A körülöttünk lévő világ bemutatása, miért van szükségünk vonatokra. „Miért van szükségünk vonatokra? Téma: Miért van szükségünk vonatokra?

MBOU Osztrovjanszkaja középiskola

tanár: Sergeeva L.M.

Óraösszefoglaló a környező világról 1. osztályban

az "Oroszország Iskola" tananyagok szerint

Az óra témája: – Miért van szükség vonatokra?

Az óra típusa: új tananyag elsajátítása.

Cél: A gyerekekben képzetet alkotni a vonatokról és a vasútról.

Feladatok:

tisztázza és rendszerezze a tanulók elképzeléseit a vonatok céljáról; a vasút szerkezetéről;

feladatokat csoportosan teljesíteni a tankönyvi információk alapján

Tervezett eredmények:

Tantárgy:

meghatározza a vonatok rendeltetési helyét;

osztályozzák a vonatokat rendeltetési helyük szerint;

ismeri a vasút szerkezetét

Személyes:

meghatározza az óra témájának tanulmányozásának személyes jelentését;

mutasd meg a körülötted lévő világ holisztikus felfogását

Metasubject :

Szabályozó: megérteni az óra nevelési feladatát, törekedni annak teljesítésére, kialakítani a csoportos és önálló munkavégzés képességét, segíteni a barátot, értékelni az órán elért eredményeit;

Kommunikáció : az általánosítás, a következtetések levonása, a minták megtalálása, a rajzból információk kinyerése, a kölcsönös ellenőrzés képességének fejlesztése;

Kognitív : fejleszti a memóriát, a logikus gondolkodást és a beszédet, fejleszti a kognitív érdeklődést.

Felszerelés: Tankönyv: Pleshakov A.A. „A világ körülöttünk, 1. osztály”, számítógép, „A világ körülöttünk” tankönyv elektronikus melléklete, multimédiás projektor, „Miért kellenek a vonatok?” előadás, „Megyünk, megyünk, megyünk...” című dal videó „Orosz vasutak”, gyermekvasút.

Gyermekeknek: Tankönyvek, súgólapok, borítékok az alkalmazásból származó anyagokkal, ragasztó, közlekedési lámpák, hangulatjelek az elmélkedéshez.

Tanári tevékenység

Diák tevékenységek

én . Idő szervezése

Sok vendégünk van a mai órán. Köszönj nekik és mosolyogj. Mosolyogj egymásra - adj jó hangulatot. Ülj le.

II. Motiváció a tanulási tevékenységekhez.

Kezdjünk egy leckét a minket körülvevő világról.

Mi a neve az általunk tanulmányozott szekciónak?

Gondolod, hogy ma tanulsz valami újat az órán?

Készen állsz?

Sok szerencsét kívánok.

Tanóránk mottója:

III . Az ismeretek frissítése

Így a Hangyával és a Bölcs Teknőssel együtt folytatjuk az új ismeretek felfedezését.

Egy nap hazatérve Hangya vitát hallott két ember között:

A kert közelében 2 sofőr áll

Komoly vitába keveredtünk:

Kinek a legújabb autója?

Aki erősebb és gyorsabb,

Kinek, hogyan süt a nap

És mint a toll repül...

Hangya hallgatta és hallgatta ezt az érvelést, és azt gondolta:

– Miért van szükségünk autókra?

Segítsünk Hangyakérdésnek megtalálni a választ!

1. Az autó szárazföldi közlekedési eszköz.

2. Egy modern autó szénnel működik.

3. A motort „az autó szívének” nevezik

4. A benzinmotoros autók nagy légszennyezést okoznak.

5. Kisbuszok, autóbuszok, trolibuszok szállítják az utasokat.

6. Az autó az egyetlen jármű, amely utasokat és rakományt szállíthat.

Így megtudtuk, hogy az autón kívül más közlekedési eszközök is szállíthatnak utasokat és rakományt.

Érdekelne, hogy melyek?

IV. Tanulási feladat kitűzése.

1) – Egy nap Hangya meglátott egy érdekes autót, és rejtvényt írt róla. Próbáld kitalálni:

Miféle csoda? Itt az autó!
Száz kerék! Hol vannak a gumik?
Rohanás az acélúton.
Egy körre hív
.

Szeretnél egy kört letenni? Egyenesen leültünk és indultunk.

Milyen vonat ez?

Vannak igazi vonatok?

Ki látta a vonatokat? Ahol?

Hányan utaztak vonattal?

Kitalálod, miről fogunk ma beszélni az órán?

Srácok, mondjátok el, mi nélkül nem kezdhetnénk el a leckét?

Nyissa ki a 62. o. tankönyveket, keresse meg a Hangyát, és vele közösen állítsa be az óra tanulási feladatát.

V. Új ismeretek felfedezése.

Találd meg a találós kérdéseket, és megtudod, milyen típusú vonatok vannak?

1) az év bármely szakában vagyok

És minden rossz időben

Nagyon gyakran minden órában

Elviszlek a föld alá.

Gondolja át, mire van szükség metrószerelvényekre?

A nagyvárosokban, ahol több mint egymillió ember él, a trolibuszoknak, buszoknak és villamosoknak nincs idejük az embereket a városban szállítani. Ezért a nagyvárosokban földalatti vasutak – metrók ​​– épülnek. A metró sokkal kényelmesebb, mint a többi városi közlekedés. Könnyű, tágas kocsik szállítják rövid időn belül az utasokat a város egyik végéből a másikba. A metró 15-20 m mélységben épül, így a rohanó autók zaja senkit sem zavar. A moszkvai és szentpétervári metróállomások nagyon szépek, és úgy néznek ki, mint a mesebeli paloták. Az embereket mozgólépcsőn – mozgólépcsőn – szállítják a metrószerelvényekhez.

2) A liget mellett, a szakadék mellett

Füst nélkül rohan, gőz nélkül rohan

Gőzmozdony nővére

Ki ő?

Képzeld, mire van szükség az elektromos vonatra?

Vonattal a városon kívül is szállhat fel, rövid távolságra otthonától. Azok, akiknek dachájuk van, gyakran használják ezt a fajta közlekedést. Az elektromos vonatok leggyakrabban 10 kocsit tartalmaznak (4-12 lehet). A vezetők számára a fej (vég) autók kabinokkal vannak felszerelve, a szükséges vezérlőberendezésekkel és vezérlőberendezésekkel.

3) Bementem a zöld házba

Több mint egy napot töltöttem ott

Ez a ház az lett

Egy másik távoli városban.

Gondolj bele, mire van szükség egy távolsági vonatra?

Vonattal egy távoli városba utazni kényelmetlen. Az út hosszú, és nincsenek kényelmi szolgáltatások, ezért az utasok távolsági vonatokra vásárolnak jegyet. A távolsági vonatokon hálóhelyek, WC-k és étkezőkocsik vannak. Minden kocsinak van egy kalauza, aki kiszolgálja kocsija utasait.

