Komunikační kurzy pro mladší studenty. Školení pro žáky základních a středních škol "komunikativní chování"

Herní trénink "K přátelství!" » pro mladší školáky.

Cílová: zvýšení soudržnosti třídy, rozvoj týmu jako integrální skupiny.

Cíle školení:

    Vytvoření přátelského a důvěřivého přístupu k sobě navzájem;

    Utváření představ o univerzálních lidských hodnotách;

    Formování dovednosti koordinovat své jednání s ostatními a naučit se řešit konfliktní situace;

    Nácvik spolupráce a schopnosti společně řešit zadané úkoly;

    Rozvoj emoční empatie ke spolužákovi;

To vše pomáhá sbližovat děti a rozvíjet pocit „my“ v dětském kolektivu. Formují se tak komunikační dovednosti žáků základních škol a na jejich základě se dynamicky rozvíjí skupinová soudržnost.

Trénink zahrnuje cvičení pro soudržnost skupiny, hry v přírodě, soutěže a kreativní úkoly (kresba, aplikace, koláž) přizpůsobené pro žáky 1.-2. Počet úkolů a délka lekce závisí na věku žáků. Lekce trvá 1-1,5 hodiny. Trénink probíhá s jednou třídou rozdělenou do 4 stejných týmů. Pro každý tým je vybrán kapitán.

Zařízení:

    Hudební centrum, multimediální zařízení, notebook.

    Karty úkolů.

    Listy A3.

    Fixy, fixy, tužky

    Nůžky, lepidlo.

    Barevná lepenka nebo papír.

    Tokeny

Obsah shrnutí:

Muž a pes šli po dlouhé, divoké, únavné cestě. Chodil a chodil, unavený a pes byl unavený také. Najednou je před ním oáza! Krásné brány, za plotem - hudba, květiny, šumění potoka, jedním slovem relax.

"Co to je?" - zeptal se cestovatel vrátného.

"Tohle je nebe, už jsi zemřel a teď můžeš jít dovnitř a opravdu si odpočinout."

"Je tam voda?" - "Kolik chcete: čisté fontány, chladné bazény..."

"Dají ti něco k jídlu?"

- "Cokoliv chceš".

"Ale mám s sebou psa."

- "Je mi líto, pane, psi zde nejsou povoleni."

A cestovatel prošel kolem.

Po nějaké době ho cesta zavedla na farmu. U brány byl i vrátný.

"Mám žízeň," zeptal se cestovatel. "Pojďte dál, na dvoře je studna"

"A co můj pes?" - "Poblíž studny uvidíte misku na pití." "A co něco k jídlu?" - "Můžu tě pohostit na večeři." "A co pes?" - "Bude tam kost." "Co je to za místo?"

- "Je to ráj". "Jak to? Vrátný v nedalekém paláci mi řekl, že tam je nebe."

- "Celou dobu lže." "Jak to můžeš v nebi tolerovat?"

- "To je pro nás velmi užitečné pouze ti, kteří neopustí své přátele."

Řekni mi, máš přátele?

Co to znamená být přáteli??

Kolik důležitých slov jste právě zmínil?

Řekni, dá se přátelství naučit?

A abychom se něco naučili, co se musíme nejdříve naučit? (pravidla)

Dnes se pokusíme tato pravidla naučit.

Cvičení "Compliment".

Účastníci se seřadí do dvou kruhů – vnitřního a vnějšího, čelem k sobě.

Počet lidí v obou kruzích je stejný. Účastníci stojící naproti se navzájem komplimentují. Poté se na povel vedoucího vnitřní kruh pohne (ve směru hodinových ručiček), partneři se vymění. Postup se opakuje, dokud se každý člen vnitřního kruhu nepotká s každým členem vnějšího kruhu.

Líbilo se vám poslouchat komplimenty adresované vám? Co bylo příjemnější říct nebo přijmout kompliment? Jak často v životě dostáváte komplimenty?

Pravidla:

Snažte se, aby se váš přítel cítil ve vaší společnosti dobře.

Radujte se s přítelem z úspěchů a vítězství.

