kluci mluví o tom, co viděli, i když někdy v kusých frázích, ale to je vlastní jejich věku. Výslovnost většiny dětí je správná, s výjimkou hlásky r a hlásek syčení. Řeč se díky skupinové práci více rozvinula"Rýmy" A"Hry s prsty" . Velká pozornost je věnována rozvoji jemné motoriky rukou. Výsledky práce při modelování a kreslení jsou viditelné.

Výuka probíhá v podskupinách. Rozdělení do podskupin bylo provedeno na základě individuálních charakteristik dětí ve skupině byly hyperaktivní děti, byly rozděleny do různých podskupin.

    Stupeň složitosti lekce je vysoký, protože všechny děti ovládají program na průměrné a vysoké úrovni.

    cílová : rozvíjet schopnost převyprávět umělecké dílo metodou modelování.

4. Úkoly :

1. Vzdělávací:

Naučte děti odpovídat celými větami, aktivujte jejich slovní zásobu, naučte je schopnosti spojovat ikonické symboly s obrázky a pojmenovávat charakteristické rysy divokých zvířat.

2. Vývoj:

rozvíjet souvislou řeč, uvažování, představivost, myšlení a logiku dětí.

3. Vzdělávací:

pěstovat lásku k ruským lidovým pohádkám a laskavý vztah ke zvířatům.

Herní metody a technikyMy :

    Překvapení, emocionalita.

    Vytváření herních situací.

    Didaktické a venkovní hry.

Verbální metody a technikyMy :

    Rozhovor, rozhovor.

    Vyprávění básní.

    Prohlížení obrázků.

    Nabádání ke správnému slovu.

    Připomenutí, vysvětlení.

    Použití uměleckých slov.

    Otázky.

Praktické metody a technikyMy :

    Společné jednání učitele a dítěte.

    Cvičení.

    Vyřizování objednávek.

Vizuální metody a technikyMy :

    Vystavování předmětů a hraček.

    Přiblížení předmětu dětem.

    Úkoly pro děti, otázky.

    Zařazení předmětů do činností dětí.

    Aktivní jednání dětí.

    Provádění herních akcí.

    Během lekce byla probraná látka konsolidována a byla odhalena úroveň znalostí dětí o navrhovaných úkolech. Úkoly odpovídají věku dětí a programovému materiálu.

    Byly použity jmenované metody a techniky.

    Okamžiky štěstí :

Stanovené cíle a záměry byly splněny.

Všechny navržené úkoly děti s radostí splnily; nebyly žádné pauzy. Individuální přístup ke každému dítěti.

Selhání :

Vyučování trvalo dlouho, ale děti se neunavily, protože se používaly různé metody a techniky, střídaly se různé druhy činností.

ECD pro rozvoj řeči ve střední skupině „Lesní parcela“

Popis práce: Přehled přímých vzdělávacích aktivit pro děti střední skupiny „Lesní parcela“. Materiál bude užitečný učitelům předškolních skupin. Toto je shrnutí vzdělávací lekce pro předškoláky 4-5 let, zaměřené na zobecnění a upevnění tématu „Divoká zvířata“.
Cílová: Rozšíření slovní zásoby a upevnění znalostí o názvech volně žijících zvířat u předškoláků.
úkoly:
1. Upevnění v řeči názvů volně žijících zvířat a jejich mláďat, částí těla a obydlí.
2. Rozvoj myšlení na základě popisných hádanek.
3. Upevňování schopnosti sestavit příběh pomocí mnemotechnických tabulek.
4. Rozvoj jemné motoriky prstů.
Integrace vzdělávacích oblastí:„Poznání“, „Komunikace“, „Umělecká kreativita“, „Socializace“, „Čtení beletrie“.
Materiály pro práci:
- balík se zámky, dopis;
- karty zobrazující domovy divokých zvířat;
- didaktická hra: „Čí ocas? “;
- předmětové obrázky zobrazující divoká zvířata a jejich mláďata.
Přípravné práce: Seznámení s divokými zvířaty v hodinách seznamování s vnějším světem, prostřednictvím her v přírodě, napodobování pohybů zvířat. Provádění prstových cvičení, hádání a vymýšlení hádanek. vychovatel: Dobré ráno lidi. Dnes ráno byl naší skupině přinesen balíček a dopis. Přečteme si dopis.
Ahoj hoši!
Posíláme vám balíček s dárky pro vás. Abyste ji ale mohli otevřít a zjistit, od koho to je, musíte projít testy. Za každý test, který projdete, dostanete klíč k zámku. Přejeme hodně štěstí!

vychovatel: No, lidi, jste připraveni na test? (odpovědi dětí)
Vychovatel: Abychom se naučili krásně a správně mluvit, potřebujeme si ty i já zahřát jazyk.
1. „Úsměv“, „Plot“
Naše rty se usmály
Šli mi přímo do uší.
Zkusíš říct "A-a-a"
Ukaž mi svůj plot.