- Ahhoz, hogy megtudja a következő vonat nevét, ki kell töltenie a rejtvényt.

4) maga a vas,

A vasút

Futtatja magát

És a rakomány hasznos

A sarkán fut,

És megremeg alatta a föld.

Mire valók a tehervonatok?

VI. Elsődleges konszolidáció.

1) Tankönyvi szöveggel való munka

Ellenőrizzük, hogy helyesen határoztuk-e meg a személyvonatok rendeltetését. Nyissa ki a tankönyveit a 90. oldalon.

2) Vonatok képeivel való munka.

Nézd meg a fényképeket (a gyerekeknek van egy képük a vonatokról), és mondd meg, melyik 2 csoportra oszthatjuk az összes vonatot? Miért?

VII. Testmozgás.

VIII. A munka folytatása az óra témájában

1) Válaszok a kérdésekre:

Srácok, válaszoljatok a kérdésre: melyik vonattal megy Hangya a dachába?

Melyik vonattal megy Hangya a múzeumba?

Nyáron talán valamelyikőtök elmegy nyaralni a szüleivel a tengerhez. Melyik vonattal fogsz menni?

2) Csoportos munka

Srácok, segítsetek a kérdés Ant-nak kitalálni,

mi mozgatja a vonatokat, ki vezeti a vonatot és milyen a vasúti szerkezet?

Miért kell egy vonathoz mozdony?

Mi az a kocsi? Milyen típusú kocsik vannak?

3) Munka szóróanyagokkal: „Vonat összeállítása”

(a lapokat a táblára akasztják.)

Készítse el a képeket a borítékokba, és állítsa össze a vonatokat.

Ellenőrizd társaid munkáját. Értékelje a munkát közlekedési lámpa segítségével.

Miben különböznek a személyszállító vonatok a tehervonatoktól? (különböző kocsik )

- Mi az a vasút?

(sínek és talpfák)

Találd ki, mik azok a sínek és talpfák?

Keresse meg a sínek, talpfák szavakat a súgólapokon.Vasút - Ez egy keskeny acélgerenda, amelyen az autók kerekei gördülnek.

A sínek talpfákon fekszenek – fa vagy betongerendák, amelyeket a vasúti pályán keresztben fektetnek le. A sínek alátámasztásához szükségesek.

3). Munka a tankönyvvel .

Tekintsük a diagramot a 2. oldalon. 91

Milyen szavakat hallott és érti őket?

Milyen szavakat nem értesz? (felüljáró, alagút, sorompó)

4) „Segíts a kérdőhangyának kijavítani a hibáit” játék

5). Munka a tankönyvvel. A vasút története.

Megtudtuk, hogyan működnek a vonatok és a vasutak, hogyan néznek ki. Tudod, mikor jelent meg az első vasút?

Olvassuk el a 63. oldalon található szöveget. ("Tudod, azt….)

6). Tanári történet.

- Srácok, szeretné tudni, milyenek voltak a modern vonat ősei?

A vasút először a 17. és 18. században jelent meg a városokban. A kocsit egy kocsis által hajtott ló húzta a síneken. A nép ezt a vasutat „lovas villamosnak” nevezte.

Oroszországban az első gőzmozdonyt Cherepanovok (Efim és Miron apa és fia) mesterek találták fel.

Kicsi és esetlen motorok voltak ezek négy kerékkel és egy zsiráf nyakáig tartó csővel. De nagyon gyorsan mentek a síneken, és 3 tonnánál nehezebb terhet is el tudtak húzni.

A vasút Nyizsnyij Tagilben épült. A síneket mindössze 800 méteren keresztül fektették le. Ez volt hazánk első vasútja.

Ilyen vonatok a 20. század 50-es éveiig közlekedtek a vasúton.

Oroszország történetének leghíresebb vonata az volt, amely 1945 júniusában Németországból Moszkvába szállította a győztes katonákat.

Idővel az egész országban elkezdték építeni a vasútvonalakat. A mozdonyokat, kocsikat megváltoztatták, mechanizmusaikat továbbfejlesztették. Az egyik legújabb vívmány a "Sapsan" gyorsvonat, amely Moszkva és Szentpétervár között szállítja az embereket.

7) Munka a tankönyvvel 63. o

- Az információk felhasználásával mondja el, mi látható a régi képen és a modern fényképen.

IX . Visszaverődés.

Melyik feladat tetszett a legjobban az órán?

Milyen feladat okozott nehézségeket? Miért?

Milyen újdonságokat tanultál a leckében?

Ismételje meg, hol tudjuk a megszerzett tudást a mindennapi életben alkalmazni?

x . Összegezve a tanulságot.

Megválaszoltuk a lecke fő kérdését: „Miért van szükség vonatokra?”

Milyen felfedezéseket tettél az órán?

Üdvözlöm a vendégeket

Miért és miért

Igen

Minden sikerülni fog!

Közlekedési lámpaként működnek

+

-

+

+

+

-

Igen

vonat

Eléneklik a „Megyünk, megyünk, megyünk…” című dalt.

játék

Igen

a vonatokról

cél nélkül

a probléma olvasása 62. o

metró vonat

gyerekválaszok, előadás

vonat

gyerekválaszok, előadás

Távolsági vonatok

(Emberek szállítása kicsiben távolság a várostól)

gyerekválaszok, előadás

Csoportmunka

Tehervonat

Szöveg olvasása

Csoportmunka

1.földi szállítás és földalatti szállítás

2. rakomány és utas

Gyerekek válaszai

(továbbvonattal)

(metró)

(Távolsági vonatok)

Ez egy erős ember, aki hintót húz maga mögött.

Utas, rakomány

csoportos munka a feladatlapokon

Lapokkal munka - asszisztensek

Felüljáró, alagút, sorompó

A szöveg hangos felolvasása 63. o

Gyerekek kijavítják a hibákat, 1 számítógépen dolgozik elektronikus alkalmazással.