HRA "Hejna ptáků"

Vedoucí:"Teď se všichni promění v malého osamělého ptáčka." Vy ptáci začnete létat na hudbu. V tomto případě jsou možné vzájemné světelné kolize. Buď opatrný. Na můj příkaz se spojte do malých hejn a uvedu počet ptáků ve vašem hejnu.

Chvíli po začátku moderátor řekne číslo, například „pět“. Účastníci tvoří skupiny po pěti lidech. Ti, kteří nejsou zahrnuti v žádném z balíčků, jsou ze hry vyřazeni. Potom další počet ptáků v hejnech atd., ale ne více než 4-5krát. V důsledku hry je skupina rozdělena na dvě podskupiny: ti, kteří odpadli, a ti, kteří na webu zůstali.

Analýza: Proč se nepřihlásili všichni? Jak se liší ti, kteří jsou vynecháni ze hry?

Cvičení „Pět laskavých slov“

Každý člen týmu obkreslí svou dlaň na kus lepenky a do středu napíše své jméno. Poté předá kresbu sousedovi zprava a sám kresbu obdrží od souseda zleva. Do jednoho z „prstů“ výsledné mimozemské kresby každý napíše nějakou atraktivní vlastnost, kterou by chtěl jejímu majiteli popřát (například „jste laskavý“, „jste veselý“, „jste vtipný“, atd.). Kresby se točí v kruzích. Tím jsou všechny „prsty“ vyplněny. Pokud nemáte dostatek prstů, můžete napsat na dlaň kolem jména účastníka. Na konci cvičení se dlaně vrátí ke svým majitelům a vy si můžete přečíst, co vám kamarádi přáli a dlaň si nechat na památku(naše dlaně se proměnily v paprsky veselého slunce)

Pokud chceme mít přátele, musíme mít pevnou představu a bystrý smysl pro to, co ten druhý potřebuje. Lidé se od sebe liší národností, zvyky, oblečením, ale žijí spolu a my si musíme vážit mladých i starých, zdravých i nemocných, chudých i bohatých. Každý člověk chce být milován a respektován, oceňován a chápán a velmi často prostě potřebujeme slyšet milá slova a přání od lidí kolem nás. Opravdu, chlapi, každý člověk je jedinečný. Je to individualita, člověk se svými vlastnostmi. Kdybychom byli všichni stejní, život na světě by byl jednoduše nezajímavý.

A nyní vás znovu zvu ke hře.

Cvičení "Mraky"

HUDBA

Mraky jsou rozmístěny v určité vzdálenosti od sebe, ale tak, abyste mohli přecházet z jednoho na druhý bez pomoci. Děti jsou zvány k procházkám po oblacích. Pak se mrak odstraní a vzdálenost se zvětší, pak další a tak dále, dokud se vzdálenost nezmění na takovou, že bez pomoci přítele nemohou přejít. Děti musí uhodnout, že potřebují pomoct kamarádovi, pokud neuhodnou, pak jim vedoucí napoví, že k překonání obtíží potřebují spojit ruce.

Bylo těžké chodit sám a jaké to bylo, když přišel pomoci přítel?

Pravidla:

Nekritizujte.

Podpora v těžkých časech

Podívejte se, kolik pravidel přátelství jsme objevili

HUDBA

Pamatujte, že přátelství hraje zvláštní místo ve vývoji každého člověka. Když se spřátelíte, společně překonáte potíže, posměch a nedorozumění, ve skutečnosti se dostanete do další, nové fáze vývoje.

Plakát "Přátelství".

Jako odraz jsou dětem dány siluety chlapců a dívek, ale bez obrazu obličeje. Doplňují emoce, které prožívají na konci lekce. Poté je vytvořen společný plakát „Přátelství“.

Podívejte se pozorně na plakát a tváře, které jste zobrazili. Jaké emoce na něm převládají? Vidíte, že přátelství přináší pozitivní emoce.

Pamatujte, že nikdy není pozdě naučit se být přáteli!!!

Trénink pro mladší školáky

Téma "Slunce s paprsky"

Cílová: zvýšení sebevědomí dítěte.

