Příprava a vedení her v přírodě ve druhé mladší skupině MŠ. Stáhnout Poznámky k hrám v přírodě (cvičení) Poznámky k vedení hry v přírodě

Nataša Vladimirovna Romančenko

Shrnutí venkovní hry

Souhrn venkovních her ve skupině juniorů I

"Vrabci a auto"

Cílová. Rozvíjet sluchové dovednosti, motorickou aktivitu, schopnost dodržovat pravidla hry.

Úkoly. Naučit děti běžet různými směry, aniž by do sebe narážely, začít se pohybovat a změnit to na signál učitele, najít si své místo, naučit se provádět figurativní pohyby, jak ukazuje učitel;

Zařízení: autíčko, tamburína, dětský volant, vrabčí klobouky.

1. Shromažďování dětí pro PI

Nahraný zpěv vrabce

vychovatel: "Děti, kdo to zpívá?".

Odpovědi dětí.

Vrabec skáče a skáče

Volá malé děti

Házejte drobky vrabci

Zazpívám ti píseň Chick-chirp!

Přihoďte proso a ječmen

Budu ti zpívat celý den

Tick-tweet! Tick-tweet!

2. Vytvořte zájem o IP

- příběh o vrabcích:

„Byli jednou malí šedí vrabci. Za jasného slunečného dne létali po zahradě a hledali obilí nebo hmyz. Vyletěli do louže, napili se vody a zase odletěli. Jednoho dne se najednou objevilo velké auto a zatroubilo. "bi - bi - bi". Vrabci se lekli a odletěli do svých hnízd.

3. Pravidla hry.

Pojďme si zahrát tuto hru. Budete malí vrabci. Židle budou vaše hnízda a já budu auto.

Otočte se a proměňte se ve vrabce!

Připomeňme si, jak vrabci létají a skáčou.

Létám po ulici, bydlím pod střechou (mávat křídly)

Malý vrabec hledá na dvoře drobky (ohnout se nebo dřepnout)

Ptáček je malý, má drápy, nemůže chodit (skákání na dvou nohách).

A teď pravidla hry: vrabci sedí na židlích, to jsou hnízda. Na signál vyletí, vyskočí a vyklovávají zrna. A jakmile auto, budu auto, začne bzučet "píp píp", všichni vrabci létají do svých hnízd.

4. Vysvětlení probíhající hry

Hrajte si s dětmi

„Vrabci k nám přiletěli. A začali žít v hnízdech tady na židlích. "Nechte vrabce letět do domu" (tamburína mlčí).

„A tady v garáži bylo auto (Vezmu si autíčko a dám ho stranou)" „Auto je v garáži – z domu vybíhají vrabci (zvuky tamburíny). Zamávejme křídly (ukazuji, pojďme klovat nějaká zrna (zobrazuje se). Pojďme tweetovat pro radost ( "tweet")". Jdu k autu, vezmu hračku a říkám: „Auto vyjelo z garáže - píp, píp - odlétejte vrabci do domu, aby vás nepřejelo auto“ (tamburína mlčí). Řídím auto za lano. Když se děti všechny posadily na židle říkám: "Výborně, vrabci, rychle odletěli, auto nikoho nepřejelo.". Řídím auto "do garáže": "Auto odjelo - vyletí vrabci". Hra se opakuje 3-4x.

A nyní bude auto řídit jiný řidič, Dimochka. A budeme pokračovat ve hře.

5. Konec hry.

Sedavá hra"Pojďme se projet autem"

A teď všichni vrabci nasednou do velkého auta a pojedou se projet. Rozmístím židle do dvojic v jednom směru, přidělím řidiče a dám dítěti volant na hraní.

Analýza venkovní hry v první skupině juniorů.

Tato hra vás naučí, jak řídit své chování. Úkolem dětí je provádět herní akce včas, které jsou určeny rolí. Herní situace zahrnuje střídání dvou skupiny akce - aktivní pohyby a jejich inhibice, což vyžaduje určité úsilí. Toto úsilí dětem usnadňuje aktivita jejich fantazie při plnění role, kterou na sebe vzaly. Tato hra tedy také pomáhá rozvíjet představivost.