Átirat

1 MKOU Izdeshkovskaya Középiskola KÖRNYEZETVÉDELMI LECKE 1. OSZTÁLYBAN A TÉMÁBAN: „MIÉRT VAN SZÜKSÉGÜNK VONATOKRA?” Vezényel a tanár osztályok Zhazhkova Almira Mansurovna Izdeshkovo Cél: Képet alkotni a gyerekekben a vonatok és vasutak céljáról és szerkezetéről. 1

2 Célok: A vonatok típusainak, céljának és szerkezetének bemutatása; elképzeléseket alkotni a vasutak felépítéséről, céljáról, az ezen a területen dolgozók szakmáiról, bemutatni a vasút fejlődésének történetét, a gyermekvasút célját; Érdeklődni a technológia iránt; fejleszti a monológ beszédet és a fantáziát, az osztályozás, az általánosítás és a következtetések levonásának képességét. A szülők hivatása és a hazaszeretet iránti tisztelet előmozdítása. Tervezett eredmények: a tanulók megtanulják elmagyarázni a vonatok célját; beszélni a vasút szerkezetéről. Felszerelés: Tankönyv: Pleshakov A.A. „A körülöttünk lévő világ, 1. évfolyam”, munkafüzet, számítógép, multimédiás projektor, bemutató, elektronikus tankönyv-melléklet, számrajongó, vasútmodell Gyerekeknek: Tankönyvek, munkafüzetek, vágott számok, borítékok anyagokkal és applikációkkal, ragasztó, makett vasút I . Az óra előrehaladása Sok vendégünk van a mai órán. Köszönj nekik és mosolyogj. Mosolyogjatok egymásra, és adjátok jó hangulatot. Ülj le. II. Motiváció a tanulási tevékenységekhez. Kezdjünk egy leckét a minket körülvevő világról. Mi a neve az általunk tanulmányozott szekciónak? (Miért és miért). Gondolod, hogy ma tanulsz valami újat az órán? Készen állsz? Sok szerencsét kívánok. Olvassuk el ennek a leckének a mottóját: (a táblán) Minden menni fog! III. Az ismeretek frissítése. Miről beszéltünk az utolsó órán? - Min lovagoltak az ókorban? (1. DIA) – Miért alkottak az emberek autókat? Milyen típusú autók vannak? Milyen munkát végeztél otthon? (egy autó modelljét összeragasztva) Ismételjük meg egy autó szerkezetét (Egy tanuló neve, 2

3 másik található a modelljükön.) IV. Tanulási feladat kitűzése. 1) A hangya rejtvényt hozott nekünk: (Rejtvény a 2. dián). A diák olvas. Miféle csoda? Itt az autó! Száz kerék! Hol vannak a gumik? Rohanás az acélúton. Meghív egy körre. (vonat) (2. dia) 2) Nézd meg a fényképeket, és mondd el, mi a felesleges. Miért? (3. dia) Ki látta a vonatokat? Ahol? Hányan utaztak vonattal? Nevezze meg a mai óra témáját! Srácok, Hangya megkéri, hogy segítsen. A városban van, és úgy döntött, hogy vidékre megy. Melyik vonattal menjen? Mutasd számmal. És a bölcs Teknős a nagyvárosban úgy döntött, hogy ellátogat a múzeumba. Vajon tud menni? Melyik? Különböző véleményeket kaptunk. Mit tehetünk? (találd ki) Milyen feladatokat tűzzünk ki magunk elé? Folytasd a mondatokat: (4. dia) Tanuld meg elmagyarázni (a vonatok célja) Tanulj meg különbséget tenni (a vonatok fő típusai) Ellenőrizzük, hogy helyesen határoztuk-e meg az óra témáját és céljait. Nyitott. 62, olvassa el a témát és a feladatokat. V. Új ismeretek felfedezése. 1. Munka a tankönyvvel Nézze meg a képeket a 2. o. 62 tankönyv. Olvasd el az aláírásokat. Meséljen a vonatok céljáról. 2. Találós kérdések: Az év bármely szakában és bármilyen rossz időben elviszlek a föld alá. (metró) (5. dia) Azokban a nagyvárosokban, ahol több mint egymillió ember él, a trolibuszoknak, buszoknak és villamosoknak nincs idejük az embereket a városban szállítani. Ezért építenek földalatti vasutakat a nagyvárosokban 3

4 metró. A metró sokkal kényelmesebb, mint a többi városi közlekedés. Könnyű, tágas kocsik szállítják rövid időn belül az utasokat a város egyik végéből a másikba. A metró m mélységben épül, így a rohanó autók zaja senkit sem zavar. A moszkvai és szentpétervári metróállomások nagyon szépek és mesebeli palotáknak néznek ki (6. dia) Mozgólépcsőn és mozgólépcsőn szállítják az embereket a metrószerelvényekhez. Milyen vonatról szól a következő rejtvény: Ligeten túl, szakadékon túl Füst nélkül rohanva, gőz nélkül száguldva Gőzmozdony nővére Ki ő? (vonat) (7. dia) Mire van szükség vonatokra? (ingázó vonatok) (emberek szállítása kis távolságra a várostól) Most találj még egy rejtvényt: bementem egy zöld házba, több mint egy napig maradtam benne. Kiderült, hogy ez a ház egy másik távoli városban található. (távolsági vonat) (8. dia) Miért van szükség ilyen vonatokra? Hallgass meg egy másik rejtvényt: Remeg a föld, fut az erős ember, Szenes és drága benzines szekereket húz maga mögött. (tehervonat) (9. dia) 3. Munka a tankönyvi szöveggel Ellenőrizzük, hogy helyesen határoztuk-e meg a személyvonatok rendeltetését! Nyissa ki a tankönyveit a 90. oldalon. Olvasd el a szöveget. 4. Tekintse meg a cselekményt a tankönyv elektronikus mellékletéből! VI. Elsődleges konszolidáció. Térjünk vissza a kérdéshez: milyen vonattal megy Hangya a dachába (vonattal) (6. dia) Bagoly melyik vonattal megy a múzeumba? (metró) Nyáron talán valamelyikőtök elmegy nyaralni a szüleivel a tengerhez. Melyik vonattal fogsz menni? (távolsági vonat) Srácok, mi a különbség a személy- és tehervonatok kocsija között? (a tanulók válaszai) 11. diák, Párban dolgozzanak. Hogyan épül fel a vasút? Gondolkozz, gondolkodj rajta 4

5 párban. Nézze meg a vasúti modellt az asztalán. (A tanulók válaszai) (13., 14. dia) 2. Munka a tankönyvvel. Tekintsük a diagramot a 2. oldalon. 91. (14. dia) Milyen szavakat nem értesz? (Felüljáró, alagút, sorompó csúszda 16, 17, 18, 19) - Községünk határában vasúti átjáró is található. Hogyan épül fel? 3. Testnevelés perc Lábunkat tapossuk, Kézzel tapsolunk, Bólintjuk a fejünket, Felemeljük a kezünket És akkor forogunk. Lábunkat tapossuk, kezünket tapsoljuk, fejünket biccentjük. Széttárjuk a kezünket és körbe futunk. 4. Munka a tankönyvvel. A vasút története. Megtudtuk, hogyan működnek a vonatok és a vasutak, hogyan néznek ki. Tudod, mikor jelent meg az első vasút? olvassuk el a szöveget a 63. oldalon. („Tudod ezt.) 5. A tanár története. Oroszországban az első gőzmozdonyt Cherepanov mesterek (apa és fia Efim és Miron) találták fel. Kicsi és esetlen motorok voltak ezek négy kerékkel és egy zsiráf nyakáig tartó csővel. De nagyon gyorsan mentek a síneken, és 3 tonnánál nehezebb terhet is el tudtak húzni (20., 21. dia) Nyizsnyij Tagilben épült a vasút. A síneket mindössze 800 méteren keresztül fektették le. Ez volt hazánk első vasútja (22., 23. dia). A gyalogosok bemásztak a gőzben lassan mozgó hajókba. (24. dia) És könnyen leszállhattak útközben. Idővel az egész országban elkezdték építeni a vasútvonalakat. A mozdonyokat és a kocsikat megváltoztatták, mechanizmusaikat továbbfejlesztették. Az egyik legújabb vívmány a "Sapsan" gyorsvonat, amely Moszkva és Szentpétervár között szállítja az embereket (25. dia) 5