úkoly:

1. Zmírnění psychického a emočního stresu.

2. Rozvíjení lepšího pochopení sebe sama

3. Zvýšení sebeúcty a posílení vlastní identity

Formulář: výcvik
Vybavení: list na šířku, fixy nebo tužky.

Stáří: školáci 7 - 9 let.

Průběh akce:

Pedagogický psycholog: Chlapi, k dokončení našeho cvičení budeme potřebovat list na šířku, fixy nebo tužky.

Nakreslete prosím slunce s paprsky. (Na kresbu nejsou žádné požadavky, dítě kreslí slunce kdekoli na prostěradlo a cokoli se mu líbí.)

Pedagogický psycholog: Teď mi řekni o tvém slunci.

Sluníčko - jaké to je?

Světlé, žluté, červené, laskavé, teplé, radostné...

Nyní si představte, že slunce jste vy. Slunce má tvé jméno.

Podepiš se na slunci. Slunce musí mít paprsky. Pokud je jich málo, namalujte až 7-9 paprsků.

studenti: vyjmenuj přednosti jejich slunečního svitu.

Učitel-psycholog: - Uvedl jsi, jak nádherné je slunce: teplé, jasné, laskavé... Označme každý paprsek slunce a pojmenujme některé z tvých úžasných vlastností. Jaký jsi?

Dětem, které jsou zmatené, můžete pomoci tím, že řeknete například:"Myslím, že jsi laskavý." A co ještě?"

Každá kvalita pojmenovaná vámi nebo vaším dítětem je podepsána podél paprsku. Pedagogický psycholog: Kluci, naším úkolem je pokusit se zajistit, aby byl každý paprsek pojmenován. A za to vám dovolím fantazírovat a trochu se chlubit.

Neměli byste nic namítat, i když si myslíte, že tato vlastnost nebo návyk u nich není vyvinuta nebo zcela chybí. Tímto způsobem můžete slyšet, co dítě považuje za své úspěchy

Nejdůležitější je pracovat pozitivně a uvidíte, jak se nálada dětí mění. A výsledek na sebe nenechá dlouho čekat.

Pedagogický psycholog: Kluci, řekněte mi, líbila se vám naše lekce?

Studenti sdílet své dojmy.

Pedagogický psycholog: A doma můžete podobné sluníčko nakreslit babičce nebo tatínkovi, sestře nebo paní učitelce. Ať je to dárek k narozeninám nebo jen příjemné překvapení.

Tím naše dnešní lekce končí. Děkujeme všem za aktivní účast na něm. Do příště.

Školení pro školáky

Téma "Třída očima všech"

Cílová: sjednocení třídního týmu a vybudování efektivní interakce mezi studenty. Vytváření příznivého psychického klimatu, překonávání bariér v mezilidských vztazích, rozvoj komunikačních dovedností.

úkoly:

    Vytvoření příznivého psychologického klimatu;

    Překonávání bariér v mezilidských vztazích, rozvoj komunikačních dovedností;

    Rozvíjení schopnosti adekvátně vyjádřit své pocity a porozumět vyjádřením pocitů jiných lidí;

    Budování týmu, budování vzájemné důvěry.

Stáří: školáci 11 - 14 let.

Seznam účastníků: 10-12 lidí.

Zařízení: pera, jmenovky, fixy, prezentace pro třídu.

Pracovní režim: 45 minut

Relevantnost: Není možné dělat veškerou práci sám, čas od času se stále musíte uchýlit k pomoci jiné osoby. V sevřeném týmu je vzájemná pomoc klíčem k úspěchu bez podpory, bude dosaženo pouze malého cíle, který si každý stanovil, ale cíl týmu zůstane na nule.

Struktura školení:

    Pozdrav – 4 minuty

    Cíl, úkoly – 3 minuty

    Zahřívání – 2 minuty

    Hlavní část - 40 minut

    Odraz – 5 minut

    Org. konec – 3 minuty

Průběh tréninku:

    Zahřátí – ponor – 2 minuty

    Cvičení „Foto naší třídy“ – 7 minut

    Cvičení „Když je to pták, tak který“ – 10 minut

    Cvičení „Počítání do deseti“ – 10 minut

    Cvičení „Hot chair“ – 10 minut

    Cvičení „Můj komunikační problém“ – 7 minut

    Cvičení „Můj portrét na slunci“ - 5 minut

    Org.end. - 5 minut.