Emocionální nálada byla vytvořena pro provádění

cíl dosažen

Vyhlídky: pokračovat v práci na tom, aby děti pochopily pravidla ve hrách

Publikace k tématu:

Cíl: rozvoj jemné motoriky a hmatové citlivosti. Vybavení: nízké plastové dózy s víčkem, fazole, hrášek, těstoviny.

Rád bych se s vámi kolegy podělil o to, co jsme dělali: hráli jsme hru s našimi dětmi. Malá fotoreportáž. Účelem této hry je vzdělávat.

Zábavná hra v první juniorské skupině „Přišlo k nám kotě na návštěvu“„Přišlo k nám kotě“ Cíl: upevnit znalosti o lidových dílech, geometrických útvarech a zintenzivnit kognitivní činnost.

Hry a cvičení v této skupině pomohou rozvíjet schopnost dětí identifikovat jednu až čtyři různé vlastnosti: barvu, tvar, velikost.

Integrace vzdělávacích oblastí: sociálně-komunikativní rozvoj; kognitivní vývoj; vývoj řeči; fyzický vývoj.

Souhrn venkovní hry ve 2. skupině mladších na motivy pohádky "Husy a labutě"

cíle:

  1. Rozvíjejte obratnost a rychlost reakce.
  2. Posílit schopnost provádět akce předpokládané role.
  3. Koordinujte slova s ​​herními akcemi.
  4. Vyvolat v dětech emocionální reakci, aby se zapojily do herní aktivity.

Přípravné práce: Čtení pohádky „Husy a labutě“, prohlížení ilustrací, zapamatování si říkanek.

Zařízení: Maska „labutí“ pro učitele, náprsní znaky „husa-labuť“ pro děti, maska ​​pro pastýře, maska ​​pro vlka

Průběh lekce.

Úvodní část:

Pedagog: Děti, máte rádi pohádky? / Ano/

Dnes z nás nebudou chlapi, ale pohádkoví hrdinové.
Otočili jsme se, proměnili jsme se v labutě!

/ děti se točí, dostávají emblémy, učitelka nosí masku labutě/


Brzy ráno husy vstaly a dělaly svá cvičení.
Labutě si vyšly na procházku, aby si protáhly nohy.

Chůze v koloně jeden po druhém.

Šli po louce a zvedli tlapky.

Chůze s vysokými koleny.

1,2,3,4,5 na špičkách jdeme na procházku.

Chůze po špičkách

A teď, housata, kráčíme v patách.

Chůze na patách.

1,2,3,4,5 budeme skákat a cválat.

Skákání na dvou nohách při pohybu vpřed.

Spěcháme na mýtinu, poběžíme za sebou.

Běhání v kruzích.

Hlavní část:

Na jednom konci chodby je vyznačen dům, ve kterém se husy nacházejí. Na opačné straně stojí pastýř. Po straně je doupě, kde žije vlk. Zbytek je louka.

(děti jsou vybrány do rolí vlka a pastýře, zbytek jsou husy).

Pastýř vyhání husy na louku, pasou se.

Natálie Bobkové
Souhrn venkovních her ve druhé juniorské skupině „Vrabci a kočka“

Souhrn venkovních her ve 2. skupině mladších žáků

« Vrabci a kočka» .

Cílová. Rozvíjet sluchové dovednosti, motorickou aktivitu, schopnost dodržovat pravidla hry.

Úkoly. Naučit děti běžet různými směry po hřišti, aniž by do sebe narážely, začít pohyb a změnit jej na signál učitele, najít si své místo, naučit se provádět figurální pohyby, jak ukazuje učitel (mávej křídly, kluj zrnka, skoč).

Zařízení: emblémy - vrabci, hračka Vrabec, kočičí čepice, tamburína, obruče, zpívající kotouč Vrabec.

1. Shromažďování dětí pro PI

Zpěv vrabec v nahrávce.

vychovatel: "Děti, kdo to zpívá?".

Odpovědi dětí. (sedni si na lavičku)

Skákat, skákat Vrabec(displej hraček - Vrabec)

Volá malé děti

Hoďte nějaké drobky Vrabec

Zazpívám ti píseň: "Chick-chirp!"