6 6. Önálló munka füzetben. Peer review. Nyitva 42. o. Mi látható itt? (Mozdonyok.) Miért kell egy vonatnak mozdony? (Ez egy erős ember, aki hintót húz maga mögött) Mi hiányzik itt? (kocsik) Készítsd el a képeket a borítékokba és szereld össze a vonatokat. Ellenőrizze a szabványt (26. dia) Ellenőrizze az íróasztal szomszédja munkáját. Miben különböznek a személyszállító vonatok a tehervonatoktól? (különböző kocsik) 7. Szakmák bemutatása. Srácok, a vonatok maguktól közlekednek a sínen? A sofőr vezeti az autót, de ki vezeti a vonatokat? Milyen szakmákban dolgoznak az emberek a vasúton? Vjazma városának közelében lakunk, amelynek van egy nagy vasúti csomópontja. A vonatok innen különböző irányokba indulnak. Van állomás, mozdonyraktár és egyéb részlegek. A mi osztályunkban vannak olyan gyerekek, akiknek a szülei pályamesterként vagy felügyelőként dolgoznak. 8. Gyermekvasút. És mit gondolsz. Vonatot vezethetnek a gyerekek? Hazánk egyes városaiban: Moszkvában, Szentpéterváron, Nyizsnyij Novgorodban, Irkutszkban, Novoszibirszkben stb. vannak gyermekvasutak (28. dia). Nyáron dolgoznak, és csak iskolások szolgálják ki őket: kalauzok, sofőrök, revizorok gyerekek (29-32. dia) Van egy ilyen csodálatos hely Amur régiónkban, Szvobodnij városában, a kis Bajkál-vasút. több mint 70 éve működik. Ez a leghosszabb gyermekpálya Oroszországban. Ha lehetőség adódik, látogasson el egy ilyen útra, és ismerje meg, hogyan működik. Addig is tájékozódhat a szüleivel az interneten, a következő leckében elmondhatja nekünk, és rajzolhat egy gyermekvasutat a 2. oldali füzetbe. 43.VII. Visszaverődés. Hoztam neked egy elektronikus gyermekvasutat az órára. Most a gyakorlatban nézzük meg az eszközt és működését. (Gyakorlati munka. Vasút összeszerelése, vonat indítása) (33. dia) 6

7 Miért készítenek vonatokat az emberek? Milyen típusú vonatok vannak? Milyen a vasúti szerkezet? (vasúti pályák, alagutak, felüljárók, kereszteződések) Értékelje az órán elért eredményeit! VIII. Összegzés. Megválaszoltuk a lecke fő kérdését: „Miért van szükség vonatokra?” Milyen felfedezéseket tettél az órán? 7


14. lecke 1. Miért van szükségünk tévére és telefonra? 1) TV és telefon. Ne feledje, mit jelentenek ezek a szavak: - televízió - a görög „tele” szóból - távoli és latin „visor” - megfigyelő, i.e.

Bementem a zöld házba, és ott maradtam egy rövid ideig. Ez a ház gyorsan kiderült, hogy egy másik városban van. (autó) Különböző típusok vannak - Zöld és piros A sínek mentén futnak, Mindenhol találkoznak velük és várnak. (autók) Kártyaindex

A vasútról Találd ki a szakmákat A vasúti ábécé Az ország kinyílik előttünk Az állomás küszöbétől. Kinyitod az ajtót, és ott van - a vasút. Zöld, piros lámpa világít, és minden pillanatban a jelzés az Állomás

ÖNKORMÁNYZATI NEVELÉSI INTÉZMÉNY KÖZÉPISKOLA 49 G.O. TOGLIATTI TERV – ÓRA ÖSSZEFOGLALÁSA „HOGY BOLDOG LEGYEN AZ ÚT. MOZGÁSI FELADATOK MEGOLDÁSA» MATEMATIKA. A VILÁG. 3. ÉVFOLYAM.

Az úton. Egy innovatív óra összefoglalása a gyermekek társadalmi valóságba való megismertetéséről (idősebb csoport) Téma: „Ismerkedés a szabályokkal és táblákkal az úton.” Cél: útismereti rendszer kialakítása

A vasút fokozottan veszélyeztetett zóna A VASÚT jelentése személy- és áruszállításra hivatott közlekedési vállalkozás. A vasúti közlekedés előnyei között

Téma: Milyen közlekedési módok léteznek? Célkitűzések: - a tanulók ismereteinek bővítése és rendszerezése a különböző közlekedési típusokról - kezdeti elképzelések kialakítása a közlekedés fejlődéstörténetéről. Tervezett

Lexikális téma „Közlekedés” A gyerekeknek meg kell tanulniuk: a szállítás fajtáit (utas-, teher-, speciális), a különböző szállítási módok célját; autó alkatrészek; ki vezeti a szállítmányt; közlekedési szabályok

Önkormányzati költségvetési oktatási intézmény „Középiskola 3” Óraösszefoglaló a környezetvédelemről 2. osztályban „Milyen közlekedési módok vannak?” témában. A tanár készítette és vezeti

Matematika óra. 4. osztály. „Iskola 2100” program. L.G. Peterson tankönyve szerint (4. osztály, 2. rész, 3. lecke) Téma: „Törtek összeadása nevezőkkel.” Tanulság az új ismeretek felfedezéséhez. Felkészítő: Moiseeva E.R.

Regionális állami speciális (javító) oktatási intézmény fogyatékos tanulók számára „Speciális (javító) bentlakásos iskola

Állami költségvetési oktatási intézmény 657. sz. iskola, Szentpétervár Primorszkij kerületében A „Társadalmi és mindennapi tájékozódás” tárgyú nyílt óra összefoglalása a következő témában: „Közlekedés. Szállítási módok".