Struktura: studenti se usadí v kruhu, když se všichni uklidní a jsou připraveni poslouchat, začíná trénink.

Průběh lekce

1. Pozdrav (2 min).

Cílová: Navazování kontaktu s dětmi.

Moderátor se představí a pohovoří o cílech školení.
Instrukce:

Čeká nás spousta společné práce, a proto se musíme navzájem poznat a zapamatovat si jména. Na školení dostáváme úžasnou příležitost, v reálném životě obvykle nedostupnou, vybrat si jméno. Koneckonců, často se to stává: někomu se opravdu nelíbí jméno, které mu dali jeho rodiče; někomu nevyhovuje forma oslovování, která je pro ostatní známá - řekněme, všichni kolem říkají dívce Lenka, ale ona chce být oslovována "Lenočka" nebo "Lenulya" nebo zvláště nezvykle a láskyplně, jak ji oslovovala její matka v dětství. A někdo tajně sní o krásném jménu, které nese jeho idol. Máte třicet sekund na rozmyšlenou a vybrat si název hry a napsat ho na svůj odznak. Všichni ostatní členové skupiny - a také prezentující - vás budou po celou dobu školení oslovovat pouze tímto jménem.

Nyní se pojďme navzájem představit. Udělejme to takto: každý si zase navlékne placku, pak se představí a řekne, v jaké náladě na lekci přišel a co od ní očekává.

Facilitátor se představí a pohovoří o pravidlech skupinové práce.

Pravidla pro práci ve skupině.

Čas: 2 minuty.

Zdroje: Whatmanův papír s již napsanými pravidly.
Facilitátor nastavuje určitá pravidla pro práci ve skupině, která jsou nezbytná k tomu, aby se všichni účastníci cítili příjemně a bezpečně. Pravidla jsou napsána na kus papíru Whatman a po přijetí skupinou jsou upevněna na viditelném místě
Seznam pravidel:(Každý bod pravidel vysvětluje přednášející.)
1. Poslouchejte jeden druhého.
2. Nepřerušujte reproduktor.
3. Respektujte navzájem své názory.
4. Jsem prohlášení.
5. Nesoudné rozsudky.
6.Aktivita
7. Pravidlo „STOP“.
8. Důvěrnost.

2. Rozcvička – ponor

Čas: 2 minuty.
Cílová: Zvedněte se a připravte se na další cvičení , vyrovnání emočního pozadí, sjednocení členů skupiny do jednoho týmu k dosažení konečného výsledku práce.

Na začátku naší lekce bych rád věděl:

    Kdo má právě dobrou náladu, tleskněte;

    Vyměňte místa za ty, kteří mají ve třídě kamarády;

    Vyměňte místa ty, kteří jsou sebevědomí;

    Tleskněte těm, kteří dobře znají své spolužáky;

    Dupejte ty, kteří souhlasí s příslovím: „Sám v poli není bojovník“;

    Přikývněte hlavou, pokud víte, co budeme dnes ve třídě dělat.

3. Hlavní část.

Úvodní slovo, vymezení tématu, cíle školení (3 min).

Dnes pro vás provedu školení o jednotě. V této lekci budeme mluvit o vaší třídě, o vzájemných vztazích.

Účel našeho školení– to je týmová jednota a budování efektivní vzájemné interakce.

Soudržnost je příležitostí pro tým, aby se stal jednou jednotkou k dosažení konkrétních cílů a záměrů. Vždyť jak je dobré, když vám přítel rozumí a podporuje vás, slyší a pomáhá, když je tato pomoc potřeba, a rozumíte si i beze slov. Sehraný tým dosahuje mnoha vrcholů a vítězství.