2. "Trubice"
Přišlo nás navštívit slůně,
Úžasné dítě
Podívejte se na slůně
Vytáhněte rty sosákem.

3. „Smile“ / „Tube“
Pokud se naše rty usmívají,
Podívejte se - objeví se plot.
No, co když jsou houby úzká trubice,
Takže můžeme hrát na dýmku.

4. "Hledat"
Jeden po druhém, jeden po druhém
Šipky se pohybují v kruhu.
Olízneš oba rty

Ukaž mi, jak se pohybují šipky.

5. "Kyvadlo"
Mincovna se pohybuje v hodinách:
Vlevo je klíště a vpravo je to tak.
Můžeš to udělat:
Tik a tak, tik a tak?

6. "Houpačka"
Na zábavné houpačce
Tanya a Nikita se posadili.
Houpačka šla dolů
A pak vyletěli nahoru.
Asi spolu s ptáky
Chtěli odletět.

vychovatel: Výborně, rozcvičku jsi zvládla dobře. Takže 1. test je hádání hádanek (pokud je odpověď správná, zobrazí se obrázek zvířete).
Co je to za lesní zvíře?
Stál jako sloup pod borovicí?
A stojí mezi trávou -
Uši jsou větší než hlava.
Odpověď: zajíc
Komu je na podzim zima?
Chodíte zasmušilí a hladoví? (Vlk)

Tato nádherná zrzka
Bujný ocas, bílé břicho,
Velmi děsivý trik
Počítá kuřata v kleci
A vyděsí majitele,
Okamžitě uteče a rovnou do lesa.
odpověď (liška)

Spí v díře během dlouhé zimy,
Ale jakmile slunce začne hřát,
Na cestu za medem a malinami
Odvrácení …
Odpověď (medvěd)

Nosím nadýchaný kožich a žiju v hustém lese.
V dolíku na starém dubu hlodám ořechy.
Odpověď (Veverka)

Výborně chlapci. Všechny hádanky byly vyřešeny. Zde je první klíč k zámku. Řekni mi, o jakých zvířatech jsme hádali hádanky? (odpovědi dětí). Proč se jim tak říká? (odpovědi dětí). Je to tak, v lese žijí divoká zvířata a každé má svůj dům. Další test se jmenuje „Kdo kde bydlí?

Na stolech jsou kartičky s obrázky zvířátka a domova. Děti mají za úkol spojit zvířátko a jeho domov čárou. Při plnění úkolu učitel položí související otázky:
Kde žije vlk? (V doupěti)
Kde bydlí veverka? (V dolíku.)
Kde bydlí liška? (V dírách.)
Kde bydlí zajíc? (Pod keřem.)

vychovatel: Výborně, tento test jsme zvládli. Zde je druhý klíč k zámku. A náš další test se jmenuje „Pojmenujte to správně“.
Dítě si vybere obrázek ze série „zvířátka a jejich miminka“ a řekne:
Liška - liška - malá liška (liščí mláďata)
Vlk - vlčice - vlčice (vlčí mláďata)
Medvěd – medvědice – mládě (mláďata)
Zajíc - zajíc - malý zajíc (zajíci)
Veverka – veverka – veverka (mláďata)

Vychovatel: Dobrá práce. A k tomu dostaneme další klíč. Nyní vám doporučuji si trochu odpočinout. (fyzická minuta)
Zlomyslná zvířata.

Zajíček skáče mezi křovím,
Přes močál a přes humny.
Veverka skáče po větvích
Houba se nosí mláďatům veverek.
Chodí medvěd s PEC,
Má křivé tlapky.
Žádné cesty, žádné cesty
Válí se pichlavý ježek. Skáčou na dvou nohách a z dlaní dělají „uši“.

Skáčou s rukama ohnutýma před hrudníkem.

Kolébá se.

Pohybujte se v polovičním dřepu, dělejte kulatá záda.

vychovatel: Vy a já jsme si odpočinuli, ale stále existuje test a jmenuje se „Vytvořit příběh“.
Dítě má vybrat obrázek jednoho zvířete a pomocí mnemotechnické tabulky sestavit příběh. Odpovědi dětí jsou slyšet.

vychovatel: Další test je u konce a máme další klíč. Poslední zbývající test je "Čí ocas?"
Na stolech jsou obrázky zvířat bez ocasu. Dítě je požádáno, aby našlo požadovaný ocásek a nalepilo ho, přičemž pojmenuje, čí ocas to je (liška, vlk, veverka, zajíc).
vychovatel: Chlapi, všechny testy prošly, podívejme se, co je uvnitř balení (otevřou to, je tam pamlsek).
Pedagog: Kdo si myslíte, že vám poslal balíček? (odpovědi dětí). To je pravda, obyvatelé lesa vám poslali dárky.
Dětem se dávají pamlsky.