Az óra menete: 1.Szervezési momentum: Az óra témájának és célkitűzéseinek bemutatása. 2. Meglévő ismeretek frissítése. Mielőtt új témára térnénk, ismételjük meg 1. hogy milyen közlekedési típusokkal ismerkedtünk már meg. Ennek érdekében megkérdezem

Matematika óra 1. osztályban az „Iskola 2100” program szerint. Galina Nikolaevna Klishkova tanár. Óra témája. Táblázatos kiegészítés. Fő tantárgyi cél: segítse a gyerekeket az összeadás számítástechnikájának elsajátításában

Az óra technológiai térképe a témában: „Számok 10-től 20-ig” a SMART Notebook program prezentációival

Odintsovo önkormányzati kerület Moszkvai régió Önkormányzati költségvetési oktatási intézmény Odintsovo gimnázium 11 MATEMATIKA ÓRA A témában: Mit tanultunk, mit tanultunk. A tanultak megszilárdítása.

Matematika 1. osztály. Téma: centiméter. Cél: gyakorlati munka, megfigyelések során a hossz mértékegységének, a centiméternek a megismertetése. Tervezett eredmények A tanár által megoldott személyes feladatok - fejlesztés

Önkormányzati autonóm óvodai nevelési intézmény "Óvoda 8" Szervezett oktatási tevékenységek Téma: "Közlekedés" Felkészítő: Zhuravleva L.M. tanár, 8. csoport, középkorú.

A tantárgy megnevezése tanórán kívüli foglalkozások Az óra technológiai térképe 5. osztály Óra dátuma Óra témája A közlekedés fajtái Az óra céljai: Oktatási - A gyerekek ismereteinek bővítése a különböző közlekedési módokról az alapján.

2. dia. 1. dia Téma: A hetes szám. 7. szám. Cél: A szám és a 7. szám bemutatása; elősegíteni a tanulókban a 7-es szám felismerésének és írásának képességének fejlesztését, a megfelelő számú tárgy kijelölését,

Utazási játék „Útmaraton” ÓRA ÖSSZEFOGLALÓ Életbiztonság, 5. évfolyam Cél: A KRESZ szabályaira és a gyalogos kultúrára vonatkozó ismeretek fejlesztése. Célok: - a biztonságos utcai viselkedés szokásainak kialakítása,

lecke a 2. osztályban a Szövetségi Állami Oktatási Standard Intézmény tartalma szempontjából: MKOU "Krupetskaya Középiskola", Dmitrievszkij kerület, Kurszki régió Tanár: Surzhko Galina Viktorovna Tantárgy: A körülöttünk lévő világ Osztály: 2 Oktatási komplexum: "Oroszországi Iskola "

Matematika óra 1. osztályban „Számok 1-től 9-ig. A 9-es szám felírása” Célok: gyakorlati munkával, megfigyeléseken keresztül a 8-as és 9-es számok összetételének bemutatása; megtanítani a 9-es szám írását. Tervezett eredmények: a tanulók megtanulják

A gyermekek külvilággal való megismertetésére szolgáló GCD összefoglalása „Közlekedési típusok” A GCD szerzője: Stoyakina Nadezhda Valerievna, az MBDOU „Bolsebikovói „Kolokolchik” óvoda tanára” Célok: Oktatás: bemutatni

Ötödik osztály Az óra témája: „A biztonságos viselkedés szabályai a vasúton”. Az óra célja, célkitűzései: a tanulók megismertetése a vasúti közlekedésben előforduló veszélyhelyzetekkel;

Tanár: Mikhalchenko Nina Vasilievna. Tárgy: irodalmi olvasás Óratípus: új ismeretek felfedezése. Technológiai térkép a téma tanulmányozásához S. Ya „Bus 26” Téma: Marshak „Bus 26” Oktatási célok:

4. sz. melléklet Kvíz AZ ELŐKÉSZÍTŐ CSOPORTBAN „KÖZLEKEDÉSI SZABÁLYOK” TÉMÁBÓL Szerző: E.S. Asaeva, az Állami Költségvetési Oktatási Intézmény „880 Óvoda” előkészítő csoportjának tanára, Moszkva I. feladat. "KÉRDÉS VÁLASZ"

Makarova Elena Vitalievna Városi költségvetési óvodai nevelési intézmény Óvoda 97 „Nefelejcs” Jakutszk, Szaha Köztársaság (Jakutia) „UTAZÁS AZ ORSZÁGBAN, AMELYBEN ÉLÜNK” Döntő

Gólok. 1 Osztályóra Beszélgessünk a közlekedési szabályokról Az iskolások elképzeléseinek kialakítása a közlekedésbiztonsággal kapcsolatban az utcákon, utakon való mozgás során. Az alapvető viselkedési szabályok betartásának készségeinek fejlesztése

Óraösszefoglaló a „körülöttünk lévő világ” témában 1. osztályban Óra témája: Milyen levelek ezek? Az óra célja: bemutatni a fák változatosságát, megtanítani a fákat levelükről felismerni. Tervezett tárgy

Közlekedési szabályok (2. osztály) Célok: Yakusheva S.S. Általános iskolai tanár tanítja meg a közlekedési lámpák megértését, sajátítsa el a biztonságos útkereszteződések ismereteit, és ismételje meg a közlekedési szabályokat.

Goncharenko Olga Vladimirovna Önkormányzati autonóm óvodai nevelési intézmény „Bershetsky óvoda „Umka” Perm régió, Perm kerület, falu. Bershet A MATEMATIKAI KÉSZSÉGEK FEJLESZTÉSÉRŐL VONATKOZÓ OSZTÁLYOK ÖSSZEFOGLALÁSA

„Piros, sárga, zöld” szórakoztató forgatókönyv a közlekedési szabályok szerint a középső csoportban 14. tanárok állították össze: Shvets Olga Nikolaevna Deines Tatyana Vladimirovna Oktatási területek: testnevelés, egészségügy,

Az óra témája: Közlekedési szabályok. Szerző: Ksenia Mansurovna Ziganshina, az MKOU 1. Középiskola általános iskolai tanára G. Krabasha Óraforma: projektóra Cél: 1. Az út ABC-jével kapcsolatos ismeretek rendszerezése

Tanórán kívüli foglalkozás általános iskola számára. „Utasok vagyunk” Ignatieva Vera Ivanovna, a könyvtár vezetője, GKS(K)OU „S(K)OSHI 27”, Pjatigorszk, Sztavropoli terület Az óra céljai. 1. Mérlegelje a baleset okait (a szabályok be nem tartása

Moszkva város állami költségvetési oktatási intézménye Líceum 1571 „Vesnushki” óvodai osztály „Vesnushki” Az idősebb óvodásokkal folytatott oktatási tevékenységek KONSPEKCIÓJA „Üdvözöljük a Közúti Közlekedési Iskolában

Matematika óra a 4. osztályban Tanár: Pankova Snezhana Sergeevna UMK: „Skola 2100” Téma. Mozgási problémák megoldása (konszolidáció). Célok: - A mozgási problémák megoldási képességének erősítése; írj többértékű

KRESZ-tanóra összefoglalója az idősebb csoportban Cél: a biztonságos közúti magatartás szabályainak kialakítása idősebb óvodások körében. Célok: - A gyermekek érdeklődésének fejlesztése

Matek óra jegyzetek. Tanár: Vissarionova I.E. osztály: 2 „A” Időpont: 2018. december 24. Tantárgy: matematika Oktatási és Kulturális Komplexum „Oroszország Iskolája” Téma: „Amit tanultunk. Mit tanultunk?” Szakasz: „Mentális számítások” 54. lecke Típus:

A környező világról szóló óra technológiai térképe Óratípus: Képzési foglalkozás az új ismeretek és az oktatási komplexum tevékenységi módszereinek tanulmányozásáról és elsődleges megszilárdításáról: „Oroszországi Iskola” A környező világ. Tankönyv 1. évfolyam.