2. Vytvořte zájem o IP

Příběh o vrabci:

Vrabec chce pro tebe něco sdělit:

„Byl jasný slunečný den. Červená kočka podřimovala na slunci. Malé šedé vrabci létal po zahradě a hledal obilí nebo hmyz. Vyletěli do louže, skočili, napili se vody a zase odletěli. VrabciŠtěbetali tak hlasitě, že kočku probudili. Kočka nahlas mňoukal: "Mňoukat". vrabci Dostali strach a rychle odletěli do svých domečků – hnízd.“

3. Pravidla hry.

Pojďme si zahrát takovou hru vrabec se na nás podívá. Budeš malý vrabci. (Přilepte emblémy - vrabci) . Připomeňme si jak vrabci létají, skákání, klování zrn, pití vody, cvrlikání.

Létají po ulici, žijí pod střechou (mávat křídly).

Malý vrabec pobíhající po dvoře, sbírá drobky chleba (ohnout se nebo dřepnout).

Ptáček je malý, má drápy, nemůže chodit, chce udělat krok, ale ukázalo se, že je to skok (skákání na dvou nohách).

A teď pravidla hry: Děti - « vrabci» sedí v jejich "hnízda"- to jsou obruče na jedné straně kurtu. Na druhé straně nástupiště - posezení "kočka". Jakmile "kočka" usne « vrabci» "leť pryč" na cestě, "přeletět" z místa na místo, hledat drobky, zrní, skákat, hlasitě cvrlikat. Ale zde "probudí se" "kočka". Je hlasitý "mňau" a běží po « vrabci» , který "odletět" k jejich "hnízda".

Poznámka: Netlačíme na sebe, "křídla"– když běžíme, nedotýkáme se navzájem;

4. Vedení a režie hry.

Hrajte si s dětmi.

"Pojď dovnitř vrabci do hnízdních domů" (tamburína mlčí). A já budu kočka.

"Kočka usnula - vyběhni." vrabci z hnízda(zvuky tamburíny). Děti běhají, klují zrní, skáčou a hlasitě cvrlikají. "Kočka se probudil: (tamburína mlčí) "Mňoukat". doháním to vrabec - děti. Když všechny děti obsadily svá hnízda, říkám: "Výborně, vrabci, rychle odletěla, kočka nikoho nechytila." A teď bude kočkou Sofie. A budeme pokračovat ve hře. Hra opakovat 3-4krát.

5. Konec hry

Sedavá hra„Kde ses schoval malí vrabci.

„Líbila se vám hra? Pojďme poděkovat Vrabec, kde je? Rozhodl se s tebou hrát na schovávanou, najít ho." Děti hledají Vrabec, najít, nabídnout, že ho odvezete skupina a krmivo.

Publikace k tématu:

Účel hry: Rozvinout vytrvalost, koordinaci pohybů, zlepšit schopnost skákání. Hráči stojí v kruhu s učitelem uprostřed.

Shrnutí OOD ve studiu „Hry skládáme sami“ pomocí technologie TRIZ založené na venkovní hře „Burners“ Shrnutí OOD ve studiu „Hry skládáme sami“ pomocí TRIZ - technologie založené na venkovní hře „Burners“Učitelé: E. A. Eremenko.

Shrnutí venkovní hry-soutěže „Požární cvičení“ v přípravné školní družině Cíle: -prohloubit znalosti o práci hasičů; rozvíjet sílu. Hbitost. Rychlost pohybu. Prostorová orientace; -formulář.

Souhrn prstových partií ve druhé skupině juniorů Souhrn prstových her „Jsem zajíček“, „Mám hračky“, „Části těla“ ve skupině 2 ml. Cíl: naučit, jak zabavit děti hračkami na prstech.

Shrnutí vycházky ve druhé juniorské skupině „Pozorování hmyzu“ Shrnutí vycházky ve druhé juniorské skupině „Pozorování hmyzu“. Cíl: vytvořit realistické představy o přírodě.

Shrnutí role-playing hry „Barbershop“ ve druhé juniorské skupině Cíle: Rozvinout schopnost převzít roli a provádět vhodné herní akce Rozvinout schopnost interakce.

Obecní rozpočet předškolní vzdělávání

Instituce kompenzační školky č. 17 „Ladushki“

Souhrn venkovních her ve druhé skupině juniorů

"Vlk a zajíci"

Připravil učitel

Krasavina M.K.

Účel hry:

Nadále učit děti pozorně naslouchat učiteli, provádět skoky a další akce v souladu s textem;

Pokračujte v učení, jak se pohybovat ve vesmíru, najít své místo.