Cvičení „Můj portrét v paprscích slunce“ Účel: podporovat prohlubování procesů sebeobjevování, naučit člověka najít v sobě hlavní individuální vlastnosti, určit své osobní vlastnosti. Průběh cvičení: každý student dostane list papíru. Uprostřed listu je v kruhu napsáno „Dokážu!“ Studenti by měli nakreslit sluneční paprsky, podél kterých zapíší, co mohou udělat pro někoho jiného ve třídě. Poté všechny poznámky přečtou účastníci třídy. Shrnutí práce, - zdůrazňujeme, že mnoho pozitivních vlastností žáků se stalo tmelem, díky kterému je třída soudržnější.

Cvičení: „Mým problémem je komunikace“

Čas: 15-20 min.

Všichni účastníci napíší stručnou odpověď na otázku na samostatné listy papíru: „Jaký je můj hlavní problém v komunikaci (ve škole, ve třídě)?» Listy nejsou podepsané. Listy jsou srolovány a umístěny na společnou hromadu. Poté si každý student náhodně vezme libovolný papír, přečte si jej a pokusí se najít techniku, pomocí které by se z tohoto problému mohl dostat. Skupina vyslechne jeho návrh a vyhodnotí, zda je příslušný problém správně pochopen a zda navrhovaná technika skutečně přispívá k jeho řešení. Jsou povoleny výroky, které kritizují, objasňují nebo rozšiřují odpověď.

Cvičení „Počítání do deseti“ Cíl: cítit jeden druhého, rozumět si beze slov nebo mimiky. Průběh cvičení: „Nyní na signál „start“ zavřete oči, sklopíte nosy a pokusíte se počítat od jedné do deseti. Ale trik je v tom, že budete počítat dohromady. Někdo řekne „jeden“, jiný řekne „dva“, třetí řekne „tři“ a tak dále +. Ve hře však platí jedno pravidlo: slovo může vyslovit pouze jeden člověk. Pokud dva hlasy řeknou „čtyři“, počítání začíná znovu. Pokuste se navzájem pochopit beze slov. Diskuse:

    Jak jste se cítili?

    Když to nevyšlo, tak proč?

Cvičení "Horká židle"

Čas: 10 min .

Cílová:

Instrukce: Do středu kruhu je umístěna židle a jeden z účastníků školení je vyzván, aby si na ni sedl. Když je nalezen první dobrovolník a usadí se, vedoucí vyzve zbytek skupiny, aby vyjádřil své dojmy a názory na tohoto člověka, pohovořil o jeho kladných či záporných vlastnostech.

Diskuse: První účastník mluví o tom, jak se odvážil být první? Všichni sdílejí: bylo to snadné nebo těžké? Jak těžké nebo snadné bylo mluvit o té osobě?

Cvičení „Když je to pták, tak který“

Čas. 10-15 minut.

Instrukce.„Některým z vás je nyní dána příležitost procvičit si pozorování a to, co čeká ostatní, zůstane prozatím tajemstvím. Kdo chce být moderátorem? Poté, co je vedoucí nalezen, trenér ho požádá, aby vstal a odvrátil se od skupiny. Můžete ho požádat, aby opustil místnost. Skupina dostane následující úkol: „Přej si jednoho hráče. Aby však přednášející nerozuměl, komu chcete přát (pokud je poblíž). Používejte gesta."

Postup. Dále trenér vyzve přednášejícího, aby hádal, koho skupina uhádla. Otázky však lze klást pouze zvláštního druhu, porovnávající skrytého účastníka s různými druhy zvířat, rostlin, ryb, ptáků atd. V tomto případě může moderátor položit maximálně 3 otázky. Otázky mohou být pro různé asociace. Otázky jsou strukturovány takto: pokud květina, tak která? Pokud je to pták, jaký? U každé otázky facilitátor žádá o nahlášení konkrétní asociace, která vzniká pro každého člena skupiny. Poté, co hráč uhodne nebo je odhalen (když vedoucí nemůže uhodnout), vyzve trenér skupinu, aby pokračovala. Pokud bude ve skupině zachován zájem, lze absolvovat tři kola.