„Útjelző táblák országában” Cél: A biztonságos közúti és utcai viselkedés ismeretei, készségei és gyakorlati szokásainak kialakítása. Foglalja össze a gyerekek közlekedési szabályokkal kapcsolatos ismereteit. Oktatási célok:

Ünnep „Elkötelezettség a gyalogosokért” Cél: a közúti biztonság elősegítése Célok: 1. A tanulók közlekedési szabályokkal kapcsolatos ismereteinek elmélyítése. 2. A fiatalabb iskolások biztonsággal kapcsolatos elképzeléseinek kialakítása

MBOU "Voznesenovskaya középiskola" Ivnyansky kerület, Belgorod régió Óra az 1. osztályban a körülöttünk lévő világról Téma: Közlekedés. Ki dolgozik a közlekedésben? Felkészítő: Petrakova Elena

Városi költségvetési oktatási intézmény „Veselovskaya középiskola, amelyet a szocialista munka hőséről neveztek el, Y.T. Kirilikhin" Vadon élő és termesztett növények (környezetvédelmi lecke

Matematika 1. osztály. 1., 2., 3. számok Az „1., 2., 3. számok” lecke az új anyagok elsajátításának leckéje. Ez a fejlesztés javasolja az oktatási tevékenységek megszervezését ebben az órán a jellemzőknek megfelelően

Önkormányzati autonóm oktatási intézmény „17-es középiskola” Tobolszkban Matematika óra kidolgozása 1. osztályban a következő témában: Kidolgozta: Mikhailova N.V. általános tanár

MBOU "Középiskola 28" orosz nyelvlecke a következő témában: "Tulajdonos és köznevek" 2. osztályban "A"

Útvonal „Az egészséges életmódért” AZ ISKOLÁBA IRÁNYÍTÓ ÚTON nevelési óra az 5. osztályban „A” KRESZ-tanár Iost V.V., Krasznojarszki Középiskola 5 Cél: formálás

Önkormányzati állami tulajdonú gyógypedagógiai nevelési-oktatási intézmény internátusa Multimédia óra „Matematikai kaleidoszkóp” „Mérés útján kapott számok szorzása és osztása” témában.

ÖNKORMÁNYZÁSI INTÉZMÉNY KÖZÉPISKOLA 31 Matematika óra 1. osztály Téma: „Számszegmens” Összeállította: Anasztázia Eduardovna Meljuscsenkova általános iskolai tanár

Beszédfejlesztés Téma: „Közlekedési módok” (felkészítő csoport) Az óra célja: ismeretek megszilárdítása a különféle közlekedési módokról. Feladatok: Nazina Irina Leonidovna tanárnő 1. Aktiválja a gyermekek szókincsét

Perevedentseva Marina Nikolaevna tanár Merkuryeva Elena Vladimirovna tanár GBDOU D/S 69 KV Krasnoselsky kerület, Szentpétervár A „MASHA DRIVES” TEMATIKUS ÓRA MÓDSZERTANI FEJLESZTÉSE

Az óra típusa: Megoldások konkrét problémákra. Óra témája: Különböző szakmák emberei. Óra forgatókönyve a szülők részvételével. (1. osztály) Tervezett tantárgyi eredmények: Ismerkedés különböző szakmákkal. Értékelje a tulajdonságokat

Matematika óra "A tudás bolygója". Téma: "Szögek"

Matematika óra "A tudás bolygója". Téma: „Szögek” Natalya Ivanovna Taktashova, általános iskolai tanár Szekciók: Általános iskola Az óra céljai: oktatási: a szögek típusainak bemutatása (egyenes, hegyes,

működni fog!

Az autó szárazföldi közlekedési eszköz.

  • Az autó szárazföldi közlekedési eszköz.
  • Egy modern autó szénnel működik.
  • A motort az autó „szívének” nevezik.
  • A benzinüzemű autók nagymértékben szennyezik a levegőt.
  • Kisbuszok, autóbuszok és trolibuszok szállítják az utasokat.
  • Az autó az egyetlen jármű, amely utasokat és rakományt szállíthat.

Egy nap megláttam egy érdekes autót, és felírtam egy rejtvényt róla. Próbáld kitalálni.

Miféle csoda? Itt az autó! Száz kerék! Hol vannak a gumik? Rohan az acélúton, lovagolni hív.

Miért van szükség vonatokra?

Cél: a vonatok rendeltetésének (metró, villanyvonat, távolsági vonat, tehervonat) és a vasutak szerkezetének megismertetése.

Az év bármely szakában és bármilyen rossz időben elviszlek a föld alá Nagyon gyakran, bármikor.

Az első, 3,6 kilométer hosszú, off-street vasútvonalat 1860-1863 között építették Londonban.

A metró építése hazánkban 1932-ben kezdődött. Az első metróvonalat 1935-ben nyitották meg. 3 állomása volt.

A liget mellett, a szakadék mellett füst nélkül rohan a gőzmozdony nővére, gőz nélkül rohan. Ki ő?…

Elektromos vonat

Bementem a zöld házba, és több mint egy napig maradtam benne. Kiderült, hogy ez a ház egy másik távoli városban található.

Távolsági vonatok

Maga a vas, a vasút futja magát, s a hasznos teher a sarkában fut, s a föld megremeg alatta.

Tehervonat

Helyesen határoztuk meg a személyvonatok rendeltetését?

Munka a tankönyvvel 90. o.

Mi indítja mozgásba a vonatokat és milyen a vasúti szerkezet?

Mozdony

Mozdony- ez egy sínen mozgó gép, amely a ráerősített autók vontatására szolgál.

Vasúti kocsi- kifejezetten utasok és áruk vasúti szállítására felszerelt jármű.

Építs vonatot

GYORSVONAT

OVERSTAND

MOZDONY

AKADÁLY

VASÚTI ÁTKEREZŐ

A sínek ráfekszenek talpfák - fagerendákat fektettek át a vasúti pályán. A sínek alátámasztásához szükségesek.