Rozvíjet obecný rozhled dětí;

Pěstovat zájem o kolektivní herní aktivity.

Zařízení: vlčí klobouk, zaječí klobouky, zaječí hračka.

Průběh hry.

Vychovatel: Kluci, podívejte se, přišel k nám zajíček. Je smutný a nešťastný. Zeptáme se zajíčka, co se stalo?

Učitel se ptá zajíčka, co se stalo, proč je smutný a není veselý?

Pedagog: Kluci, zajíček mi řekl, že nemá kamarády a nemá si s kým hrát. Spřátelíme se se zajíčkem a hrajme si. Králíček rád hraje hru „Vlk a zajíci“. Připomeňme si pravidla hry, co nedělat?

Odpovědi dětí (při hře nemůžete křičet ani tlačit)

Popis hry:

Každý zajíček bude mít svůj domeček, tohle je židle.Děti-zajíci sedí na židlích. Na straně je vlk. Zajíci vyběhnou na mýtinu, skáčou, okusují trávu a dovádějí. Na učitelův signál: "Vlk se blíží!" - zajíci utečou a posadí se na židli. Vlk se je snaží dohnat.
Text použitý ve hře je:
Zajíčci skáčou: hop, hop, hop,
Na zelenou louku.
štípou trávu, jedí ji,
Poslouchej pozorně
Přichází vlk?
Děti provádějí činnosti popsané v básni. S koncem textu se objeví vlk a začne chytat zajíce.
Pokyny k provedení. Dítě hrající roli vlka by mělo být daleko od dětí, kde děti sedí. Pak vyběhne dítě hrající roli vlka a chytá děti - zajíčky. (hra se několikrát opakuje).

Výchovný proces v předškolním výchovném zařízení je zaměřen na všestranný rozvoj dítěte, proto je tělesnému rozvoji malého žáka věnována stejná pozornost jako intelektuálnímu. Jednou z možností, jak děti seznámit s tělesnou výchovou a zároveň jim pomoci v socializaci, jsou hry v přírodě. Navíc pokud se bavíme o žácích druhé mladší skupiny (3–4 roky), kteří se teprve učí týmové interakci. Proto je pro učitele velmi důležité metodicky kompetentní přístup k přípravě her aktivního charakteru.

Cíle a cíle vedení venkovních her s dětmi

Pro děti z druhé juniorské skupiny je velmi důležité, aby zábava využívaná ve třídách a ve volném čase byla v různé míře mobilní. Pouze v tomto případě vám herní aktivita umožňuje dosáhnout vašich cílů, konkrétně:

  • podporuje všestranný rozvoj žáků (fyzický, citový a volní);
  • zlepšuje zdraví (muskuloskeletální, kardiovaskulární, dýchací systém);
  • rozvíjí dovednost dodržovat podmínky hry;
  • stimuluje touhu komunikovat s dospělými a dětmi;
  • podporuje potřebu cítit se součástí týmu.

K dosažení těchto cílů během hry je nutné systematicky a důsledně řešit problémy jako:

Druhy venkovních her

Zábava aktivního charakteru je klasifikována podle hlavního problému, na jehož řešení je zaměřena.

  1. K nácviku běhu a skákání. Ve věku 3–4 let je důležité, aby se u dětí rozvinula schopnost koordinace pohybů a udržení směru.
  2. Orientace v místnosti, tělocvičně a hřišti.
  3. Trénovat schopnost udržet rovnováhu (většinou ve hrách na pohyb na malé ploše doprovázené básničkami).
  4. K posílení svalů pohybového aparátu.
  5. Pro napodobování.
  6. K procvičení lezeckých dovedností.
  7. S míčem. Takové hry tvoří i partnerství mezi dětmi.
  8. Rozvinout bystrost pozornosti.

Další klasifikace zábavy je založena na typech vzdělávacích aktivit:


Typová klasifikace her tak umožňuje zábavu nejen během přestávek tělesné výchovy ve výuce, ale také jako základní prvek v:

  • tělesná výchova;
  • hudební lekce;
  • choreografie (za předpokladu, že je disciplína zařazena do vzdělávacího programu MŠ).

Techniky

Organizace herních činností je založena na třech skupinách technik.