Cvičení: "Fotografie naší třídy"

Každý účastník obdrží čistý list papíru. Úkolem žáků je nakreslit smajlíka s emočním stavem, který se v jejich třídě nejčastěji vyskytuje. Poté se všechny kresby pověsí na tabuli a vytvoří skupinovou fotografii třídy.

Postup "Děkuji za příjemnou aktivitu"

Postavte se prosím do obecného kruhu. Rád bych vás pozval k účasti na malém obřadu, který nám pomůže vyjádřit naše pocity přátelství a vzájemné vděčnosti. Hra probíhá následovně: jeden z vás stojí uprostřed, druhý k němu přijde, podá mu ruku a řekne: "Děkuji za příjemnou aktivitu!" Oba zůstávají uprostřed a stále se drží za ruce. Pak přijde třetí účastník, vezme buď prvního nebo druhého za volnou ruku, zatřese s ní a řekne: „Děkuji za příjemnou aktivitu! Tím se skupina ve středu kruhu neustále zvětšuje. Všichni se drží za ruce. Když se k vaší skupině připojí poslední, uzavřete kruh a ukončete obřad tichým, pevným, trojitým podáním ruky.

Org. konec: Moc děkujeme, že jste na tuto lekci přišli, doufáme, že se to ve vašem životě neobejde beze stopy, doufáme, že se vám bude něco hodit a že jste o něčem přemýšleli a budete v tomto směru fungovat. Ahoj. Odraz:

    Jaké pocity jsi prožíval?

    Co nového jste se o sobě a skupině dozvěděli?

    Co jsi se učil?

    Jak to bude užitečné v budoucnu?

    co bylo důležité?

    Na co myslíte?

    Co se ti stalo?

    Co je potřeba vyvinout do budoucna?

Trénink sebevědomí

pro mladší žáky

3-4 třídy.

Připravil:

Psycholog ve škole č. 26

L.V. Uvedení na vzduch

Aktobe 2014

Účel školení:

úkoly:

    Spojte tým

Seznam účastníků: 8 lidí

Pracovní režim: 35-40 minut

Plán akce:

    Úvodní část:

    • cvičení "Míč".

      Cvičení „mluvení o pravidlech“

    Uvítací rituál:

    • cvičení "Jméno + kvalita pro první písmeno jména."

    Hlavní část:

    • cvičení „Učte se nové věci“;

      cvičení „Kolobok“;

      cvičení „Dechová gymnastika“;

    Závěrečná část:

    • cvičení „Óda na sebe“;

      Cvičení „zpětná vazba“.

    Rozlučkový rituál:

    • cvičení „Děkuji...“

      Cvičení „Výstava úspěchů“

PRŮBĚH TŘÍDY

I. Úvodní část

Všichni se posadí do kruhu.

Ahoj! Dnes provedeme školení, které vám pomůže věřit si sami v sebe.

Cílem našeho školení je poznat sám sebe, zlepšit svůj postoj k ostatním a naučit se mít rád sám sebe!

1. Cvičení „Míč“ (2 min)

Cíl: zapojení všech účastníků do práce. Zvýšení tónu skupiny. Materiál: balónek.

Pokyny: Všichni účastníci stojí v kruhu.

Psycholog:

„Dnes naši lekci zahájíme hrou s balonem. Navrhuji začít (přednášející drží v rukou balónek.)

Nyní to budeme předávat v kruhu, ale pod jednou podmínkou: můžete to udělat pouze pomocí loktů (stlačování míče lokty), nemůžete si pomoci rukama.

Takže, začněme...

Psycholog: Moc jsme se neuvolnili... pokračujme v lekci

2. Mluvení pravidel (3 minuty)

Psycholog:

- Pojďme vymyslet pravidla pro práci ve skupině

    Nekřičte!

    Umět naslouchat!

    Nepřerušujte se navzájem!

    Být aktivní!

    Pozorně poslouchejte učitele!

    Žádné rozptýlení!

    Být zdvořilý!

3. „Seznámení se“ (3-5 min)

Psycholog:

„Kluci, teď se poznáme.

K tomu vám předám míč a vy se identifikujete. Uveďte své jméno + svůj charakterový rys začínající prvním písmenem svého jména.