Vasút- Ez egy keskeny acélgerenda, amelyen az autók kerekei gördülnek.

A felüljáró egy híd formájú épületszerkezet, amelyet kommunikációs utak felfelé emelésére, út keresztezésére vagy keresztezésére használnak. ALAGÚT– átmenő folyosó, föld alatti vagy hegyi átjáró formájú építmény. AKADÁLY – mozgatható keresztrúd, melynek segítségével a vasúti átjáróknál az utat nyitják és zárják. Vasúti átjáró

Megtudtuk, hogyan működik a vonat és a vasút, hogyan néznek ki. Melyek voltak a modern vonat ősei?

A „Tudtad, hogy...” szöveg elolvasása

A vasút először a 17. és 18. században jelent meg a városokban. A kocsit egy kocsis által hajtott ló húzta a síneken. A nép ezt a vasutat „lovas villamosnak” nevezte.

Oroszországban az első gőzmozdonyt a Cserepanovok (Efim és Miron apa és fia) találták fel 1934-ben.

Kicsi és esetlen motorok voltak ezek négy kerékkel és egy zsiráf nyakáig tartó csővel.

De síneken jártak

nagyon mozgékony és húzni tudott

3 tonnánál nehezebb rakomány.

A vasút Nyizsnyij Tagilben épült.

A síneket mindössze 800 méteren keresztül fektették le.

Ez volt hazánk első vasútja.

Ilyen vonatok a 20. század 50-es éveiig közlekedtek a vasúton.

GYŐZELEM VONAT 1945

Idővel az egész országban elkezdték építeni a vasútvonalakat. A mozdonyokat, kocsikat megváltoztatták, mechanizmusaikat továbbfejlesztették. Az egyik legújabb vívmány a "Sapsan" gyorsvonat, amely Moszkva és Szentpétervár között szállítja az embereket.

  • Miért hoznak létre vonatokat az emberek?
  • Milyen típusú vonatok vannak?
  • Milyen a vasúti szerkezet?

Az óra típusa: kombinált

Cél

elképzelések kialakítása a vonatok és vasutak rendeltetéséről és szerkezetéről

Alapfogalmak és definíciók

Földi és földalatti szállítás, vasútépítés

Tervezett eredmények

Tantárgy

Megtanulja: osztályozza a vonatokat rendeltetésük szerint; beszélni a vasút szerkezetéről.

Lehetősége lesz megtanulni: hasonlítsa össze a régi és a modern vonatokat; tételezzünk fel és bizonyítsuk be azokat; megérteni az óra nevelési feladatát és törekedni annak teljesítésére; párban dolgozni, a bemutatott információk felhasználásával új ismereteket szerezni.

Metasubject

Szabályozó: navigálni a tankönyvben és a munkafüzetben; a tanulási feladat elfogadása és fenntartása; értékelje tevékenységeik eredményeit; megjósolni tetteik eredményét; megjósolni a tanult anyag elsajátítási szintjének eredményeit.

Kognitív:általános nevelés - önállóan terjeszt elő és fogalmaz meg kognitív célokat; logikai - alapvető információk keresése (tankönyvi anyagokból, tanári történetből az emlékezetből történő reprodukcióról).

Kommunikatív: tudja, hogyan kell véleményt cserélni, meghallgatni egy másik diákot - kommunikációs partnert és tanárt; koordinálja cselekedeteit partnerével; kollektív oktatási együttműködésre lép, elfogadva annak szabályait és feltételeit; építeni a beszédmegnyilatkozások fogalmait.

Személyes találatok

Az emberi felelősség tudata az általános jólétért; etikai érzések, elsősorban jóindulat és érzelmi és erkölcsi fogékonyság.

Felkészülés új anyagok elsajátítására

Tanuljuk meg elmagyarázni a vonatok célját, megkülönböztetni fő típusaikat

Új anyagok tanulása

Miért van szükség vonatokra?

Ne feledje, milyen vonatokat ismer. Nézd meg a fényképeket. Mondja el nekünk ezeknek a vonatoknak a célját.

Hasonlítsa össze a különböző személyvonatokat.

Tehervonat Elektromos vonat

Távolsági vonat Metró vonat

hova érdemes menni? Távol vagy közel? Különböző személyvonatok segítenek itt.

Sok városban van metró. A metrószerelvények földalatti folyosókon - alagutakban közlekednek. Elviszik a város egyik területéről a másikra.

A város közelébe ingázó-villanyvonattal lehet eljutni.

A távolsági vonatok távoli városokba mennek.

Az autókkal ellentétben a vonatok vasúton közlekednek. Gondolkodjon és mondja el nekünk, hogyan működik a vasút.

A megszerzett ismeretek megértése és megértése

Tudod, azt..

Az első vasút több mint 170 évvel ezelőtt jelent meg Oroszországban? Gőzmozdonyok futottak végig rajta. És most egy egész vasúthálózat épült ki hazánkban. Moszkva és Szentpétervár között nagysebességű elektromos vonatok szállítják az utasokat - a Sapsan.

Ezen információk felhasználásával mondja el, mi látható egy régi festményen és egy modern fényképen

Következtetés

A vonatok földi és földalatti közlekedés. Ellentétben az autókkal, vonatokkal
vasúton utazni. A szállításhoz vonatokra van szükség
utasok és rakomány.

Az ismeretek önálló alkalmazása

1.Miért készítenek vonatokat az emberek?

2. Milyen típusú vonatok léteznek?

3. Milyen a vasúti szerkezet?

Miértszükségesvonatok

Vonatok és mozdonyok videó gyerekeknek

Vonatok és vasút. Teher- és személyvonatot nézni

Sztorifejlesztésgőzmozdony épület

Katyurina Nadezhda Vyacheslavovna

MBOU "Oroszország hőséről, S. V. Vasziljevről elnevezett 7. számú gimnázium"

Óra a minket körülvevő világról 1. osztályban.

Téma: „Miért van szükségünk vonatokra?”

Cél: képet alkotni a tanulókban a vonatok és vasutak céljáról és szerkezetéről.

Univerzális tanulási tevékenységek (UAL; tanulási képesség):

Kognitív: általános műveltség önállóan azonosítani és megfogalmazni a kognitív célokat; fejtörő - keresse meg a szükséges információkat (tankönyvi anyagokból, tanári történetből, memóriareprodukcióból).

Szabályozó: tájékozódás a tankönyvben és a munkafüzetben; a tanulási feladat elfogadása és fenntartása; értékelje tevékenységeik eredményeit; megjósolni a tanult anyag elsajátítási szintjének eredményeit.