Slovní

Při práci s dětmi ve věku 3–4 let, které na základě vývojových charakteristik souvisejících s věkem aktivně ovládají řeč a doplňují aktivní i pasivní slovní zásobu, hraje vedoucí roli slovo učitele. Dospělý je vnímán nejen jako dávání pokynů, ale také jako jakýsi jazykový model, kterým se děti řídí při organizování vlastních řečových aktů. Při přípravě her v přírodě učitel využívá tři druhy verbálních technik.


Vizuální

Vizuální kanál vnímání u dětí je hlavní, proto, aby plně porozuměly podmínkám hry, musí děti vidět:


Praktický

Jedná se vlastně o samotnou herní situaci, do které jsou zapojeny děti i učitel. Navíc, aby se rozvinula iniciativa, učitel po 2-3 opakováních dává dětem stále více herních funkcí: pokud je učitel při seznamování s pravidly řidičem, pak tuto roli přebírá dítě.

Pravidla pro pořádání venkovních radovánek ve druhé juniorské skupině

  1. Venkovní hry s dětmi v předškolních vzdělávacích institucích se konají každý den.

    Venkovní hry se konají kdykoli během roku

  2. V trvání jedna zábava netrvá déle než 10 minut.
  3. V jednom sezení nelze odehrát více než 2 hry ve druhé juniorské skupině. Je důležité vzít v úvahu, že by měli mít různé stupně mobility: například jeden je aktivnější při běhu a skákání a druhý je klidný s chůzí.
  4. Pokud se hry hrají ve skupině, pak je třeba místnost před zahájením práce důkladně vyvětrat a vytřít podlahy.
  5. Pro vytvoření situace úspěchu je velmi důležité dát každému dítěti příležitost vyjádřit se. Hry se proto konají buď pro všechny děti ve skupině současně, nebo pro malé skupiny podobných zájmů.
  6. Venkovní hry se hrají ihned po ukončení.
  7. Pokud se dítě odmítne zúčastnit, učitel by na tom neměl trvat. Je však nutné zjistit důvod tohoto chování. Možná má dítě strach ze zranění. V takových situacích pomohou terapeutické pohádky nebo kreslené filmy.
  8. Hry musí být vybrány s ohledem na typy činností, do kterých se děti dříve zapojovaly. Takže pokud je hra plánována po tělesné výchově nebo choreografii, pak by měla být klidná, ale po spánku může být mobilita jiná.
  9. Je velmi důležité pomáhat dítěti v každé fázi hry. Proto učitel, který zůstává v pozici vedoucího, řídí a ukazuje dětem všechny pohyby: jak chytit míč, jak točit obručí atd.
  10. Děj hry musí být postaven na známém a srozumitelném obrázku, který představuje obrázek nebo hračka.
  11. Hra by neměla mít složité pohyby, musíte vybrat pouze ty, které jsou srozumitelné dětem ve věku 3–4 let (chytit míč, přinést kolíky, zazvonit atd.).
  12. Zábava by měla zahrnovat nejen nové, ale i pro děti známé pohyby. Například ve hře „Shaggy Dog“, když děti utíkají před psem, stojí za to určit malou oblast oblasti pro běh jedním směrem, aby si hráči mohli zopakovat již zvládnutou dovednost směrového běhu.
  13. Před začátkem hry učitel seznámí děti s pravidly a věnuje pozornost signálům, kterými děti budou muset změnit způsob pohybu (z běhu na chůzi, z chůze na lezení atd.). Učitel navíc ukazuje všechny atributy, které budou při zábavě potřeba (míče, obruče atd.).
  14. Při pomoci dětem, ukazování pohybů a akcí, dospělý používá gesta a mimiku.
  15. Úspěch hry závisí na tom, jak pečlivě učitel promýšlí a bere v úvahu všechny detaily: určení míst pro „domy“, „hnízda“ atd.

    Pokud se hra hraje venku, musí se učitel předem ujistit, že je pro všechny dostatek místa

  16. Jedna hra se musí opakovat po dobu 2-3 dnů, poté se musíte naučit novou a znovu se obrátit na již známou.
  17. Učitel při rozdělování herních úkolů zohledňuje pohyblivost a temperament každého dítěte a kombinuje a mění jeho role. Zároveň byste melancholikovi neměli dávat za úkol běžet se zrychlením, i když v této roli ještě nevystupoval. Stejně jako byste si neměli nechat ujít okamžik, kdy je pro cholerika čas běhat a ne jen chytat míček.
  18. Všechno dobré by nemělo škodit. Proto je důležité nenechat děti příliš unavené: bledost, pocení a rozptýlená pozornost jsou signály, že je čas přestat si hrát.
  19. Pro vytvoření pozitivního mikroklimatu musí být učitel přátelský, veselý a zároveň si zachovat objektivitu.