Například: Lyudmila-Laskovaya

II. HLAVNÍ ČÁST

    „Naučte se něco nového“ (5–7 minut)

A) Řekněte mi, jak si představujete sebevědomého člověka?

"Myslím …."

" Myslím…"

Diskuse…

B) „Dokonči větu...“

- Co vám brání být sebevědomý?

Diskuse….

2. Cvičení „Vstup do role“ (5-7 min)

PSYCHOLOG: Navrhuji zahrát si na krátkém úryvku ruské lidové pohádky „Kolobok“, přepracovat jej tak, aby Váš perník v první skupině si nebyl jistý; druhý - sebevědomý.

Otázky k diskusi.

Jak se cítí ostatní pohádkoví hrdinové, když potkají „různé Koloboky“ - s různými typy chování?
- který Kolobok (sebevědomý, nejistý) může Liška rychle „sežrat“?

Který jí připadá obzvlášť „chutný“?

A který z nich může bezpečně pokračovat ve své cestě dál?

Psycholog říká, chlapi, krok k sebevědomí je vždy malý krok k úspěchu!

    Dechové cvičení

(technologie šetřící zdraví)

PSYCHOLOG:

Víte, že ve starých čínských pojednáních o zdraví se říkalo, že každý zvuk má svůj význam. Zvuk „ch“ zmírňuje úzkost a obavy. Zvuk „Já“ stimuluje práci celého organismu.

Nadechněte se nosem a při výdechu vyslovujte zvuky „ch“ a „ya“. Cvičení několikrát opakujeme.

Nyní jste se stali sebevědomějšími! Věřte v úspěch!

III SHRNUTÍ PRÁCE

1. Cvičení „Óda na sebe“ (3 min)

Cíl: zvýšení sebeúcty a sebevědomí

PSYCHOLOG:

Podívejte se na sebe do zrcadla. Pochval se! Přejte si zdraví, úspěchy v podnikání a práci.

2. Dokončení.

Cvičení se zpětnou vazbou (5 minut)

Cíl: emocionální reflexe. Shrnutí školení.

Čas: (3-5 minut)

Materiály: Nevyžaduje se.

PSYCHOLOG:

„Naše lekce se blíží ke konci. Pojďme si to shrnout. Každý z vás může vyjádřit své pocity, čeho během naší společné práce dosáhl, co pochopil a co pro to může udělat.

Analýza otázek za celý trénink (5 min)

    Změnil se váš sebeobraz?

    Co nového jste se o sobě dozvěděli?

    Jaké závěry jste pro sebe vyvodil?

Cvičení „Přehlídka úspěchů“

Skupina je rozdělena do týmů po 4 lidech. Každý tým je společnost, která produkuje cenné lidské vlastnosti.

Týmy mají čas prodiskutovat, jaké kvality jejich firma produkuje. Poté se rozhodnete, které z cenných kvalit mohou být prezentovány na výstavě úspěchů. Každý tým si pak zapíše důležitou vlastnost. Každý tým řekne, jaké kvality ve svém pavilonu představuje

„Laskavost klid hněv společenskost plachost chytrý“

Odraz. O výsledcích výstavy se diskutuje.

Děkujeme za aktivní účast na lekci.

Ahoj! Uvidíme se znova!

    Nekřičte!

    Umět naslouchat!

    Nepřerušujte se navzájem!

    Být aktivní!

    Pozorně poslouchejte učitele!

    Žádné rozptýlení!

    Být zdvořilý!

    Říkejte si jménem!

Psychologický rozbor tréninku:

Předmět:"Sebevědomí"

Účastníci:

    Musaeva Alexandra

    Jakubovič Ruslan

    Vince Jekatěrina

    Kozhachmetova Aruzhan

    Nikoforyan Anatolia

    Leuh Láska

    Samsenova Ayana

    Sadykov Tamerlan

Účel lekce: Výuka dovedností sebevědomého chování, vytváření dobrého psychologického klimatu prostřednictvím spolupráce a vzájemné pomoci.

úkoly:

    Žijte radostně a vesele, plňte své sny.