Személyes: saját képességeinek tudatosítása a tanulásban; az a képesség, hogy megfelelően megítéljük a tanulásban elért sikerek vagy kudarcok okait, a sikert erőfeszítéssel és kemény munkával társítva.

Kommunikatív: tudja, hogyan kell véleményt cserélni, meghallgatni egy másik diákot - kommunikációs partnert és tanárt; koordinálja cselekedeteit partnerével; kollektív oktatási együttműködésre lép, elfogadva annak szabályait és feltételeit; érthető beszédmegnyilatkozásokat alkothat.

Az órák alatt

I. Szervezési mozzanat.

Személyes UUD: a kognitív érdeklődés fejlesztése, bizonyos kognitív szükségletek és oktatási motívumok kialakítása; pozitív hozzáállás az iskolához és megfelelő kép az iskoláról.

A munkahely előkészítése.

II . Az ismeretek frissítése.

Milyen közlekedésről beszéltünk az előző leckében (autó)

Milyen csoportokba sorolhatók az autók? (Autók, teherautók, akciók)

Elektronikus jelentkezés. Feladatok elvégzése: autókeresés, az autó alkatrészeinek azonosítása.

Mire valók az autók (utasok és rakomány szállítására)

én én I. Új anyag tanulmányozása.

Kognitív UUD: általános műveltség – tudatos és akaratlagos beszédmegnyilatkozás szóban a vonattípusokról és azok rendeltetéséről;összerakós játékaik – a szükséges információk felkutatása (tanár, szülők történetéből, saját élettapasztalatból, történetekből, mesékből stb.).

Kommunikatív UUD: gondolatainak kellő teljességgel és pontos kifejezésének képessége a kommunikáció feladatainak és feltételeinek megfelelően.

Személyes UUD: az alapvető erkölcsi normák ismerete és a megvalósításukhoz való orientáció; cselekedeteinek, cselekedeteinek, szavainak értékelése; a kreatív preferenciák diagnosztikája és a meglévő készségek alapszintje.

1. Beszélgetés.

- Egy napon a Question Ant látott egy érdekes autót, és találós kérdést írt róla.

Miféle csoda? Itt az autó!

Száz kerék! Hol vannak a gumik?

Rohan az acélúton,

Egy körre hív.

(Vonat)

A rejtvény szövegében mi segített felismerni a vonatot?

Találj ki egy másik rejtvényt.

Remeg a föld, fut az erős ember;

Mögé húzódik

A farok hatalmas és acél.

Tanár.Milyen erős ember?

Diákok.Mozdony.

Tanár.És a farok?

Diákok.Autók.

Szerinted miről fogunk ma beszélni az órán?

És a hangya azt akarja, hogy segítsünk neki megválaszolni a kérdést: miért van szükség vonatokra?1. dia.

Tanár.A gőzmozdonyt mozdonynak nevezik, sínen mozgó gép, amely a ráerősített kocsik vontatására szolgál.

Nézd, egy vonatmodell áll előtted. Mutasd meg rajta a mozdonyt és a kocsikat. (Egy diák a modellre mutat).2. dia.

Tanár.Milyen a vasúti szerkezet?

Diákok.A vasút a sínek.

Tanár.Mutasd a síneket. Nézd, hol fekszenek? Ezek alvók. Szerinted mire valók?

Diákok.Tartsa a síneket.

A következő diák megmutatja a síneket és a talpfákat a modellen.3. dia.

Tehát te és én megtanultuk, hogyan működik a vonat és a vasút, és hogyan néznek ki. Melyek voltak a modern vonat ősei?4. dia.

Hazánkban Nyizsnyij Tagilben építettek először vasutat a Cserepanov testvérek. A síneket mindössze 800 méteren keresztül fektették le. Kicsi és esetlen motorok voltak ezek négy kerékkel és egy zsiráf nyakáig tartó csővel. DE NAGYON fürgén SÉTTEK A SÍNEN, ÉS 3 TONNÁL nehezebb terhelést is el tudtak húzni.

Videó klip megtekintése. (2 perc 35 mp.)

Idővel az egész országban elkezdték építeni a vasútvonalakat. A mozdonyokat, kocsikat megváltoztatták, mechanizmusaikat továbbfejlesztették.

Tanár.Mind az autók, mind a vonatok különböznek egymástól. Találkozzunk párban, és beszéljük meg, milyen vonatok lehetnek?

2. Dolgozz a tankönyv szerint! (62–63. o.).

Tanár.Nézze meg a képet (62. oldal). Képzeld, mi lesz a neve az árukat és árukat szállító vonatnak?

Diákok.Szállítmány.

Tanár.Igen, ez a vonat egy tehervonat. És vannak benne nyitott kocsik, tankok és platformok.5. dia.

- Tehervonatok szállítják az árukat. Mi van akkor, ha saját maga szeretne elmenni valahova vonattal? Melyik vonattal fogsz menni?

Diákok.Ha messzire utazik, vegyen személyvonatot.

Tanár.Igen, ezt a vonatot távolsági vonatnak hívják. És ha a közelbe megy, például egy másik területre, akkor felszállhat egy elektrichka nevű vonatra.6. dia.

Diákok.Metró. Ott is földalatti folyosókon közlekednek a vonatok. Ezekkel a vonatokkal a város másik területére utazhat.7. dia.

- Mondjuk még egyszer: milyen vonatok vannak?

Nézz meg egy videoklipet (4 perc)

Milyen vonatokat láttál a videón?

IV Testnevelés perc.

„A vonat megy, megy, megy
A fenyők és nyírfák mellett.
Messzire ment a vonat
Alig hallod a kerekek hangját!”

A kezek kerekek forgását imitáló mozgása.

(a kerekek hangjára)

V . A munka folytatása az óra témájában.

Minket. 63 tankönyv, olvassunk el egy érdekességet a vonatokról (Egy diák olvassa.8. dia.

Ugyanazon az oldalon nézze meg az illusztrációkat: mi látható az ókori festményen és a modern fényképen?

Mivel járnak a vonatok? (síneken)

Tehát milyen típusú közlekedésről van szó? (földi és földalatti metró).

V én . A tanult anyag konszolidációja.

Elektronikus jelentkezés. A vonatok besorolása teher- és személyszállításra; kösd össze a vonatrész nevét és az illusztrációt.

Feladat a munkafüzetben.

Személyes UUD: megérteni a tudás fontosságát az ember számára és elfogadni azt.

Szabályozási UUD: megjósolni a tanult anyag elsajátítási szintjének eredményeit.

Végezze el a feladatot a munkafüzetben (42–43. o.).

V. Óraösszefoglaló.

Tanár.Milyen típusú vonatok vannak? Mire valók?

Diákok.Különböző vonatok vannak: személy-, teher-, metró-, elektromos vonatok, távolsági vonatok. Mindannyian az embert szolgálják. Megkönnyítik az életét.