Kartotéka venkovních her pro rozvoj různých dovedností

Pokud jsou didaktické hry vedeny podle zásady souladu s lexikálním tématem, je venkovní zábava seskupena podle:

  • procvičování fyzických dovedností;
  • souhrn realizace zadaných úkolů v jednom komplexu;
  • téma (princip je podobný u didaktických her).

V tomto případě je třeba vzít v úvahu skutečnost, že poslední princip je nejméně produktivní, protože zápletky venkovních her lze snadno transformovat z jednoho lexikálního tématu do druhého. Například ze zábavného „Slepice a kuřátka“ při práci s tématem „Zvířata“ se při práci s tématem „Zvířata severu“ snadno stane „Tučňák a malí tučňáci“.

Na ulici byste si měli zkusit vybrat hry, ve kterých si můžete hrát s předměty sportoviště

Nejpohodlnější a nejuniverzálnější klasifikace je založena na principu procvičované dovednosti.

Běh, skákání

  1. "Letadlo". Pomocí této hry si děti procvičují běh v různých směrech bez kolize s partnery, učí se pozorně poslouchat pokyny a také rychle reagovat na signál ke změně charakteru pohybu. Podmínky: učitel předvádí pohyby simulující připravenost letadla k letu, startování motoru (rotační pohyby paží před sebou při vyslovování hlásky „R-r-r“), let (běh s rozpaženýma rukama do stran) a „přistání“ ” pro přistání (na lavičce). Děti opakují celý komplex a poslouchají pokyny učitele.
  2. "Slunce a déšť." Cíle hry jsou podobné těm, které byly popsány v předchozí hře. Podmínky: učitel vyznačí na hřišti čáru, za kterou děti dřepnou. Na signál: „Slunce je na obloze, můžete se projít,“ pobíhají děti po hřišti. Po slovech: "Déšť!" urychleně vrátit na svá místa.

Ve druhé mladší skupině je hlavním prvkem her běh, skákání je zařazeno jen zřídka

Orientace v prostoru

  1. "Vrabci a auto." Tato hra pomáhá dětem procvičovat běh v různých směrech, dovednost rozjezdu a změny pohybů na znamení řidiče. Podmínky: děti jsou „vrabci“, kteří sedí na lavičce „v hnízdě“. Dospělý napodobuje auto. Na slova: "Leťte, vrabci," děti utečou a na signál: "Auto jede, všichni letí do hnízda!", rychle utíkají na svá místa na lavičce.
  2. "Pták a kuřata" ("Slepice a kuřata"). Cíle: koordinujte své pohyby se slovy řidiče, naučte se běžet všemi směry, aniž byste se navzájem chytali. Podmínky: řidič se jmenuje „ptákem“, shromáždí kolem sebe „kuřata“ – všechny kluky – v hranicích nakresleného kruhu. Na signál děti odběhnou z kruhu a vrátí se zpět na stejný signál. Jako variantu stejných herních akcí můžete hrát hru „Najdi svůj dům“ nebo „Ptačí budky“. Podmínky toho druhého jsou trochu složitější: všechny děti jsou jmenovány špačci, ale hnízda se losuje jen pro polovinu účastníků, takže kdo nestihl zaujmout jejich místo u signálu, je považován za poraženého.
  3. "Střapatý pes." K cílům již identifikovaným v předchozích hrách této skupiny se přidává ještě jeden: nenechat se chytit chytačem. Podmínky: na jedné straně areálu je „pes“, na druhé se k němu plíží děti. Učitel tento pohyb znázorní tím, že pes tiše leží, ale co se stane, když ho probudíte. A pak se „pes“ probudí a začne štěkat. Děti se vrátí na svá místa a pes se je cestou snaží chytit. Každý, kdo neuteče, se stává psem.