    Podporujte znalost svých pozitivních a negativních vlastností

    Spojte tým

    Uvolněte napětí a úzkost

Během testování byly brány v úvahu věkové charakteristiky a zájmy každého dítěte a byly naslouchány návrhy dětí. Během přípravy a během školení se studenti aktivně zapojili a přímo se účastnili. Provedená hodina přispěla k rozvoji kognitivních zájmů žáků, byla sociálně orientovaná a herní formy byly efektivně využívány. Děti se během lekce naučily nacházet rysy sebevědomí a sebevědomého chování v situacích, překonávat ostych.

Při vedení hodiny byly zohledněny mezilidské vztahy ve třídě, byly vedeny skupinové hodiny pro zvýšení úrovně organizační a psychologické jednoty. Vztah mezi kluky byl důvěřivý a přátelský. Nálada během lekce byla radostná a optimistická.

Celkově se zasedání vydařilo a podařilo se odstranit některé bariéry nejistoty. Kluci pozorně naslouchali názorům ostatních a vyjadřovali se. Choval se sebevědoměji.

Cíl školení byl splněn. Během tréninku se snížila nejistota a ostych jak ve skupině, tak u každého účastníka individuálně. Ohlasy na školení byly pozitivní.

Školení pro rozvoj komunikačních dovedností pro mladší školáky

Cvičení: Rozbitý telefon
Cíl: seznámení s komunikačními technikami; rozvoj základních komunikačních dovedností.
Průběh cvičení: Děti stojí v řetězu. Psycholog stojí na konci řetězce. Všechny děti jsou tak k němu otočeny zády. Poklepáním na rameno vyzve dítě stojící vepředu, aby se k němu otočilo čelem. Poté gestem ukáže předmět (míč, zvonek, květina atd.). První účastník se otočí čelem k druhému a také poklepáním na rameno ho vyzve, aby se otočil a ukázal předmět, druhý jej předá třetímu, třetí čtvrtému atd. Poslední účastník předmět ukazuje.
Podmínky: vše probíhá potichu, používají se pouze gesta, můžete pouze požádat o opakování, účastníci by se neměli otáčet, dokud jim předchozí účastník nepoklepe na rameno.

Cvičení: Předejte to někomu jinému...

Průběh cvičení. Děti sedí v kruhu a každý z nich beze slov podává pomyslný předmět svému sousedovi. Soused to musí podle toho „vzít“ a pojmenovat. Poté nabídne další, svůj vlastní předmět, dalšímu v kruhu. Cvičení se opakuje, dokud se nezúčastní všichni.
Diskuse:
- Bylo snadné nebo obtížné předat položku?
- Pro koho je to snadné?
- Jaké byly potíže?
- Bylo snadné nebo obtížné uhodnout předmět?
- Kdo to měl snadné?
- Jaké byly potíže?

Cvičení „Podejte klobouk“

Všichni účastníci stojí ve dvou kruzích – vnitřním a vnějším. Jeden hráč má na hlavě klobouk, musí si ho přenést ve svém kruhu, podmínka je pouze jedna – přenést klobouk z hlavy na hlavu, aniž by se ho dotkl rukama. Tým s jedničkou v čepici vyhrává.

Cvičení "Kreslení na zádech"

Účastníci jsou náhodně rozděleni do tří týmů a seřazeni paralelně do tří sloupců. Každý účastník se dívá na záda svého kamaráda. Cvičení se provádí beze slov. Moderátor nakreslí jednoduchý obrázek a skryje ho. Poté se stejný obrázek nakreslí prstem na zadní stranu každého posledního člena týmu. Úkolem je tuto kresbu co nejpřesněji procítit a přenést dále. Nakonec ti, kteří v týmech stojí jako první, nakreslí na listy papíru, co cítili, a ukážou to všem. Moderátor vytáhne svůj obrázek a porovná jej.

Cvičení „Sbohem“.

Účastníci sedící v kruhu se loučí a přejí dobré osobě sedící vedle nich.

Cíl: zlepšení atmosféry ve skupině, upevnění pozitivních vzpomínek na konec lekce.