Venkovní hry mohou být doplněny o základní kostýmy nebo masky

Rozvíjení smyslu pro rovnováhu

  1. "Držím kapesník." Cíle: trénovat rovnováhu a procvičovat dovednost provádění pohybů na signál. Podmínky: děti si položí šátek na ruku (nebo jinou část těla) a různými pohyby jej drží v původní poloze.
  2. "Zaparkujeme auto." Cíl: trénovat chůzi vpřed zády. Učitel vyzve všechny děti, aby se staly auty, která je třeba zaparkovat. Za tímto účelem každé dítě podle pokynů řidiče ohledně směru pohybu („doleva“, „doprava“, „otočení“) zaparkuje „auto“.

Imitační dovednost

  1. "Bublina". Hra povzbuzuje děti, aby jednaly v souladu se slovy zápletky, učí je koordinovat své pohyby s pohyby ostatních účastníků, rozvíjí imitační schopnosti a podporuje dětskou iniciativu. Podmínky: učitel a děti se drží za ruce, udělají kruh. Poté vedoucí řekne 2-3krát: „Nafoukni, bublaj, ale nepraskni,“ účastníci kulatého tance se rozptýlí stále více a v reakci na slova: „Bublina praskla!“ děti otevřou ruce a vysloví zvuk: „Sh-sh-sh“.
  2. "Kočka Vaska." Cíle této hry jsou stejné jako v předchozí. Kočka chodí po hřišti a vrní. Nedaleko si hrají koťátka. A tak Vaska usne, děti k němu přiběhnou, omylem ho probudí a pak utíkají do svých „domů“ – svých židlí.
  3. "Nohy." Účelem této hry je procvičit dovednost opakování akcí podněcovatele. Podmínky: učitel předvede běh na místě v různých tempech, děti opakují a pak řeknou: „Do díry – prásk“ a děti skok do dálky.

Imitační hry lze díky jednoduchému ději a jednoduchosti pohybů využít jako tělesnou výchovu

Rozvoj agility

"Králíky." Cíle: nácvik skoku vpřed na dvou nohách, nácvik dovednosti lezení pod nataženou lanovou překážkou. Podmínky: děti jsou umístěny v „kleci“ - za lanem nataženým ve výšce 40–50 cm od podlahy. Poté, co řidič řekne: „Skoč na trávník“, děti vlezou pod zábranu a skočí „na trávník“. Na signál: "Watchman!" také se vracejí zpět do „buněk“.

Lezecká dovednost

Ve druhé juniorské skupině se stejně jako v první hrají hry na procvičení lezeckých dovedností na hrazdě. Například hra „Monkeys“, podle které děti musí vylézt 3-4 kroky po gymnastické stěně.

Ve druhé juniorské skupině se na překážkové dráze procvičují i ​​lezecké dovednosti a agility

Rozvoj pozornosti

  1. "Pád listů." Účelem této hry je naučit děti přecházet na rýmované řádky. Podmínky: děti si vezmou z rukou podzimní listí a na slova učitele s nimi mávají různými směry, otáčejí se, dřepnou a pak listí položí na zem vedle sebe.
  2. "Ukaž to správně." Cíle: naučit děti pozorně poslouchat řidiče, koordinovat pohyby se slovy. Podmínky: učitel pojmenovává části těla, kterých by se měly děti dotýkat, ale zároveň se sám dospělý dotýká nesprávných. Děti se musí správně orientovat a ukazovat.
  3. "Kdo bude házet míč dál?" Cíl: sledovat směr předmětů. Děti házejí míčky, pamatují si jejich umístění a pak k nim běží a samy nebo s pomocí učitele určují, kdo je lepší a kdo horší.

To je zajímavé. Řada metodiků identifikuje samostatnou skupinu her zaměřených na relaxaci dětí po fyzické aktivitě. Patří mezi ně například „Find a Bunny“ (“Find a Bunny”). Podstata pravidel spočívá v tom, že učitel schová hračku - zajíčka a děti, které se klidně pohybují ve skupině, ji hledají. Někteří učitelé takové hry klasifikují jako hry všímavosti.

Přírodní materiál, například podzimní listí, lze použít jako atribut pro hry.

Časový plán a provedení hry

Ve druhé mladší skupině hra trvá do 10 minut a zahrnuje práci v pěti fázích.


Tabulka: příklad shrnutí venkovní hry „Vlk a zajíc“ ve druhé juniorské skupině

EtapaObsah
ÚvodníVychovatel: Kluci, podívejte se, přišel k nám zajíček. Není šťastný. Zeptáme se zajíčka, co se stalo?
Učitel se ptá zajíčka, co se stalo, proč je smutný a neveselý?
Vychovatel: Kluci, zajíček mi řekl, že nemá kamarády a nemá si s kým hrát. Spřátelíme se se zajíčkem a hrajme si. Králíček rád hraje hru „Vlk a zajíci“. Připomeňme si pravidla hry, co nedělat?
Odpovědi dětí (při hře nemůžete křičet ani tlačit)
Úvod do pravidelKaždý zajíček bude mít svůj domeček, tohle je židle. Děti-zajíci sedí na židlích. Na straně je vlk. Zajíci vyběhnou na mýtinu, skáčou, okusují trávu a dovádějí. Na učitelův signál: "Vlk se blíží!" - zajíci utečou a posadí se na židli. Vlk se je snaží dohnat.
Text použitý ve hře je:
Zajíčci skáčou: hop, hop, hop,
Na zelenou louku.
štípou trávu, jedí ji,
Poslouchej pozorně
Přichází vlk?
HraDěti provádějí činnosti popsané v básni. S koncem textu se objeví vlk a začne chytat zajíce.
Pokyny k provedení. Dítě hrající roli vlka by mělo být daleko od místa, kde sedí děti. Poté dítě, které hraje roli vlka, vyběhne a chytí děti - zajíčky. (hra se několikrát opakuje).
KomplikaceVlka umístíme blíže k zaječím dětem.
Poslední fázeKluci, podívejte se, králíček se stal veselým, rád si s vámi hrál, ale je čas, aby se vrátil do svého lesa.
Líbila se vám hra?
Výborně!

Video: venkovní hra „Shaggy Dog“ ve druhé juniorské skupině

Video: venkovní hra „Dupáme nohama“

Jak analyzovat venkovní hru

Jakákoli etapa vzdělávací činnosti v předškolní vzdělávací instituci podléhá analýze, kterou provádějí kolegové, metodici, a sebeanalýze, kterou sestavuje sám učitel. První je nutné zhodnotit úroveň metodické způsobilosti učitele a druhá identifikovat a opravit chyby při organizování a provádění her v přírodě s dětmi. Tyto analýzy v kontextu herní činnosti se provádějí pomocí stejného algoritmu.

Čím více děti hra zaujme, tím úspěšnější bude rozbor zábavy.

Schéma analýzy

  1. Hodina, kdy začínají herní aktivity.
  2. Kolik dětí se zúčastnilo?
  3. Jsou cíle a záměry vhodné pro danou věkovou kategorii?
  4. Kdo hru inicioval? V mladších skupinách tuto roli vždy zastává učitel.
  5. Jaké motivační techniky byly použity na začátku.
  6. Jak logicky byla stanovena pravidla hry? A také tam byly pokyny ohledně umístění všech hráčů a potřebných atributů.
  7. Jak jasná jsou pravidla pro děti? V případě porušení popište důvody.
  8. Úroveň přípravy atributů (obzvláště důležité, pokud byly provedeny ručně).
  9. Jak byly role ve hře rozděleny: učitel určil nebo vybral řidiče a další říkanky na počítání.
  10. Jak jsou děti připraveny spolupracovat (pomáhají si navzájem, jsou tolerantní k chybám svých kamarádů).
  11. Na jaké úrovni se u dětí rozvíjí rychlost pohybu, obratnost a vytrvalost?
  12. Jak je hodnocena role učitele ve hře (logika doporučení při herní aktivitě, jak často se stává pozorovatelem).
  13. Jak probíhá sčítání (chválí učitel děti, vyčleňuje ty, kteří se vyznamenali).
  14. Jak dlouho hra trvala a kolikrát se opakovala?

Venkovní hry zaujímají zvláštní místo ve výchovné práci předškolních vzdělávacích zařízení, protože jsou zaměřeny na dosažení cílů souvisejících se zachováním zdraví a fyzického rozvoje dětí. Vedení her s žáky mladší skupiny s přihlédnutím k jejich věkovým charakteristikám však vyžaduje od učitele důkladnou znalost metod přípravy tohoto druhu zábavy. Počínaje klasifikací druhů a konče rozložením času mezi všemi fázemi realizace.

    5 Sdílej se svými přáteli!